Kapat
İlaçlar 5.501 0

Hap Nasıl Yutulur? Hap Yutamama Korkusu, Hap Yutamıyorum Diyorsanız Yapabilecekleriniz, Hap Yutamayanlara Öneriler

Birçok insan hapları yutmakta zorluk çekiyor. Ağız kuruluğu, yutma güçlüğü (disfaji) ve boğulma korkusu, reçeteli ilacınızı alma eylemini neredeyse imkansız hale getirebilir. Makalenin devamında; hap nasıl yutulur, hap yutamama korkusu, hap yutamama fobisi, hap yutamıyorum, yap yutamayanlar ne yapmalı gibi sık yapılan sorgulara cevap vermeye çalışacağız.

Daha önce hiç hap yutmamış küçük çocuklar için, bir tableti çiğnemeden yutma fikri, bırakın başarmayı, anlaması bile zor bir kavram olabilir.

Hapları yutmakta güçlük çeken birçok insandan biriyseniz, okumaya devam edin. Bu görevi zorlaştırabilecek zihinsel yönlerin yanı sıra fiziksel sınırlamaları tartışacağız.

Ayrıca, sizin ve çocuğunuzun işini kolaylaştırabilecek sekiz yeni hap yutma stratejisi sunacağız.

Hap Yutamama Fobisinin Üstesinden Gelmek

Hap yutma göründüğü kadar basit değildir. Sinirler; yiyecekleri, sıvıları ve hapları sindirim sisteminize taşımak için ağzınızın, boğazınızın ve yemek borunuzun birlikte çalışmasına yardımcı olur .

Yutkunduğunuzda çoğu zaman düşünmek zorunda kalmazsınız, olaylar refleks olarak gerçekleşir. Ama iş hapları yutmaya gelince, birden yutkunmayla ilgili her şeyin fazlasıyla farkına varırsınız. Ne kadar çok düşünürseniz, o kadar zorlaşır.

Globus Hissi

Stres veya endişe hissettiğinizde, “globus hissi” denen bir şey yaşayabilirsiniz.

Globus hissi, boğazınızda harici bir fiziksel durumla ilgili değil, korku veya dehşet hissinden kaynaklanan bir sıkışmadır. Şu anda hap yutma eylemini düşünürken bu tür bir boğaz sıkışması hissedebilirsiniz.

Bu özel korkunun üstesinden gelmenin anahtarı, yutma eylemine odaklanmamayı öğrenmektir. Bunu söylemek yapmaktan daha kolaydır, ancak zamanla ve pratikle daha basit hale gelir.

Bu makalede ele alınan stratejilerden bazıları, haplarınızı yutarken zihninizi başka bir yere nasıl yönlendireceğinize odaklanmaktadır.

Alternatif Stratejiler

Hap yutamama fikrinden kurtulamıyorsanız, doktorunuzla konuşmayı deneyin. Yumuşak yiyeceklere ezilebilen sıvı veya tablet gibi ilacın başka bir formunu sağlayabilirler.

Başka bir seçenek de bir psikologla konuşmaktır. Hapları yutmayı mümkün kılmak için yapabileceğiniz bazı derinlemesine zihinsel egzersizleri olabilir.

Bir çocuğun hap yutmasına nasıl yardımcı olunur?

Çocuğunuza bir hapı nasıl yutacağını öğretmek zor olabilir. İdeal olarak, onlara bu beceriyi ilaca ihtiyaç duymadıkları bir zamanda öğretmeyi deneyin. Bu, baskıyı ortadan kaldırır ve kendilerini hasta hissetmiyorlarsa öğrenmeleri daha kolay olacaktır.

Şekerleme ile pratik yapın

Çocuğunuz küçük şekerleri boğulma riski olmadan yutabilecek yaşa geldiğinde, hapları nasıl yutacağını öğretmeye başlayabilirsiniz. Çoğu çocuk için 4 yaş başlamak için iyi bir zamandır.

Çocuğunuzu bir sandalyeye dik oturtarak başlayın. Ardından dillerinin üzerine çok küçük bir şeker koyun. Çocuğunuza bir yudum su verin veya pipet kullanmasına izin verin. Ağızlarındaki her şeyi dikkatli bir yudumda yutmalarını söyleyin.

Bu yöntemi, denemesini istemeden önce çocuğunuzun önünde bir veya iki kez kendiniz yaparak modelleyebilirsiniz.

Eğlenceli tutmayı unutmayın. Dilinizi bir şeker ile çıkarın, yutun, sonra dilinizi şeker olmadan dışarı çıkarın – bir sihir numarası gibi!

Faydalı ürünler

Çocuğunuz için hap yutmayı kolaylaştırmak için özel olarak tasarlanmış ürünleri de deneyebilirsiniz.

Hap yutma spreyleri, çocuklara uygun hap yutma kapları ve tıbbi pipetler, hap yutma deneyimini korkunç bir tıbbi andan çok eğlenceli bir aktivite gibi gösterebilir. (Bu yardımcı ürünlerin nasıl kullanılacağını aşağıda açıklayacağız.)

Ayrıca çocuğunuzun çocuk doktoruna hapları ezme (öğütme) veya reçete edilen hapı yarıya indirme hakkında soru sormak isteyebilirsiniz. Ezilmiş hapı yumuşak yiyeceklerde saklamanın uygun olup olmadığını da sorabilirsiniz.

İlk önce doktorunuza ve eczacınıza danışmadan hapları asla ezmeyin!

Hapları ezmeyin ve doktor onayı olmadan yemeğe eklemeyin. Ayrıca aç karnına alınması gereken ilaçlar için bu yöntemi kullanmayın.

Hap Nasıl Yutulur? Hap Yutamayanlara Öneriler

Hap yutamıyorum diyorsanız İşte deneyebileceğiniz sekiz hap yutma stratejisi:

1. Bol su için

Muhtemelen bir hapı yutmanın en iyi bilinen yöntemi, onu su ile almaktır. Bu yöntemi, biraz ince ayar yaparak optimum başarı için geliştirebilirsiniz.

Hapı ağzınıza koymadan önce bol su içmeyi deneyin. Yutmaya çalışmadan önce hapı başarılı bir şekilde yuttuğunuzu hayal edin.

Öksürüyorsanız veya yutamayacağınızı hissediyorsanız, hapı dikkatlice çıkarın ve çözünmemesi için bir kağıt havluyla kurulayın. Tekrar denemeden önce kendinize birkaç dakika verin.

2. Pet şişe kullanın

Pop şişe yöntemi, insanların yoğun tabletleri yutmasına yardımcı olmak amacıyla Alman araştırmacılar tarafından tasarlandı .

Ancak bu yöntem, içinde hava olduğu ve sudan daha hafif olduğu için kapsüllerde de işe yaramaz.

Hapları “şişeyle” yutmak için dar ağızlı, dolu bir su şişesine ihtiyacınız olacak. Hapı dilinize yerleştirerek başlayın, ardından su şişesini ağzınıza getirin ve dudaklarınızı ağzın çevresinden kapatın.

Yutarken suyu boğazınıza doğru zorlamak için su şişesinin dar ağzının basıncını kullanın. Bu teknik, küçük bir çalışmada insanların yaklaşık yüzde 60’ı için hapları yutma kolaylığını geliştirdi .

3. Öne eğilin

Bu teknik aynı zamanda hapları yutmanıza da yardımcı olabilir.

Hapı ağzınıza koyarken çeneniz yukarıda ve omuzlarınız gerideyken başlayın, ardından orta boy bir yudum su alın. Yutarken başınızı hızla (ama dikkatli bir şekilde) öne doğru eğin.

Buradaki fikir, başınızı öne eğdiğinizde hapı boğazınıza doğru geri hareket ettirmek ve yutarken odaklanmanız için size başka bir şey vermektir.

Bu yöntem, küçük bir çalışmada çalışma katılımcılarının yüzde 88’inden fazlası için yutmayı iyileştirdi.

4. Bir çay kaşığı elma püresi, puding veya diğer yumuşak yiyeceklerin içine gömün

Beyninizi hapları daha kolay yutması için kandırmanın bir yolu, onu yutmaya alıştığınız bir kaşık dolusu şeye gömmektir.

Buradaki önemli bir uyarı, tüm hapların yemekle birlikte alınmaması gerektiğidir. Bazı haplar yumuşak gıdalarla karıştırıldığında etkisini kaybeder.

Doktorunuz veya eczacınız onay verirse, hapı bir çay kaşığının ucuna koyup istediğiniz bir meyve püresi veya puding ile kapatmayı deneyin.

5. Bir pipet kullanın

Hapınızı yıkamak için bir pipet kullanarak yutmayı deneyebilirsiniz. Pipeti dudaklarınızla kapatırken sıvıyı emmenin refleks hareketi, ilaçlarınızı alırken dikkatinizi dağıtabilir.

Ayrıca hap almanıza yardımcı olmak için üretilmiş özel pipetleri de deneyebilirsiniz.

6. Jel ile kaplayın

Haplarınızı bir ilaç yutma jeli ile kaplayarak daha kolay yutabilirsiniz.

Bir çalışmada, bu tür hap yutma yardımını kullanan katılımcıların yüzde 54’ü haplarını almayı çok daha kolay buldu.

Bu jeller ilacınızın tadını iyileştirir. Ayrıca yemek borusundan mideye doğru kayarken bazı insanların hissettiği rahatsızlığı da sınırlarlar.

7. Sprey kullanın

Bir kayganlaştırıcı gibi hap yutmayı kolaylaştıran spreyler de haplarınızın boğazınızdan daha kolay kaymasına yardımcı olabilir. Bu, özellikle hapları yutmayı zorlaştıran bir sağlık durumunuz varsa veya geçmişte yemek borunuzda bir hap sıkışmışsa yararlıdır.

Genç yetişkinler ve çocuklar üzerinde yapılan bir araştırma, Pill Glide gibi spreylerin, hap bazlı ilaçların yutulmasını kolaylaştırmada önemli bir etkiye sahip olduğunu gösterdi. Sadece ağzınızı geniş açın ve spreyi doğrudan boğazınızın ağzına uygulayın.

8. Bir hap yutma bardağı deneyin

Birçok eczanede özel hap yutma kapları satın alınabilir. Bu bardakların boğazınızın arkasına doğru uzanan özel bir üst kısmı vardır.

Hap yutma kapları, anekdot olarak olumlu etkiler göstermiştir, ancak ne kadar etkili olduklarına dair çok fazla yayınlanmış klinik araştırma yoktur.

Disfajisi olan kişiler için hap yutma kapları boğulma riskinden dolayı tavsiye edilmez.

Kapsüller veya Tabletler

Kapsüllerin yutulması tablet haplardan daha zor olma eğilimindedir. Bunun nedeni kapsüllerin sudan daha hafif olmasıdır. Bu, onlarla birlikte yutmaya çalıştığınız herhangi bir sıvının yüzeyinde yüzdükleri anlamına gelir. (Bkz.Kapsül ve Tablet İlaçların Farkı Nedir? Kapsül ve Tablet Farkı)

Kapsülleri yutmak size zor geliyorsa, doktorunuza veya eczacınıza bir tablet alternatifi sorabilirsiniz.

Susuz Hap İçmek, Su Olmadan Hap Yutmak

Su içmek için müsait olmadığınız bir ortamda ilacınızı almak zorunda kalabilirsiniz. Çoğu durumda, bu önerilmez (Bkz. İlaçlar Neden Suyla İçilir? İlaç Neden Bol Suyla İçilir?). Hapları susuz yutmak, etki etmelerinin daha uzun sürdüğü anlamına gelebilir. Ayrıca hapın yemek borunuza sıkışma olasılığını artırır.

Bazı ilaçlar yemek borunuzun iç kısmına yerleşirlerse veya midenize inerken çok uzun sürerse yemek borunuzun iç yüzeyini tahriş edebilir.

Ancak, ilaçlarınızın bir dozunu atlamakla susuz bir hap almak arasındaysa, reçete programınıza bağlı kalın.

Hap için kendi kayganlaştırıcınızı oluşturmak için tükürüğünüzün fazlasını kullanarak susuz bir hap alabilirsiniz. Bu yöntemi kullanıyorsanız hapları birer birer alın. Yutarken başınızı geriye doğru eğin veya çenenizi öne doğru eğin.


İlgili içerikler:


Sağlık, ilaçlar, bitkiler ve daha birçok eşsiz konu üzerine güncel makalelerimizden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Kaynak: Healthline

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. | korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. | Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir