Kapat
Kozmetik 3.452 0

Petrolatum Nedir? Petrolatum Ne Demek? Petrol Jeli (Petrolatum) Neden Yapılır? Petrolatum Ne İşe Yarar? Vazelin Ne İşe Yarar?

Bu yazımızda; petrolatum nedir, petrolatum ne demek, petrolatum ne işe yarar, petrolatum neden yapılır, vazelin ne işe yarar gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Petrolatum Nedir? Petrolatum Ne Demek? Petrol Jeli (Petrolatum) Neden Yapılır?

Petrolatum (petrol jeli), yarı katı jöle benzeri bir madde oluşturan mineral yağlar ve mumların bir karışımıdır. Bu ürün, Robert Augustus Chesebrough’un 1859’da keşfetmesinden bu yana pek değişmemiştir. Chesebrough, petrol işçilerinin yaralarını ve yanıklarını iyileştirmek için yapışkan bir jöle kullanılabileceğini fark etti. Sonunda bu jel, Vazelin adı ile hayatlarımıza girmiş oldu.

Petrolatumun, cildinizi suya karşı koruyucu bir bariyerle kapatmaya yardımcı olan ana bileşeni, petrolden gelir. Bu, cildindeki nemin iyileştirilmesine ve korumasına yardımcı olur.

Petrolatum Ne İşe Yarar? Petrolatum (Vazelin) Faydaları ve Kullanımları

Küçük Cilt Sıyrıkları ve Yanıkların Tedavisinde

Bir araştırma, vazelinin ameliyat sonrası iyileşme sürecinde, cildi nemli tutmada etkili olduğunu gösteriyor. Özellikle düzenli kullanım ile cilt yaralanmaları için iyi olabilir. Üzerine vazelin sürdüğünüz yüzeyin uygun şekilde temizlendiğinden ve dezenfekte edildiğinden emin olun. Aksi takdirde bakteri ve diğer patojenler nedeniyle iyileşme süreci olumsuz etkilenebilir.

Cildin Nemlendirilmesi

Yüz ve vücut losyonu : Duştan sonra vazelin sürün. Tıkayıcı bir nemlendirici olarak cildinizin kurumasını önler. Soğuk veya alerji mevsiminde kuru burunlar için de kullanabilirsiniz.

Topuk çatlakları : Ayaklarınızı ılık suya biraz tuz ekleyerek ıslatın. Havluyla iyice kuruladıktan sonra vazelin uygulayabilirsiniz. Bu ayaklarınızda tahriş olmuş dokunun nemini tekrar kazanmasını sağlayacaktır.

Kurumuş eller : Yıkadıktan ve kuruttuktan sonra, nemi hapsetmek ve iyileşmeyi hızlandırmak için biraz vazelin ve temiz bir çift eldiven kullanın.

Çatlamış dudaklar : Kuruyup çatlayan dudaklarınıza Vazelin uygulamak nemin geri kazanılmasına yardımcı olacaktır.

Evcil Hayvanınızın Kuruyan Patilerinde Kullanabilirsiniz

Köpeğinizin pati derisi çatlayabilir ve büyük ölçüde rahatsızlık verebilir. Pençelerini pamuklu gazlı bezle temizleyin, kurulayın ve Vazelin uygulayın. İdeal olarak bu, bir yürüyüşten sonra veya evcil hayvanınız dinlenirken yapılmalıdır.

Bebeklerde Pişiğin Önlenmesi

Petrolatum bebeklerde pişik oluşumunu azaltmak için yararlı olduğu gösterilmiştir. Çocuğunuzun cildini, uygulamadan önce iyice temizleyin ve havluyla kurulayın. Petrol jeli, cildi sürekli neme maruz kalmaktan korumaya yardımcı olacak koruyucu bir bariyer oluşturacaktır. Uzun süreli bir kızarıklık varsa doktorunuzla iletişime geçiniz.

Göz Makyajını Temizlerken Kullanabilirsiniz

Göz ultrasonları üzerine yapılan bir araştırmaya göre yağ, makyajı temizlemenin etkili bir yoludur ve Vazelinin göz çevresinde kullanımı güvenlidir. Pamuklu bir ped veya temizleyici bezler kullanarak cildinize çok fazla baskı uygulamadan hafifçe silin. Silerken gözlerinizi kapattığınızdan emin olun.

Saç Kırıkları

Güneşe ve rüzgara maruz kalmanın yanı sıra havuz suyu saçınızı kurutabilir. Petrol jeli, kırık uçların kötü görünümünü azaltabilir ve saçınıza parlaklık katabilir. Avuçlarınızın arasına az miktarda Vazelin sürün ve saç uçlarına uygulayın.

Sıkışmış Nesneler İçin Kayganlaştırıcı

Parmağınıza bir yüzük takılırsa, parmağınıza biraz Vazelin sürün ve yüzüğün çevresine ve altına biraz yaydığınızdan emin olun. Bu, yüzüğün parmağınızdan kaymasına yardımcı olacaktır.

Kapı menteşeleri için, menteşenin üzerine biraz petrolatum sürün ve eşit şekilde yayılması için kapıyı birkaç kez hareket ettirin.

Dikkat Edin!

Vazelinin yalnızca harici kullanım içindir. Vazelinin yutulması çeşitli sorunlara yol açabilir. Mastürbasyon için veya vajinal kayganlaştırıcı olarak vazelin kullanmaktan kaçının. 141 kadın üzerinde yapılan bir araştırma, yüzde 17’sinin dahili olarak petrol jeli kullandığını ve bunların yüzde 40’ının bakteriyel vajinozis için pozitif test edildiğni göstermektedir.

Olası Yan Etkiler

Alerjiler : Bazı insanlar daha hassastır ve petrol türevi ürünler kullanırlarsa alerjik reaksiyon geliştirebilirler. Yeni bir ürünü kullanırken daima tahriş ve alerjik reaksiyonlar için dikkat edin.
Enfeksiyonlar : Petrol jeli uygulamadan önce cildin kurumasına veya düzgün bir şekilde temizlenmesine izin vermemek mantar veya bakteri enfeksiyonlarına neden olabilir.
Aspirasyon riskleri : Özellikle çocuklarda burun çevresinde vazelin kullanmadan önce doktorunuza danışın. Mineral yağların solunması aspirasyon pnömonisine neden olabilir.
Gözeneklerin tıkanması : Vazelin kullanırken bazı insanların gözenekleri tıkanabilir. Riski azaltmak için uygulamadan önce cildi düzgün bir şekilde temizlediğinizden emin olun.


Sağlık, ilaçlar, bitkiler ve daha birçok eşsiz konu üzerine güncel makalelerimizden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. | korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. | Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir