Kapat
Genel Sağlık 13.626 0

Alkol Kanı İnceltir Mi? Alkol Kanı Sulandırır Mı? Kan İnceltici Alırken Alkol Tüketilebilir Mi?

Bu yazımızda alkol kanı sulandırır mı ve alkol kanı inceltir mi gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız. Bunun yanında alkol kanda ne kadar kalır, kan sulandırıcılar yerine alkol alınır mı, sorularının cevaplarını da yazının devamında bulabilirsiniz.

Alkol kanınızı inceltebilir çünkü kan hücrelerinin birbirine yapışmasını ve pıhtı oluşturmasını engeller. Bu, damar tıkanıklığı nedeniyle ortaya çıkabilecek felç riskini azaltabilir.

Yine de bu etki nedeniyle alkol almak, hemoraljik felç için riskinizi potansiyel olarak artırabilir (özellikle fazla miktarda alındığında). Erkekler için bu, günde ikiden fazla içki demektir. Kadınlar için, günde birden fazla içkidir. Aşırı alkol kullanımı sağlığınız için başka riskler de oluşturabilir.

Bu kan inceltici etki, alkolün kan inceltici ilaçlarla nasıl etkileşime girdiği ve daha fazlası hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Alkol Kanı Nasıl İnceltir?

Yaralandığınızda, trombosit adı verilen kan hücreleri yaralanma bölgesine koşar. Bu hücreler yapışkandır ve bir araya toplanırlar. Trombositler ayrıca deliği kapatmak için bir tıkaç oluşturan pıhtılaşma faktörleri adı verilen proteinleri serbest bırakır.

Yaralandığınızda pıhtılaşma faydalıdır. Ancak kalbinize veya beyninize oksijen açısından zengin kan sağlayan bir arterde kan pıhtısı oluşabilir veya bu atardamara gidebilir. Kanın pıhtılaşmasına tromboz denir.

Bir pıhtı, kalbinize kan akışını engellediğinde, kalp krizine neden olabilir. Beyninize giden kan akışını engellerse felce neden olabilir.

Alkol, pıhtılaşma sürecine birkaç şekilde müdahale eder:

 • Kemik iliğindeki kan hücresi üretimine kısmen müdahale ederek kandaki trombosit sayısını azaltır.
 • Sahip olduğunuz trombositlerin daha az yapışkan olmasını sağlar.

Her gün bir veya iki kadeh şarap içmek, kan damarlarındaki tıkanıklıkların (iskemik inmeler) neden olduğu kalp hastalığı ve felç riskinizi azaltabilir, tıpkı aspirin almanın felçleri önleyebileceği gibi. (Bkz. Aspirin Nedir? Aspirin Faydaları Nelerdir? Aspirin Ne İşe Yarar?)

Ancak günde üçten fazla alkollü içecek içmek, beyindeki kanamanın (hemorajik inmeler) neden olduğu bir tür felç riskini artırabilir.

Bu Kısa Vadeli Bir Etki Mi?

Orta derecede içen kişilerde alkolün trombositler üzerindeki etkisi kısa sürelidir.

Mayo Clinic’e göre, orta derecede içme şu şekilde sınıflandırılır:

 • Kadınlar için: Günde bir kadehe kadar
 • 65 yaş ve üstü erkekler için: Günde bir içkiye kadar
 • 65 yaşından küçük erkekler için: Günde iki kadehe kadar

Ancak çok alkol alan kişilerde, içmeyi bıraktıktan sonra bile kanama riskinin arttığı bir geri tepme etkisi olabilir. Yukarıda önerilen kuralların aşılması ağır içme olarak kabul edilir.

Kan İnceltici Yerine Alkol Alabilir Misiniz?

Hayır. Kan incelticiler, kalp krizi veya felce neden olabilecek kan pıhtılarını önlemek için doktorunuzun reçete ettiği ilaçlardır. Doktorunuz bu ilaçlardan birini reçete etmişse, bunun nedeni kalp hastalığınız veya pıhtılaşma riskinizi artıran başka bir durumunuz olmasıdır.

Alkol, kan sulandırıcı olarak kullanmak güvenli değildir. Sadece hemoraljik felç riskini artırmakla kalmaz, aynı zamanda aşağıdakiler gibi daha büyük risk altına sokar:

 • Motorlu taşıt kazaları ve diğer kaza türleri nedeniyle yaralanmalar
 • Riskli cinsel davranışlar nedeniyle cinsel yolla bulaşan hastalıklar (STD’ler)
 • Karaciğer hastalığı
 • Depresyon
 • Mide kanaması
 • Meme, ağız, boğaz, karaciğer, kolon ve yemek borusu kanserleri
 • Hamilelik sırasında kullanıldığında doğum kusurları ve düşük
 • Alkol bağımlılığı

Kan İnceltici Alırken Alkol Tüketilebilir Mi?

Warfarin (Coumadin) gibi hem alkol hem de kan sulandırıcılar kanınızı inceltir. İkisini birlikte almak antikoagülan etkiyle birlikte kanama riskinizi artırabilir.

Alkol ayrıca hangi oranda parçalanacağını etkileyerek ilacın tehlikeli bir şekilde birikmesine neden olabilir.

Alkol ve ilaç etkileşimleri de sağlığınızı tehdit edebilir. Dolayısıyla kan incelticiler dahil ilaçlarını alırken alkol kullanmamalısınız.

İlgili içerikler:


Sağlık, ilaçlar, bitkiler ve daha birçok eşsiz konu üzerine güncel makalelerimizden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. | korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. | Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir