Kapat
COVID-19 93 0

Covid-19 Salgını Süresince Neden Tıbbi Maske Takmalıyız? Tıbbi Maske Nasıl Kullanılır?

Sağlık Bakanlığı, COVID-19’a neden olan virüs SARS-CoV-2’nin bulaşmasını önlemek için yüz maskelerinin takılmasını şiddetle tavsiye etmeye devam ediyor.

Bu tavsiyeler halk arasında belirli kesimlerce bir miktar şüpheyle karşılanırken, bilimsel kanıtlar ise maskelerin işe yaradığını göstermeye devam ediyor.

Salgın Süresince Maskeleri Neden Takmalıyız?

Koronavirüsün bulaşması, insanlar konuşurken, hapşırırken veya öksürürken ortaya çıkan solunum damlacıkları yoluyla gerçekleşmektedir. Bu damlacıkların farklı şekillerde yakındaki insanların ağzına veya burnuna ulaşması ya da akciğerlere solunmasıyla, kişi virüsü kapabilir.

Maskeler, bu damlacıkları yakalayan ve normalde olduğu gibi çevredeki havaya yayılmasını önleyen fiziksel bir bariyer oluşturur.

Bu bariyer; hiç maske takmayan, farklı “kumaş” maskeler takan ve en önemlisi tıbbi maske kullanılan; hapşurma, öksürme gibi virüsün yayılmasına neden olan etkenlerin gösterildiği 4 farklı ağır çekim örneğinde açıkça görülüyor. Videoyu sonuna kadar izleyiniz :


Süreç ilerledikçe maskeler daha da önemli hale gelmektedir, çünkü COVID-19’a yakalanan insanların önemli bir kısmı ya semptom göstermemekte ya da semptomların ortaya çıkmasından önce bir gecikme olmaktadır.

Yüz maskelerinin kullanılması, hastalığın bu asemptomatik ve presemptomatik kişiler tarafından yayılmasını sınırlamaya yardımcı olmaktadır. Maskelerin ardındaki prensip basit olsa da, hastalığı kontrol altına almanın çok önemli bir parçasıdır

Tıbbi Maske Kullanımı

Sağlık Bakanlığının yayınladığı aşağıdaki broşürlerde maskelerin nasıl kullanılması gerektiği ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bakanlık tarafından yayınlanan diğer broşürleri görüntülemek için tıklayınız.

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. Onlineczacı'ya içerik hazırlamanın dışında zamanını müzikle geçiriyor. Blues hayranı. Sekiz yıllık elektrik gitar serüveninin yanında Karaçay-Malkar kültürünün etkisi ile akordeon çalıyor. Yaklaşık beş yıl boyunca amatör ve bölgesel liglerde çeşitli takımların altyapısında basketbol oynadı. | korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. | Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir