Kapat
İlaçlar 929 2

Tarihi Geçmiş İlaç Kullanılır Mı? Tarihi Geçmiş İlaç Zehirler Mi? Tarihi Geçmiş İlaç Kullanılırsa Ne Olur?

Tarihi geçmiş ilaç kullanılır mı? Tarihi geçmiş ilaç zehirler mi? Tarihi geçmiş ilaç kullanılırsa ne olur? Son kullanma tarihi, ürünün kullanımının güvenli olup olmadığına ve amaçlandığı gibi çalışıp çalışmayacağına karar vermenin kritik bir parçasıdır.

Son kullanma tarihi etiketin üzerinde basılı olarak bulunabilir veya şişe veya kartona damgalanmış olabilir. İlacınızın son kullanma tarihini bilmek ve buna bağlı kalmak önemlidir. Son kullanma tarihi geçmiş tıbbi ürünleri kullanmak risklidir ve muhtemelen sağlığınız için zararlıdır.

Tarihi Geçmiş İlaç Kullanılır Mı? Tarihi Geçmiş İlaç Zehirler Mi? Tarihi Geçmiş İlaç Kullanılırsa Ne Olur?

Son kullanma tarihi geçmiş tıbbi ürünler, kimyasal bileşimdeki bir değişiklik veya güçteki bir düşüş nedeniyle daha az etkili veya riskli olabilir. Bazı son kullanma tarihi geçmiş ilaçlar bakteri üremesi riski altındadır ve düşük etkili antibiyotikler enfeksiyonları tedavi edemeyebilir, bu da daha ciddi hastalıklara ve antibiyotik direncine yol açabilir. Son kullanma tarihi geçtikten sonra ilacın güvenli ve etkili olacağına dair hiçbir garanti yoktur. İlacınızın son kullanma tarihi geçmişse kullanmayın.

Son olarak, son kullanma tarihi geçmiş ilaçlar sadece reçete edildikleri kişi için bir risk değildir ve yanlışlıkla alındığında çocuklara ve evcil hayvanlara zarar verebilir. Tüm bu nedenlerden dolayı, gereksiz ilaçların uygun şekilde imha edilmesi esastır.

Tarihi Geçmiş İlaçların Bertarafı

İlk olarak, ilacın etiketini okuyun ve dahil edilebilecek tüm özel imha talimatlarını izleyin. Mümkünse, bir ilaç geri alma programı, son kullanma tarihi geçmiş, istenmeyen veya kullanılmamış ilaçları atmanın tercih edilen yoludur.

İlaç geri alma programları mevcut olmadığında, ilaçları kir veya kedi kumu gibi bir maddeyle karıştırdıktan sonra ev çöpüne atmanızı ve ardından karışımı bir kapta kapatmanız önerilir.

İlaçların Doğru Şekilde Saklanması

Doğru saklama, ilaçlarınızın son kullanma tarihlerine kadar güvenli ve etkili kalmasını sağlamanın bir yoludur. İlacınız için özel saklama talimatları olup olmadığını görmek için kullanma talimatını okuduğunuzdan emin olun. Bazı ilaçların buzdolabında saklanması gerekir ve diğerleri yüksek sıcaklıklara maruz bırakılamaz.

Nemli bir banyo dolabı gibi uygun olmayan depolama, ilan edilen son kullanma tarihlerine ulaşmamış ilaçların etkinliğinin azalmasına katkıda bulunabilir. Çoğu ilaç için ilacınızın uygun raf ömrünü sağlamaya yardımcı olmak için ilacı şifonyer çekmecesi, saklama kutusu, dolap rafı veya mutfak dolabı gibi serin ve kuru bir yerde saklamak daha iyidir.

İlacı mutfak dolabında saklarken, ilacı etkileyebilecek sıcaklık ve nem nedeniyle sıcak cihazlardan ve lavabodan uzak olduğundan emin olun. İlacı mutfak gibi yoğun kullanılan bir alanda saklarken, kaza sonucu zehirlenme riski altındaki çocukların veya kötüye kullanma eğiliminde olabilecek diğer kişilerin erişimini önlemek için özen gösterilmelidir.

İlaçları uygun şekilde saklamayı unutmayın ve son kullanma tarihi geçmiş ilaçları kullanmayın – bu riske değmez! 


İlgili içerikler:


Sağlık, ilaçlar, bitkiler ve daha birçok eşsiz konu üzerine güncel makalelerimizden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Kaynak: FDA

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. | korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. | Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

“Tarihi Geçmiş İlaç Kullanılır Mı? Tarihi Geçmiş İlaç Zehirler Mi? Tarihi Geçmiş İlaç Kullanılırsa Ne Olur?” üzerine 2 yorum

 1. Uğur dedi ki:

  Iyi akşamlar size sorum. Kızımın vücudunda daha önce strese bağlı döküntü oldu ve dr. advantan krem verdi su anda aynı dokuntuden tekrar oldu evde açılmamış aynı kremden var ama son kullanma tarihi 04.2021 . Şu anda bulunduğumuz tarih ise 10.2021 yani tarihî 6 ay geçmiş kullanmamizda bir sıkıntı olur mu

  1. Batuhan Korkmaz dedi ki:

   Aslında son kullanma tarihi, -çoğunlukla- üretici tarafından tam etkinin garanti edilemediği tarihtir. Yani son kullanma tarihi geçtikten sonra ilaç aniden zehirli veya tehlikeli hale gelmez. Ancak bir ilacın tarihi geçmiş ise kullanmamanız gerekir. Ciltte ekstra bir soruna neden olmasa da, içerisindeki etken ve yardımcı maddelerin özelliklerini kaybetmesi nedeniyle etkisiz kalabilir. Ayrıca ilaç, saklama koşullarına uygun olarak muhafaza edilmemiş ve/veya farklı şekillerde kontamine olmuş ise bakteriyel vs. enfeksiyonlara yol açabilir. Bu nedenle kaş yapayım derken göz çıkarmamak için tekrar doktorunuza başvurarak ilacı almak en iyisi olacaktır.

   Sağlıklı günler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir