Kapat
Bitkiler ve Sağlık 36 0

Aloe vera Bitkisinin Faydaları Nelerdir? Aloe vera’nın Farklı Alanlarda Kullanılması

Aloe vera jelinin güneş yanığını hafiflettiği ve yaraları iyileştirdiği bilinmektedir. Birçok kişi tarafından sevilen bu saksı bitkisi, güneş yanığı ve ev dekorundan çok daha fazla alanda fayda sağlamaktadır.

Bu sukulent bitki, tıbbi amaçlar için kullanılma konusunda, tarihi eski Mısır’a kadar uzanan bir geçmişe sahiptir. Bitki, Kuzey Afrika, Güney Avrupa ve Kanarya Adaları’na özgüdür. Günümüzde Aloe vera, dünya çapında tropikal iklimlerde yetiştirilmektedir. Mide ekşimesini hafifletmekten meme kanserinin yayılmasını potansiyel olarak yavaşlatmaya kadar, araştırmacılar bu evrensel bitkinin ve onun birçok yan ürününün faydalarını ortaya çıkarmak için çalışmalarını sürdürmektedir.

Aloe vera‘ nın soyulmuş ve dikensiz yapraklarında, orta silindire yakın bölgedeki parankima hücrelerinde bulunan müsilaj, Aloe vera jeli adı altında son yıllarda giderek önem kazanmaktadır. Bu ürün antrasen türevleri içermez, ancak müsilaj bakımından çok zengin olup bu miktar %99.5 oranındadır. Ham ürün lifli bir jeldir; temizlenir, süzülür ve stabilize Aloe jeli hazırlanmış olur. Bileşiminde müsilaj yanında, polisakkaritler (glukomannan, mannoz türevleri; pektin), saponozit, vitamin, aminoasit, enzim ve bazı steroller bulunur.

Aloe Vera Bitkisinin Faydaları

Gastroözofageal Reflü

Gastroözofageal reflü hastalığı (GÖR), genellikle mide ekşimesine neden olan bir sindirim bozukluğudur. 2010 yılında yapılan bir incelemede1, yemeklerle birlikte 30-90 gram Aloe jeli tüketmenin GÖR şiddetini azaltabileceği öne sürülmüştür. Ayrıca sindirimle ilgili diğer sorunları da hafifletebilmektedir. Bitki, düşük toksisitesi sayesinde mide ekşimesi için güvenli bir çare haline gelebilir.

Cambridge University Press tarafından çevrimiçi olarak yayınlanan bir araştırmada2, Aloe jeli ile kaplanmış domates bitkileri incelenmiştir. Rapor, kaplamanın sebzelerdeki birçok zararlı bakteri türünün büyümesini başarıyla engellediğine dair kanıtlar göstermektedir. Elmalarla yapılan farklı bir çalışmada da benzer sonuçlar elde edilmiştir. Bu, Aloe jelinin meyve ve sebzelerin taze kalmasına yardımcı olabileceği ve ürünün raf ömrünü uzatan tehlikeli kimyasallara olan ihtiyacı ortadan kaldırabileceği anlamına gelmektedir.

Gargaralar İçin Alternatif

Ethiopian Journal of Health Sciences’da yayınlanan 2014 tarihli bir araştırmada3, araştırmacılar Aloe vera özütünün, kimyasal bazlı gargaralara güvenli ve etkili bir alternatif olduğunu buldular. Bitkinin sağlıklı dozda C vitamini içeren doğal bileşenleri diş plağını bloke edebilmektedir. Ayrıca diş eti kanaması veya şişkinlik için de rahatlama sağlayabilir.

Kan Şekeri Düzenleyici


Phytomedicine: International Journal of Phytotherapy and Phytopharmacy’de yapılan bir araştırmaya göre4, günde iki yemek kaşığı aloe vera suyu tüketmek, tip 2 diyabetli kişilerde kan şekeri seviyelerinin düşmesine neden olabilmektedir. Bu, Aloe vera‘nın diyabet tedavisinde bir geleceği olduğu anlamına gelebilir. Bu sonuçlar, Phytotherapy Research’te yayınlanan ve pulpa özü kullanan başka bir çalışma5 ile de doğrulanmıştır.

Ancak glikoz düşürücü ilaçlar alan diyabet hastaları Aloe vera tüketirken dikkatli olmalıdır. Şeker ilaçları ile birlikte kandaki şekeri tehlikeli seviyelere düşürebilir.

Cilt Bakımı

Cildinizi temiz ve nemli tutmak için de Aloe vera kullanabilirsiniz. Bunun nedeni bitkinin kuru ve dengesiz iklimlerde büyüyebilen, sukulent bir bitki olmasıdır. Zorlu koşullarda hayatta kalmak için bitkinin yaprakları su depolar. Kompleks karbonhidratlar adı verilen özel bitki bileşikleri ile birleşen bu su açısından zengin yapraklar,  etkili bir yüz nemlendiricisi ve ağrı kesici yapar.


Kaynaklar

1Yarnell, Eric; Abascal, Kathy (2010)”Herbs for Gastroesophageal Reflux Disease” Alternative & Complementary Therapies;Dec2010, Vol. 16 Issue 6, p344

2García,Mario A. ; Ventosa,M ; Díaz,R. ; Falco,S.(2014)”Effects of Aloe vera coating on postharvest quality of tomato”Fruits,2014, vol. 69, p. 117–126

3Rajendra Kumar Gupta ; Devanand Gupta ; Dara John Bhaskar ; Ankit Yadav ; Khursheed Obaid , Sumit Mishra(2014) “Preliminary antiplaque efficacy of aloe vera mouthwash on 4 day plaque re-growth model: randomized control trial”Ethiop J Health Sci.2014 Apr;24(2):139-44.

4Yongchaiyudha,S. ; Rungpitarangsi,V. ; Bunyapraphatsara,N ; Chokechaijaroenporn,V.(1996) “Antidiabetic activity of Aloe vera L. juice. I. Clinical trial in new cases of diabetes mellitus”Phytomedicine.1996 Nov;3(3):241-3. doi: 10.1016/S0944-7113(96)80060-2.

5Okyar,A. ; Can,A. ; Akev,N. ;BaktIr,G. ; Sütlüpınar,N.(2001)”Effect of Aloe vera leaves on blood glucose level in type I and type II diabetic rat models”Phytother Res. 2001 Mar;15(2):157-61. doi: 10.1002/ptr.719.

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. Onlineczacı'ya içerik hazırlamanın dışında zamanını müzikle geçiriyor. Blues hayranı. Sekiz yıllık elektrik gitar serüveninin yanında Karaçay-Malkar kültürünün etkisi ile akordeon çalıyor. Yaklaşık beş yıl boyunca amatör ve bölgesel liglerde çeşitli takımların altyapısında basketbol oynadı. korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir