Kapat
İlaçlar 51 0

NSAİİ Nedir? NSAİ İlaçlar Ne İşe Yarar? NSAİ İlaçlar, NSAİİ Yan Etkileri ve Riskleri Nelerdir?

Bu yazımızda; nsaii nedir, nsaid nedir, nsai ilaçlar nelerdir gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız. Ayrıca, nsai ilaçlar, nsaii, nsaid, nsaii yan etkileri gibi konuları ele alacağız.

NSAİİ Nedir? NSAİD Nedir?
(Steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar / non-steroidal anti-inflamatuar ilaçlar)

NSAİ ilaçlar (NSAİD’ler), ağrı ve iltihabı geçici olarak hafifletmek için kullanılan bir grup ilaçtır. Prostaglandinlerin veya ağrı ve iltihapla ilişkili olduğuna inanılan kimyasalların üretimini bloke ederek çalışırlar.

NSAİİ’ler hangi koşulları tedavi eder?

Reçeteli NSAİİ’ler, osteoartrit ve romatoid artrit gibi birçok zayıflatıcı durumun yönetilmesine yardımcı olmak için önemlidir. Bazı reçeteli NSAİD’ler ayrıca ağrıyı tedavi etmek için kullanılır. Bazı NSAİD’lerin reçeteli versiyonları, diş problemleri, tendinit, suşlar, burkulmalar ve diğer yaralanmalarla ilişkili ağrıyı tedavi etmek için kullanılır. NSAİİ’ler ayrıca ateşi tedavi etmek ve adet krampları ile ilişkili ağrıyı azaltmak için yaygın olarak kullanılır.

NSAİİ yan etkileri ve riskleri nelerdir?

Tüm ilaçlarda olduğu gibi, NSAID’lere karşı alerjik reaksiyon potansiyeli vardır. Semptomlar kurdeşen, yüzde şişme, hırıltı ve deri döküntülerini içerebilir.

Tüm NSAİİ’lerle ilişkili gastrointestinal kanama (midede veya sindirim sisteminin başka bir yerinde kanama) potansiyeli vardır. NSAİİ’leri aralıklı kullanan kişilerde kanama riski düşüktür. Mide problemleri riski, her gün veya düzenli olarak alan kişilerde, özellikle 65 yaşından büyük kişilerde, mide ülseri öyküsü olanlarda ve kan sulandırıcı veya kortikosteroid (prednizon) alan kişilerde artmaktadır. Alkol kullanımı da mide problemleri riskini artırabilir.

aspirin

Ayrıca Aspirin dışındaki tüm NSAİİ’lerin kullanılması kalp krizi veya felç riskini artırır. Bu ciddi yan etkiler, bir NSAİD kullanmanın ilk birkaç haftasında ortaya çıkabilir ve insanlar daha uzun süre Aspirin harici NSAİİ’leri kullandıkça risk artabilir.

Tüm NSAİİ’ler ayrıca potansiyel cilt reaksiyonları oluşturma riski taşır. Hastalar ciltte kızarıklık veya kabarcıklar gibi semptomlara karşı uyanık olmalıdır.

Aspirin seçici olmayan bir NSAID’dir ve klinik çalışmalarda kardiyovasküler hastalığı olan veya halihazırda kalp krizi veya iskemik inme geçirmiş hastalarda belirli kardiyovasküler olayların risklerini azalttığı gösterilmiştir. Aspirin, jenerik formlarda ve Bayer ve St. Joseph’s gibi markalar altında satılmaktadır.

Seçici olmayan NSAID’ler ve COX-2 seçici NSAID’ler nedir?

Seçici olmayan NSAID’ler, inflamasyonla ilgili iki enzimi inhibe ederek çalışır – siklooksijenaz-1 ve siklooksijenaz-2 (COX-1 ve COX-2).

Piyasada diklofenak, ibuprofen, ketoprofen, meloksikam, naproksen ve oksaprozin dahil olmak üzere birkaç seçici olmayan NSAİİ vardır. İbuprofen ve naproksen hem reçeteli hem de reçetesiz (OTC) versiyonlarda mevcuttur. OTC NSAİİ’lerdeki dozlar, reçeteli versiyonların dozlarından daha düşüktür ve bir doktora görünmeden sadece 10 güne kadar kullanılmalıdır. Yani, OTC ibuprofen (Advil ve Motrin) veya naproksen (Aleve) alırsanız, dozlar reçeteli versiyonların yaklaşık yarısı kadardır.

COX-2 seçici inhibitörleri, COX-2 enzimini COX-1 enziminden daha fazla bloke eden daha yeni bir ilaç türüdür. COX-2 inhibitörlerinin eski NSAİİ’lerle ilişkili mide problemlerine neden olma ihtimalinin daha düşük olabileceğine inanılıyordu, ancak tüm NSAİD’ler mide problemleri riski taşıyor.

NSAİİ’lerle ilişkili kardiyovasküler advers olaylar açısından en yüksek risk altında olan kişiler hangileridir?

Kardiyovasküler hastalığı olan kişiler – özellikle yakın zamanda kalp krizi geçirenler, kardiyak baypas ameliyatı veya felç geçirenler – advers olaylar açısından en yüksek risk altındadır. Araştırmalara göre, halihazırda kalp krizi geçirmiş kişiler, Aspirin dışında NSAID’lerle tedavi edildiklerinde başka bir kalp krizi geçirme veya kalp krizi ile ilişkili nedenlerden ölme riski daha yüksektir.

Riskleri azaltmak için ne yapılabilir?

Herhangi bir kardiyovasküler hastalık veya mide ülseri öyküsü dahil olmak üzere doktorunuza tam tıbbi geçmişinizden bahsedin. Bu, sizin ve doktorunuzun riskleri ve faydaları tartmasına yardımcı olacaktır. Yemekle birlikte ilaç almak gibi mide tahrişi olasılığını azaltmak için ne yapabileceğinizi doktorunuza da sorabilirsiniz. Ayrıca, kardiyovasküler hastalık riskini azaltmak için hangi adımları atabileceğinizi sorun ve ilaçların yan etkilerini doktorunuza bildirin. Reçeteli bir NSAİİ veya bir OTC NSAİİ alıyor olsanız da, aşağıdaki talimatlar önemlidir. Mevcut bilimsel veriler, OTC NSAID’lerin kısa süreli, düşük doz kullanımı için ciddi kardiyovasküler olay riskinin arttığını göstermez, ancak bunun risk olmadığından mı yoksa çalışmaya çalışırken birçok zorluk olduğundan mı olduğu bilinmemektedir OTC NSAID’lerin kullanımı. OTC etiketinde, 10 günden daha uzun bir süre NSAID alırsanız, doktorunuzu görmeniz gerektiğini belirttiğini unutmayın. En düşük etkili doz, en kısa süre için kullanılmalıdır.


İlgili içerikler:

Sağlık, ilaçlar, bitkiler ve daha birçok eşsiz konu üzerine güncel makalelerimizden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Kaynak: FDA, The Benefits and Risks of Pain Relievers: Q & A on NSAIDs, Sharon Hertz, M.D.

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. Onlineczacı'ya içerik hazırlamanın dışında zamanını müzikle geçiriyor. Blues hayranı. Sekiz yıllık elektrik gitar serüveninin yanında Karaçay-Malkar kültürünün etkisi ile akordeon çalıyor. Yaklaşık beş yıl boyunca amatör ve bölgesel liglerde çeşitli takımların altyapısında basketbol oynadı. | korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. | Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir