Kapat
Genel Sağlık 9 0

Nezle ve Grip Arasındaki Fark Nedir? Soğuk Algınlığı ve Grip Farkı Nedir? Nezle ve Grip Belirtileri Nelerdir? Nezle ve Grip Farkı

Bu yazımızda; nezle ve grip arasındaki fark nedir, soğuk algınlığı ve grip farkı nedir, nezle ve grip belirtileri nelerdir, nezle ve grip farkı nasıl anlaşılır gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Nezle ve Grip Arasındaki Fark Nedir? Soğuk Algınlığı ve Grip Farkı Nedir? Nezle ve Grip Farkı

Grip (influenza) ve soğuk algınlığı (nezle) bulaşıcı solunum yolu hastalıklarıdır, ancak bunlara farklı virüsler neden olur. Gribe yalnızca influenza virüsleri neden olurken, soğuk algınlığına rinovirüsler, parainfluenza ve mevsimsel koronavirüsler dahil olmak üzere bir dizi farklı virüs neden olabilir.

Mevsimsel koronavirüsler, COVID-19’a neden olan virüs olan SARS-COV-2 ile karıştırılmamalıdır. Grip ve soğuk algınlığı benzer semptomlara sahip olduğundan, yalnızca semptomlara dayanarak aralarındaki farkı söylemek zor olabilir.

Genel olarak grip, soğuk algınlığından daha ağır seyreder, semptomlar tipik olarak daha yoğundur ve daha ani başlar. Soğuk algınlığı genellikle gripten daha hafiftir. Nezle olan kişilerde burun akıntısı veya tıkanma olasılığı, grip olan kişilere göre daha fazladır. Soğuk algınlığı genellikle zatürre, bakteriyel enfeksiyonlar veya hastaneye yatış gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açmazken, grip ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Soğuk algınlığı ve grip arasındaki farkı nasıl anlarsınız?

Soğuk algınlığı ve grip birçok semptomu paylaştığı için, sadece semptomlara dayanarak aralarındaki farkı söylemek zor olabilir. Özel testler, bir kişinin grip olup olmadığını söyleyebilir.

Nezle ve Grip Belirtileri Nelerdir?
Soğuk Algınlığı ve Grip Belirtileri Nelerdir?

Grip belirtileri ateş, titreme, öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı veya burun tıkanıklığı, kas veya vücut ağrıları, baş ağrısı ve yorgunluk içerebilir.

Soğuk algınlığı semptomları genellikle grip semptomlarından daha hafiftir. Soğuk algınlığı olan kişilerin burun akıntısı veya tıkanıklığı olma olasılığı daha yüksektir. Soğuk algınlığı genellikle ciddi sağlık sorunlarına yol açmaz.


İlgili içerikler:


Sağlık, ilaçlar, bitkiler ve daha birçok eşsiz konu üzerine güncel makalelerimizden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Kaynak: CDC

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. | korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. | Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir