Kapat
Yaşam 7.114 0

Sarhoşluk En Hızlı Nasıl Geçer? Daha Hızlı Ayılmak Mümkün Mü? Hızlı Ayılmak İçin Söylenegelen Mitler

Alkol Aldıktan Sonra Daha Hızlı Ayılmanın Bir Yolu Var Mı?

Alkolü biraz fazla kaçırmış olabilirsiniz. Bu çoğu kişinin başına gelmiştir. Belki içtiğiniz kokteylin ne kadar güçlü olabileceğini fark etmemişsinizdir, belki de gerçekten çok hızlı ya da fazla içtiniz. Peki hemen ayılmanız gerektiğinde ne yaparsınız?

Hızlı bir şekilde ayılmak için yol arayışı hiç bitmez. Bu sorunu çözdüğünü iddia eden birçok uzun masal ve gizli tarif bulunmaktadır. Ne yazık ki hiçbiri bilim tarafından desteklenmemektedir.

Herhangi bir doktora nasıl hızlı bir şekilde ayılacağınızı sorduğunuzda size söyleyeceği şey; içerisinde “imkansız” kelimesinin geçtiği bir cümle olacaktır.

İyi olan haber şudur ki; fazla sarhoş olmaktan ve kötü bir akşamdan kalma yaşamaktan kaçınmak için atabileceğiniz adımlar var.

Kan dolaşımınızdaki alkol konsantrasyonunu düşüren tek şey zamandır. Alkol midenize girdiğinde, mide zarından ve ince bağırsaktan hızla kan dolaşımınıza emilir. Bazı alkollü içecekler diğerlerinden daha hızlı emilir. Genellikle daha güçlü içecekler daha çabuk emilir.

Alkollü içeceklerde değişen miktarlarda alkol bulunur. Örneğin;

  • Bira yaklaşık yüzde 5 alkol içerir (bazı biralarda daha fazla bulunur)
  • Şarap yaklaşık yüzde 12 ila 15
  • Sert likörde ise yaklaşık yüzde 45 alkol bulunur

Bir “shot” sizi bir biradan daha hızlı sarhoş edecektir. Etkileri, içtikten 10 dakika sonra hissetmeye başlayabilirsiniz ve içtikten yaklaşık 40 ila 60 dakika arasında zirveye ulaşır.Değişen bazı faktörler (kilonuz ve son zamanlarda yemek yemiş olup olmadığınız gibi) vücudunuzun alkolü ne kadar hızlı emeceğini etkileyebilir.

Alkol kan dolaşımına girdikten sonra karaciğer tarafından parçalanır. Karaciğerin standart bir alkollü içecekteki (bir bira, bir kadeh şarap veya bir kadeh viski) alkol miktarını parçalaması yaklaşık bir saat sürer. Alkolü karaciğerinizin parçalayabileceğinden daha hızlı içerseniz, kandaki alkol seviyeniz yükselir ve sarhoş hissetmeye başlarsınız.

Karaciğerinizin kanınızdaki alkolü ne kadar çabuk parçaladığını hızlandırmak için yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur, bu yüzden hızlı bir şekilde ayılmak mümkün değildir.

Kendinizi daha iyi hissettirebilir veya daha iyi görünebilirsiniz. Ancak sadece zaman kandaki alkol seviyenizi düşürecektir.

Daha Hızlı Ayılmak İçin Söylenegelen Mitler

Mit 1 : Güçlü bir kahve içmek

Alkol size uykulu hissettirir. Kafein ise daha uyanık hissettiren bir uyarıcıdır, ancak alkol metabolizmasını hızlandırmaz.

Kafein almak tehlikeli olabilir çünkü insanları araba kullanacak ya da başka işlerini yapabilecek kadar ayık olduklarını düşünmelerini sağlayabilir. Alkolü enerji içecekleriyle karıştırmak da eşit derecede tehlikelidir.

Mit 2 : Soğuk duş almak

Soğuk duş almak, kendinizi uyandırmanın başka bir yoludur.

Soğuk bir duş soluklanmanızı ve biraz enerji toplamanızı sağlayabilir, ancak alkolün etkilerini tersine çevirmez. Bazı durumlarda, duşun şoku aslında insanların bilincini kaybetmesine bile neden olabilir.

Mit 3 : Yağlı yiyecekler yemek

Alkol, mide zarından emilir. İçmeye başladığınızda midenizde yağlı yiyecekler varsa, alkol kan dolaşımınıza daha yavaş emilecektir. Ancak alkol yaklaşık 10 dakika içinde kan dolaşımına emilir. Kanınıza girdiğinde, yiyeceklerin herhangi bir etkisi olması için çok geçtir. Ayrıca yağlı yiyecekler ve alkol kombinasyonu ishale neden olabilir.

Mit 4 : Kusmak

Kusmak da aynı şekilde kandaki alkol seviyenizi düşürmez. Alkol kan dolaşımınıza çok hızlı bir şekilde emilir, bu nedenle bir yudum aldıktan hemen sonra kusmadığınız sürece çok fazla fark yaratmaz. Ancak çok fazla içmek midenizin bulanmasına neden olabilir ve kusmak genellikle mide bulantısını hafifletmeye yardımcı olur.


İlgili içerikler:


Sağlık, ilaçlar, bitkiler ve daha birçok eşsiz konu üzerine güncel makalelerimizden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. | korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. | Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir