Kapat
İlaçlar 1.197 0

İlaçlar Sütle İçilir Mi? Sütle Antibiyotik İçilir Mi? İlaçlarla Süt İçilir Mi? İlaç İçtikten Sonra Süt İçilir Mi?

Bu yazımızda; ilaçlarla süt içilir mi, ilaçtan sonra süt içilir mi, ilaçlar sütle içilir mi, ilaç içtikten sonra süt içilir mi, sütle antibiyotik içilir mi gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

İlaçlar Sütle İçilir Mi? İlaçtan Sonra Süt İçilir Mi?
İlaçlarla Süt İçilir Mi?

Doktorunuz tarafından ilacınızı, süt ya da başka bir şey ile (yiyecek veya bol su vb.) almamanız istenebilir. Midenizi korumak için bazı ilaçları farklı besinlerle birlikte almanız söylenebilir. İlaçların sütle birlikte alınması, etkililikle ilgili bir kaygı oluşturmaktan çok; sindirim sisteminizin çalışıp çalışmaması, mide astarınızın korunmaya ihtiyacı olup olmadığı vb. ile ilgilidir.

İlaçlar Sütle İçilir Mi? Sütle Antibiyotik İçilir Mi?

Ağızdan alınan ilaçlar veya antibiyotikler, vücut tarafından tüketilip emilirse kişi için etkili olabilir. Ağızdan alınan ilaçların, kan dolaşımına girebilmesi ve tedavi sürecinde etkili olabilmesi için sindirim sisteminden emilmesi gerekir. Midedeki nispi asitlik, yağlı besinlerin veya diğer besinlerin varlığı veya yokluğu ve kalsiyum gibi belirli elementlerin bulunup bulunmadığı da dahil olmak üzere vücudun ilaçları çok iyi emme yeteneğini etkileyen çeşitli faktörler vardır. Antibiyotik ailesine mensup bazı ilaçlar sütle reaksiyona girebilir. Dolayısı ile ilaçlarınızı sütle içmemeniz sizin için en iyisi olacaktır.

Sütte bulunan kalsiyum, bazı ilaçları veya antibiyotikleri bağlayarak vücuda emilimini engelleyebilir. Ayrıca bazı ilaçların yemeklerden önce veya sonra alınması gerekebilir. Bunun nedeni, yediğiniz yiyeceklerin ilaç emilimini etkileyebilmesidir. Bu nedenle yapılacak en iyi şey kullanma talimatında yazan bilgileri takip etmek ve gerekirse eczacınıza sormaktır.

Göz atın:

Peki ya kahve, çay veya meyve suyu? Kahve, çay ve meyve suları, kahvedeki kafein gibi ilaç emilimini etkileyebilecek çeşitli bileşiklere sahiptir. Bu yüzden en iyisi ilacınızı bol su ile almaktır. Çünkü su, ilaç emilimini engelleyebilecek bileşikler içermez. (Bkz. İlaçlar Neden Suyla İçilir? İlaç Neden Bol Suyla İçilir?)


İlgili içerikler:


Sağlık, ilaçlar, bitkiler ve daha birçok eşsiz konu üzerine güncel makalelerimizden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Kaynak: The Daily Star

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. | korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. | Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir