Kapat
İlaçlar 4.357 0

Aspirin Alkolle İçilir Mi? Aspirin İçtikten Sonra Alkol Alınır Mı? Aspirinle Rakı İçilir Mi? Aspirin İle Şarap İçilir Mi?

Aspirin; birçok insanın baş ağrısı, diş ağrısı, kas ağrısı ve iltihaplanma için kullandığı popüler bir reçetesiz ağrı kesicidir. Yazının devamında; aspirin alkolle içilir mi, aspirin ve alkol kullanılır mı, aspirin içtikten sonra alkol alınır mı, aspirinle rakı içilir mi, aspirinle bira içilir mi, aspirin ile şarap içilir mi gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Doktorlar, kronik koroner arter hastalığı olanlar gibi belirli kişilere günlük aspirin kullanımı önerebilir. Ayrıca, geçici iskemik atak veya iskemik inme geçirenlerde inme olasılığını azaltmak için günlük aspirin önerebilir.

Aspirini reçetesiz olarak alabilirsiniz. Sağlık uzmanınızın önerdiği şekilde ağrı için arada bir aspirin almak sağlığınız için faydalı olabilir. Ancak, ihtiyaç olmadığı halde sıklıkla Aspirin’in kullanımı sağlığınızı tehlikeye atabilir. İlgili içeriğe aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Ancak kullanımıyla ilişkili birkaç yan etkisi de vardır. Bazı durumlarda, bu yan etkiler alkol tüketimiyle daha da kötüleşebilir.

Aspirin Alkolle İçilir Mi? Aspirin İçtikten Sonra Alkol Alınır Mı? Aspirinle Rakı İçilir Mi? Aspirin İle Şarap İçilir Mi?

Aspirin ve alkolün karıştırılması, belirli mide-bağırsak rahatsızlıklarıına neden olabilir. Aspirin, alkolle karıştırıldığında mide bulantısı ve kusmaya neden olabilir. Kombinasyon ayrıca ülserlere, mide ekşimesine veya mide rahatsızlığına neden olabilir veya kötüleştirebilir.

Bu yan etkiler genellikle ciddi değildir ancak aşırı rahatsızlığa neden olabilir.

Gastrointestinal kanamayı önlemek için alkol tüketimi sınırlandırılmalıdır.

Her yaştan sağlıklı kadınlara ve 65 yaş üstü erkeklere aspirin alırken günde birden fazla içki içmeleri tavsiye edilmez. 65 yaşından küçük erkeklere ise Aspirin alırken günde ikiden fazla içmesi tavsiye edilmez.

Çoğu durumda, önerilen dozda aspirin alırsanız ve önerilenden fazla içmezseniz, mide kanaması geçicidir ve tehlikeli değildir.

Ancak bazı durumlarda, önerilen dozdan fazla aspirin aldığında ve önerilen miktardan daha fazla alkol alındığında, bu tür kanamalar hayati tehlike oluşturabilir.

Gastrointestinal kanama, koyu kırmızı veya siyah, katranlı dışkı veya kusmukta parlak kırmızı kan olarak görünür. Zamanla tehlikeli kan kaybına ve anemiye neden olabilir. Ancak derhal tedavi edilirse, bu tür gastrointestinal kanama genellikle yaşamı tehdit etmez.

Göz atın:

Alkolün Miktarı Önemli Mi?

Sizin için en iyi aspirin dozu sağlık geçmişinize bağlıdır. Çoğunlukla “bebek aspirini” olarak adlandırılan düşük bir aspirin dozu 100 miligramdır. Bu, kalp ile ilgili sağlık sorunları yaşayanlar için en sık reçete edilen miktardır.

Normal güçte bir aspirin tableti 325 miligramdır ve daha tipik olarak ağrı veya iltihaplanma için kullanılır.

Bununla birlikte, aspirin dozunuz ne olursa olsun, düşük dozda olsa bile aspirin alırken alkol içmek olumsuz yan etkiler riskini artırır. Bu, kişi mide kanamasına veya tahrişe yatkın olmasa bile geçerlidir.

Alkol Kullanımından Sonra Aspirini Almadan Ne Kadar Beklemelisiniz?

Aspirin ile alkol tüketimi arasında ne kadar beklemeniz gerektiğine dair uzman tavsiyesi yoktur. Bununla birlikte, araştırmalar gün içinde aspirin ve alkol tüketiminizi mümkün olduğunca uzaklaştırmanın en iyisi olduğunu gösteriyor.

Akşam alkol içmeyi planlıyorsanız, aspirininizi sabah alın. Bu, uzun süreli salınan bir ilaç kullanıyor olsanız bile etkileri en aza indirebilir.

İlgili içerikler:


Sağlık, ilaçlar, bitkiler ve daha birçok eşsiz konu üzerine güncel makalelerimizden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. | korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. | Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir