Kapat
İlaçlar 2.143 0

Kapsül ve Tablet İlaçların Farkı Nedir? Kapsül ve Tablet Farkı

Ağızdan alınan ilaçlar söz konusu olduğunda, hem tabletler hem de kapsüller popüler seçeneklerdir. Her ikisi de belirli bir amaç için sindirim sisteminiz yoluyla vücudunuza bir ilaç veya takviye sağlarlar.

Tabletler ve kapsüller benzer şekilde çalışsalar da, bazı temel farklılıkları vardır ve bazı durumlarda, bir form sizin için diğerinden daha uygun olabilir. Yazının devamında kapsül ve tablet farkı, tablet ve kapsül ilaçların farkı gibi konulara değineceğiz.

Tablet Nedir?

Tabletler en yaygın hap türüdür. Ağızdan ilaç vermenin ucuz, güvenli ve etkili bir yoludur. Bu ilaç birimleri, sindirim sisteminde parçalanan sert, katı, pürüzsüz kaplanmış bir hap oluşturmak için bir veya daha fazla toz halindeki bileşenin sıkıştırılmasıyla yapılır.

Aktif bileşenlere ek olarak çoğu tablet, hapı bir arada tutan ve tadını, dokusunu veya görünümünü iyileştiren katkı maddeleri içerir.

Tabletler yuvarlak, dikdörtgen veya disk şeklinde olabilir. Dikdörtgen tabletler, yutulması daha kolay olabilen kapletler olarak bilinir. Bazılarının ortasından geçen bir çizgi vardır ve bu onları ikiye bölmeyi kolaylaştırır.

Bazı tabletlerin midede parçalanmasını önleyen özel bir kaplaması vardır. Bu kaplama, tabletin ancak ince bağırsağa girdikten sonra çözülmesini sağlamaya yardımcı olur.

Diğer tabletler, tükürükte kendiliğinden parçalanan çiğnenebilir formlarda veya ağızda çözünen tabletler (ODT) olarak karşımıza çıkar. Bu tür tabletler özellikle yutma güçlüğü çeken kişiler için yararlı olabilmektedir.

Her durumda, ilaç sonunda kan dolaşımınıza emilir. Çözünen ilaç karaciğerinize gider ve işini yapabilmesi için vücudunuzdaki bir veya daha fazla hedef bölgeye dağıtılır. Bu süreç boyunca ilaç, metabolizma olarak bilinen kimyasal değişikliklere uğrayarak sonunda idrar veya dışkı ile atılır.

Kapsül Nedir?

Kapsüller, koruyucu diyebileceğimiz bir dış kabuk içerisinde ilaçları bulundurur. Bu dış kabuk sindirim sisteminde parçalanır ve ilaç kan dolaşımına emilir. Ardından, tabletlerde olduğu gibi, aynı şekilde dağıtılır ve metabolize edilir. İki ana kapsül türü vardır: sert kabuklu ve yumuşak jel şeklindekiler.

Sert Kabuklu Kapsüller

Sert kabuklu bir kapsülün dışı iki yarıdan oluşur. Bir yarısı, kapalı bir kasa oluşturmak için diğerinin içine geçer. İçi toz veya pelet formunda kuru ilaçla doldurulur. Diğer sert kabuklu kapsüller, sıvı formda ilaç içerir ve LFHC olarak bilinmektedir. LFHC’ler, tek bir hapın birden fazla ilaç içermesini mümkün kılar. Bu nedenle, çift etkili veya genişletilmiş sürüm formülleri için idealdirler.

Jelatin Kapsüller

Jelatin kapsüller, sert kabuklu kapsüllerden biraz farklı bir görünüme sahiptir. Genellikle daha geniştir ve opaktan ziyade genellikle yarı şeffaftır.
Sıvı jeller olarak da bilinirler, jelatin veya benzeri bir maddede süspanse edilmiş ilaç içerirler. Bu madde kolaylıkla sindirilir ve aktif maddeler serbest kaldıktan sonra emilir.

Tablet

Maliyet : Aktif bileşene ve muhafazaya bağlı olmasına rağmen, tabletlerin üretimi genellikle kapsüllerden daha ucuzdur. Bu durum tabletleri tüketiciler için daha uygun hale getirir.
Uzun Ömürlü: Tabletler daha kararlıdır ve tipik olarak kapsüllerden daha uzun bir raf ömrüne sahiptir.
Dozaj: Tek bir tablet, tek bir kapsülden daha yüksek bir aktif bileşen dozu barındırabilir.
Bölünebilme: Kapsüllerin aksine, gerektiği durumlarda tabletler daha küçük bir doz için ikiye bölünebilir.
Çiğnenebilme : Bazı tabletler çiğnenebilir veya hatta ağızdan çözülen tablet formlarında mevcuttur.

Kapsül

Etki Süresi : Kapsüller, tabletlerden daha hızlı parçalanma eğilimindedir. Tabletlere göre daha hızlı etki gösterebilirler.
Tat ve Koku : Kapsüllerin hoş olmayan bir tada veya kokuya sahip olma olasılığı daha düşüktür.
Dayanıklılık : Genellikle ikiye bölmek veya tabletler gibi ezmek kadar kolay olmayacak şekilde yapılırlar. Sonuç olarak, kapsüllerin amaçlandığı gibi alınma olasılığı daha yüksektir.
Emilim : Kapsüllerin biyoyararlanımı daha yüksektir, bu da daha fazla miktarda ilacın dolaşımınıza girme olasılığı olduğu anlamına gelir. Bu durum, kapsül formatlarını tabletlerden biraz daha etkili kılabilir.


Sağlık, ilaçlar, bitkiler ve daha birçok eşsiz konu üzerine güncel makalelerimizden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. | korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. | Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir