Kapat
COVID-19 98 0

Koronavirüs Aşısı ile İlgili Akla Takılan Sorular: Güvenlik, Koruma Seviyesi ve Uzun Süreli Verilerin İncelenmesi

Pfizer şirketinin ürettiği koronavirüs aşısının faz 3 çalışmalarda %90 etkili olduğu açıklandıktan sonra akıllara birçok soru gelmeye başladı.

Yüzde 90 koruma, tüm aşılar için sahip olunması istenen bir koruma seviyesidir. Bu koruma seviyesi; HPV, suçiçeği ve kızamık gibi diğer viral aşıların sağladığı korumaya da benzer.

Aşıyı Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech ile işbirliği içinde geliştiren Pfizer, ara sonuçları hakemli bir tıp dergisinde değil, bir haber bülteniyle yayınladı.

Şirket, 164 doğrulanmış COVID-19 vakasına ulaştığında son bir analiz yapmayı planlıyor.

Bununla birlikte, aşı ile ilgili birçok sorunun hala cevaplanması gerekiyor.

Nanovaccine Enstitüsü’nde araştırmacı olan ve Iowa Eyalet Üniversitesi’nde doçent olan David Verhoeven, ara analiz sırasında görülen koruma seviyesinin iyi göründüğünü, ancak ne kadar süreceğinin net olmadığını söylüyor.

“Doğal [koronavirüs] enfeksiyondan sonra bağışıklığın 4 ila 6 ay içinde azalabileceğini biliyoruz” dedi. “[Bu aşıyla gerçekleşirse], muhtemelen yıllık takviye aşılarına ihtiyacınız olacak.”

Ayrıca aşının COVID-19’dan ölme riskini artıran ciddi hastalıklara karşı koruyup korumadığı da belirsiz.

Malvestutto, “Araştırmacılar, aşılanan ve hala COVID-19 olan kişilerin daha hafif hastalığa sahip olduğunu gösterebilirse, bu çok büyük bir kazanım olur” dedi.

Ara analiz için, araştırmacılar yalnızca aşının hafif ve orta dereceli vakaları içeren semptomatik koronavirüs enfeksiyonunu önleyip önlemediğine baktılar.

Malvestutto, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki koronavirüs vakalarındaki son artış göz önüne alındığında, araştırmacıların, aşının bu grup insana yardım edip etmediğini bilmek için yeterince ciddi vaka göreceklerini söylüyor.

Pfizer, güvenliği değerlendirmek için FDA’nın minimum önerilerini karşılayacak olsa da, aşının güvenliği ile ilgili daha uzun vadeli verilere de ihtiyacımız olacağını söylüyor.

Covid-19 hakkındaki diğer içeriklerimize göz atın:


Sağlık, ilaçlar, bitkiler ve daha birçok eşsiz konu üzerine güncel yazılarımızdan haberdar olmak için Instagram ve Facebook hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. Onlineczacı'ya içerik hazırlamanın dışında zamanını müzikle geçiriyor. Blues hayranı. Sekiz yıllık elektrik gitar serüveninin yanında Karaçay-Malkar kültürünün etkisi ile akordeon çalıyor. Yaklaşık beş yıl boyunca amatör ve bölgesel liglerde çeşitli takımların altyapısında basketbol oynadı. | korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. | Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir