Kapat
Kozmetik 2.023 2

Krem ve Merhem Arasındaki Fark Nedir? Merhem, Krem, Losyon, Jel Farkları ve Kullanım Amaçları

Bir cilt nemlendiricisi veya tedavisi ararken, muhtemelen dört tür ürünle karşılaşacaksınız: merhemler, kremler, losyonlar ve jeller. Her biri hem içerdiği maddeler hem de su ve yağ oranları nedeniyle farklı bir amaca hizmet eder.

Merhem, krem, losyon veya jel arasında seçim yapmak, tedavi etmeye çalıştığınız şeye bağlıdır. Bazı ürünler diğerlerinden daha ağır olduğu için göz önünde bulundurulması gereken bir diğer husus, genel cilt tipinizdir.

Krem ve Merhem Arasındaki Fark Nedir?

Kremler ve merhemler tıbbi veya kozmetik olabilir. İkisi arasındaki temel fark, yağ ve su arasındaki orandır. Bir krem eşit miktarda yağ ve suya sahipken, merhemlerde yaklaşık %80 yağ bulunur.

Krem

Su içeriğinden dolayı kremler ciltte kolaylıkla emilir. Bu, onları yaygın tedavi alanları için ideal hale getirebilir. Aynı zamanda, cilt kuruluğu, kızarıklıklar veya cilt lezyonlarından şikayetçiyseniz yağ içeriği arzu edilir çünkü ürün, nem kaybına karşı koruma için cildinizin yüzeyinde kalır.

Merhem

Tüm cilt ürünleri arasında merhemler en yüksek yağ içeriğine sahiptir. Amaçları, koruyucu bir etkiye sahip olmaktır, yani hemen emilmek yerine cildin üstünde kalırlar. Bu, nem kaybına ve kuru hava gibi unsurlara karşı daha fazla koruma sağlar. Merhemlerde bulunan yaygın bileşenler arasında mineral yağ ve petroleum bulunur.

Petroleumun -Vazelin- neden yapıldığı kullanım alanları ve faydaları hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Enfeksiyonlar için antibiyotikler veya sedef hastalığı için kortikosteroidler gibi topikal ilaçlar, merhem formunda ideal olabilir çünkü bunlar deriden buharlaşmaz ve maksimum etken madde emilimini sağlar. Aşırı kuru ciltlerde de aynı faydalardan dolayı merhem formundaki nemlendiricilerden faydalanılabilir.

Sedef hastalığı ile ilgili içeriği görüntülemek için tıklayınız.

Losyon Nedir?

Kremler ve losyonlar genellikle aynı ürünler olarak kabul edilir ancak tamamen farklı özelliklere sahiptirler. Kremlerde yarı su yarı yağ bulunurken, losyonlar çok az yağ içerir. Ayrıca bazı losyonlar alkol içerebilir.

Bu nedenle, losyonlar krem ​​bazlı ürünlere göre çok daha ince bir kıvama sahiptir. Bazı losyonlar yağsızdır, bu da onları karma, yağlı veya akne eğilimli cilt tipleri için ideal kılar.

Losyonlar, özellikle yağlı bir cilde sahipseniz, günlük kullanım için idealdir. Bu ürünler herhangi bir kalıntı bırakmadan cilde hızla emilir. Hem yağlı hem de hassas bir cildiniz varsa, cildinizi tahriş edebilecek alkol, parfüm veya koruyucu madde içermeyen bir losyon seçtiğinizden emin olun.

Jel Nedir?

Jel ürünler selüloz, su ve alkol kombinasyonundan yapılır. Bu yağsız ürünler, aşırı yağlı cilt tipleri için en uygun olanıdır çünkü cildinizde herhangi bir kalıntı bırakmazlar.

Daha önce güneş yanığından muzdarip olduysanız aloe vera jeli kullanmış olabilirsiniz. Aloe jeli tipik olarak alkol içermez, ancak bazı versiyonlar parfüm içerir. Diğer jel ürünleri gibi aloe vera da hızla emilir. Aloe veradaki doğal salisilik asit içeriğinin kurutucu etkisi vardır. Jel ayrıca yüz ve vücut tüylerine uygulanacak kadar incedir.

Aloe veranın faydaları ve kullanım alanları ile ilgili bilgi almak için tıklayınız.

Kuru cilde sahip kişiler, jeller ciltte nem bariyeri oluşturmadan çok hızlı emildiği için jellerden pek yararlanamayabilir. Hassas cildiniz varsa ürün etiketlerini dikkatlice okumalısınız. Alkol veya parfüm içeren jel ürünlerden kaçının.

Ürün etiketlerinde dikkat etmeniz gereken içindekiler, terminoloji, alerjenler ve daha fazlası hakkında bilgi almak için ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.


Sağlık, ilaçlar, bitkiler ve daha birçok eşsiz konu üzerine güncel yazılarımızdan haberdar olmak için Instagram ve Facebook hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. | korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. | Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

“Krem ve Merhem Arasındaki Fark Nedir? Merhem, Krem, Losyon, Jel Farkları ve Kullanım Amaçları” üzerine 2 yorum

  1. Kayhan KOÇ dedi ki:

    Çok faydalı bilgilerinden dolayı teşekkürler.

    1. Batuhan Korkmaz dedi ki:

      Biz teşekkür ederiz, sağlıklı günler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir