Kapat
Bitkiler ve Sağlık 2.537 0

Zeytinyağı Egzamaya İyi Gelir Mi? Egzama İçin Kullanılabilecek Doğal Yağlar Hangileridir?

International Journal of Molecular Sciences’ta yayınlanan yakın tarihli bir araştırmaya göre, cildi yumuşatan ve pürüzsüzleştiren yumuşatıcıların, cilt bariyerini iyileştirmede etkili olabileceğini gösterdi. Çalışma ayrıca bitki yağlarının yumuşatıcı olarak kullanımını da araştırdı.

Çalışma, bu bitki yağlarının egzama için geçerli olabilecek terapötik faydaları olduğunu gösterdi. Zeytinyağı da dahil olmak üzere yağların çoğunun iltihap önleyici ve antioksidan etkileri olduğu ve yara iyileşmesini desteklediği gösterilmiştir.

Zeytinyağı Egzamaya İyi Gelir mi?

Zeytinyağı bazı cilt yararları sağlasa da, 2012 yılında yapılan bir araştırma, zeytinyağının topikal uygulamasının cildin yüzeysel olarak kızarmasına neden olabileceğini göstermiştir.

Çalışma ayrıca, yağın stratum corneum adı verilen, cildin dış tabakasının bütünlüğünde önemli bir azalmaya neden olabileceğini buldu.

Nemlendiriciler genellikle egzama semptomlarını tedavi etmek ve tahriş edici maddelere, alerjenlere ve bulaşıcı ajanlara karşı koruyarak cilt bariyerini desteklemek için kullanılır.

2013 tarihli bir makale, oleik asidin linoleik aside oranının, doğal bir yağın cildi nemlendirmede ve korumada ne kadar etkili olduğunu belirlediğinden bahsediyor.

Düşük oleik asit ve yüksek linoleik asit oranlarına sahip yağlar bu konuda etkilidir. Özellikle linoleik asidin cildi nemlendirdiği ve koruduğu, ayrıca cilt tahrişini ve iltihaplanmayı azalttığı gösterilmiştir.

Zeytinyağı, nispeten düşük bir linoleik asit ve oleik asit oranına sahiptir. Sonuç olarak, yağın topikal kullanımı cilt bariyerine zarar verebilir ve makaleye göre egzama semptomlarını kötüleştirebilir.

Egzama İçin Kullanılabilecek Diğer Doğal Yağlar

Egzama tedavisi söz konusu olduğunda zeytinyağının çok az yararı var gibi görünse de, araştırmalar diğer doğal yağların umut verici olduğunu gösteriyor.

2012 yılında yapılan bir araştırma, ayçiçeği tohumu yağının cildin dış tabakasının bütünlüğünü korurken hidrasyonu iyileştirdiğini göstermiştir.

Bununla birlikte yakın tarihli bir araştırma, bazı doğal yağların cildin dış katmanındaki hidrasyonu geri kazandırırken ciltte su kaybını azaltarak ciltteki bariyer işlevini iyileştirdiğini buldu.

Bu doğal yağlar şunlardır :

  • Argan Yağı
  • Avokado yağı (Avokado yağının diğer faydaları ile ilgili bilgi almak için tıklayınız.)
  • Hodan yağı
  • Hindistancevizi yağı
  • Jojoba yağı
  • Yulaf yağı
  • Kuşburnu yağı
  • Soya fasulyesi yağı

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. | korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. | Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir