Kapat
Genel Sağlık 3.197 0

Clenbuterol Nedir? Clenbuterol Kullanımı ve Yan Etkileri

Clenbuterol, beta-2 agonistleri adı verilen ilaç sınıfına ait bir bileşiktir. Bu kategorideki ilaçlar bronşiyal kasların genişlemesine neden olabilir. Beta-2 agonistleri genellikle astımı tedavi etmek için kullanılmaktadır.

Astımı tedavi etmek için kullanılmasının yanı sıra, clenbuterol bir kilo kaybı takviyesi olarak popüler hale gelmiştir. Bunun nedeni kas büyümesi ve yağ azaltma üzerindeki etkisidir.

Clenbuterol astım tedavisi için reçeteyle satılmaktadır. Bazen kronik obstrüktif akciğer hastalığının (KOAH) tedavisi için de reçete edilir.

Clenbuterol bir steroid değildir, ancak kas kütlesinde artışı teşvik etmek gibi anabolik steroidlere benzer bazı özelliklere sahiptir. Bu özelliklerinden dolayı clenbuterol, yağsız kas miktarını artırmak için çiftlik hayvanlarında kullanılmıştır. İlaç, kesildikten sonra bile, hala çiftlik hayvanlarının etinde bulunabilir ve bu durum, Avrupa ve Asya’da hastalıklara yol açmıştır.

Clenbuterol son zamanlarda eroin gibi sokak uyuşturucularında bir katkı maddesi olarak gözlenmiştir.

Kilo Kaybı ve Performans Artışı Hakkında

Clenbuterol’ün hem kas kütlesini artırdığı hem de vücuttaki yağ miktarını azalttığı gözlemlenmiştir. Ek olarak, tüketildikten sonra yaklaşık altı güne kadar aktif bir etkiyle vücutta kalabilir (tespit edilebilir izler daha uzun kalabilir). Bu özelliklerinden dolayı, genellikle kilo verme takviyesi olarak veya atletik performansı artırmak için kullanılır.

Kilo kaybı veya performans artışı için clenbuterol alan kişiler genellikle anabolik steroidler veya büyüme hormonları da kullanımaktadırlar.


Hayvanlarda ve çiftlik hayvanlarında birçok çalışma yapılmış olmasına rağmen, insanlarda kilo kaybı veya performans arttırıcı olarak clenbuterolün etkinliği ile ilgili çalışmalar oldukça sınırlıdır:

  • Araştırmacılar, clenbuterolün farelerde ve sıçanlarda atrofiyi önlerken kas büyümesini ve onarımını uyardığını gözlemledi.
  • Hayvancılıkta; kas büyümesindeki artışın, yağ dokusundaki azalmayla birlikte gerçekleştiğini göstermiştir. Bu, yeniden bölümleme olarak adlandırılan bir sürecin parçasıdır.
  • Atlarda yapılan bir araştırma, uzun süreli yüksek dozda clenbuterol uygulamasının, çeşitli kas bileşenleri ve yağ metabolizmasıyla ilgili genlerin ekspresyonunu artırdığını göstermiştir.

Clenbuterol, Dünya Anti-Doping Ajansı tarafından (WADA) yasaklı maddeler arasında listelenmiştir. Bu ilaç için testlerinde pozitif sonuç alan profesyonel sporcular diskalifiye edilebilir.

Clenbuterolün Yan Etkileri

Clenbuterol, aşırı veya yanlış kullanıldığında olumsuz yan etkilere sahip olabilir. Bu etkiler;

  • hızlı nefes alma
  • kalp çarpıntısı
  • göğüs ağrısı
  • titreme
  • kaygı
  • elektrolit dengesizliği olarak sıralanabilir.

İki zehir kontrol merkezine bildirilen; clenbuterole karşı olumsuz reaksiyonların bir incelemesi, 13 vakadan 11’inin kilo kaybı veya vücut geliştirme için clenbuterol kullanımına bağlı olduğunu belirtmiştir.

Dozaj ve Uygulama

Astım semptomlarını kontrol etmek için clenbuterol alındığında, önerilen doz günde 0.02 ile 0.03 miligram arasındadır. İlaç, astım tedavisi için tablet veya inhaler formunda bulunmaktadır. Astım tedavisi için kullanılan birçok bronkodilatör gibi, gerektiği kadar kullanmalıdır.

Kilo kaybı veya performans artışı için kullanılan Clenbuterol, tablet, sıvı veya enjeksiyon olarak elde edilebilir. Bu amaçla clenbuterol kullanan kişiler tipik olarak günde 0.06 ila 0.12 miligram kullanırlar, bu da astım tedavisi için önerilen dozdan daha yüksektir.

Bu tip ilaçların kullanımında sağlığınız için herhangi bir tehlikeyle karşılaşmamak için doktorunuza danışınız .


Kaynaklar :

Francesca Wannenes, Loretta Magni, Matteo Bonini,corresponding, Ivan Dimauro, Daniela Caporossi, Costanzo Moretti, and Sergio Bonini (2012) “In Vitro Effects of Beta-2 Agonists on Skeletal Muscle Differentiation, Hypertrophy, and Atrophy” World Allergy Organization Journal. 2012 Jun; 5(6): 66–72.

Diane M Spurlock,corresponding, Tara G McDaneld,  Lauren M McIntyre (2006) “Changes in skeletal muscle gene expression following clenbuterol administration” BMC Genomics. 2006; 7: 320. doi: 10.1186/1471-2164-7-320

Heather K. Knych,corresponding, Linda M. Harrison, Stacy J. Steinmetz, Nadira Chouicha, and Phil H. Kass(2006) “Differential expression of skeletal muscle genes following administration of clenbuterol to exercised horses” BMC Genomics. 2016; 17: 596. doi: 10.1186/s12864-016-2945-2

Henry A Spiller  , Kyla J James, Steven Scholzen, Douglas J Borys “A descriptive study of adverse events from clenbuterol misuse and abuse for weight loss and bodybuilding”Subst Abus. 2013;34(3):306-12. doi: 10.1080/08897077.2013.772083.

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. | korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. | Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir