Kapat
İlaçlar 2.839 0

Antidepresanlar Kilo Verdirir Mi? Antidepresan Kilo Aldırır Mı?

Depresyon ile yaşıyorsanız, belirtilerinizin hafiften ciddiye değişebileceğini, ağrı ve yorgunluk gibi fiziksel belirtilerin yanı sıra umutsuzluk, üzüntü ve kaygı gibi duyguları içerebileceğini bilirsiniz.

Depresyon iştahınızı etkileyebilir ve kilonuzun artmasına veya azalmasına neden olabilir. Serotonin seviyeleri, iştah değişikliklerini tetikleyebilir. Yüksek seviyeler iştah kaybına neden olurken, düşük seviyeler iştahın artmasına neden olur.

Antidepresanlar genellikle kilo kaybından daha sık kilo alımı ile ilişkilendirilir ve bu genetik, ırk, yaş ve cinsiyet gibi faktörlere bağlı olarak değişir.

Antidepresan Nedir?

Majör depresif bozukluk (MDD) ataklarının her yıl milyonlarca yetişkini etkilediği tahmin edilmektedir. Kadınlarda daha yaygındır.

Antidepresan ilaçların depresyon semptomlarının çoğunu yönetmede etkili olduğu gösterilmiştir. Bu ilaçlar, danışmanlık ve bilişsel davranış terapisi (CBT) ile birlikte tedavinin önemli bir parçası olabilir.

Serotonin, norepinefrin ve dopamin gibi nörotransmiterleri değiştirerek depresyon semptomlarını büyük ölçüde iyileştirirler. Bu değişiklikler ayrıca ağırlıkta bir dalgalanmaya da yol açabilir.

Beş ana antidepresan sınıfı vardır ve çok azı yan etki olarak kilo alımını listeler, ancak bireysel sonuçlar farklı olabilir.

5 ana antidepresan sınıfı:

 • Seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’lar)
 • Serotonin-norepinefrin geri alım İnhibitörleri (SNRI’ler)
 • Trisiklik antidepresanlar (TCA’lar)
 • Monoamin oksidaz inhibitörleri (MAOI’ler)
 • Atipik antidepresanlar

Antidepresanlar Kilo Vermenize Neden Olabilir Mi?

Antidepresanlarla kilo değişiklikleri kişiye bağlıdır. Bir ilacın kilonuzu nasıl etkileyeceğini söylemek zordur.

Kesin nedenleri bilinmemekle birlikte, beyin kimyasalları dopamin, norepinefrin ve serotoninin depresyonda rol oynadığı düşünülmektedir ve bazı çalışmalar ayrıca depresyon ve ağırlığın bağlantılı olduğunu göstermektedir.

Birkaç antidepresanın kilo kaybına neden olduğu bildirilmiştir:

 • Bupropion (Aplenzin, Forfivo, Wellbutrin)
 • Fluoksetin (Prozac); Bazı insanlar kilo vermesine rağmen sonuçlar değişebilir.
 • Duloksetin (Cymbalta); sonuçlar net olmasa da, bazı insanlar kilo kaybı bildiriyor

SSRI’lar kısa süreli kullanımda kilo kaybına neden olabilir, ancak bunları 6 ay veya daha uzun süre almak kilo artışına neden olabilir.

Yeni bir ilaca başlamadan önce doktorunuz faydaları, riskleri ve yan etkileri hakkında sizi bilgilendirecektir.

Yan etkiler rahatsız ediciyse, doktorunuzun sizinle görüşeceği başka seçenekler de vardır. Bununla birlikte, mevcut bilimsel çalışmalara dayanarak antidepresan alırken kilo kaybı genellikle önemli bir endişe değildir.

Antidepresan Kullanıyorsanız Kilo Kaybı Nasıl Önlenir

Birçok antidepresanın kilo kaybından çok kilo almaya neden olduğu bildirilmiştir. Başlangıçta bir SSRI ile kilo verebilirsiniz, ancak bu ne kadar uzun süre aldığınıza bağlı olarak değişir.

Ayrıca, ilaç semptomlarınızı iyileştirmeye çalıştığı için iştahınız artabilir ve normal seviyelere dönebilir. Bu, kilo korumaya yardımcı olacaktır.

Kilo kaybı bir endişe kaynağıysa, antidepresan kullanırken kilo vermenin en iyi yolları hakkında doktorunuzla konuşun. Diyet yoluyla sağlıklı kiloyu korumak için ipuçları ve stratejiler sunulabilir.

Stres, kaygı ve uykusuzluk da kiloyu olumsuz etkileyebilir. Bilişsel davranış terapisi ve iyileştirilmiş öz bakım planları bu endişelerin yönetilmesine yardımcı olabilir.

Kilo almak ve dengeyi korumak için yardımcı olabilecek yiyecekler hakkında bir beslenme uzmanına danışmayı da düşünebilirsiniz.

Antidepresan Kullanırken Kilo Alıyorsanız

Araştırmalar, daha yeni antidepresanlarla kilo alımının meydana gelebileceğini göstermiştir. Ayrıca, depresyonun kendisi de kilo almaya yol açabilir.

Antidepresanlar; duygudurum bozuklukları, kötü beslenme, hareketsiz yaşam tarzı ve sigara gibi semptomlarla birlikte kilo alımına katkıda bulunabilir.

Kiloyu artırdığı bildirilen bazı antidepresanlar şunlardır:

 • MAOI’ler (izokarboksazid, fenelzin)
 • TCA’lar (amitriptilin, desipramin)
 • SSRI’lar (paroksetin, sertralin)
 • Mirtazapin (Remeron)
 • Atipik antidepresanlar (olanzapin, ketiapin)

İlacınız semptomlarınıza yardımcı oluyorsa ancak kilo alma konusunda endişeleriniz varsa, ilacı almayı aniden bırakmayın. Doktorunuzla konuşun. Kilo artışını yönetmek için çözümler bulabilirsiniz.

Unutmayın, ilaçları değiştirmek farklı yan etkilere veya depresyon semptomlarının geri dönüşüne neden olabilir. Ayrıca, bazı ilaçların etkili olması birkaç hafta sürebilir.

İlgili içerikler:


Sağlık, ilaçlar, bitkiler ve daha birçok eşsiz konu üzerine güncel makalelerimizden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Kaynak: https://www.healthline.com/health/depression/antidepressants-weight-loss

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. | korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. | Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir