Kapat
COVID-19 80 0

Çocuklarını Okula Göndermeden Önce Ebeveynlerin Grip ve COVID-19 Hakkında Bilmesi Gerekenler

Araştırmacılar, COVID-19’un erken semptomlarının ve mevsimsel gribin çocuklarda ne kadar farklı olabileceğini gözlemlemektedirler.
Grip mevsiminin Ekim ayında başlaması beklenirken, ebeveynler için hasta bir çocuğun, grip ya da COVID-19 olup olmadığını anlamak zor olacaktır.

Uzmanlar, salgın sırasında grip aşısı yaptırmanın her zamankinden daha önemli olduğunu vurguluyor.

Her iki hastalığın da benzer semptomları vardır, bu da birini diğerinden ayırt etmenin zor olabileceği anlamına gelir.

Yayınlanan yeni araştırma, grip veya COVID-19 teşhisi konan çocuklarda hastaneye yatış oranları, yoğun bakım ünitesine yatış veya ventilatör kullanımında önemli bir fark olmadığını ortaya koydu. Araştırmacılar, gripte görülenden daha fazla COVID-19 hastasının, teşhis edildiğinde ateş, öksürük, ishal, kusma, baş ağrısı, vücut ağrısı veya göğüs ağrısı bildirdiğini belirtiyorlar.

Grip mevsiminin kış aylarına girilirken başlaması beklenirken, hasta bir çocukta; karantina, doktor muayenesi gerektirebilecek mevsimsel grip veya COVID-19 belirtileri olup olmadığını anlamak zor olabilir.

COVID-19 ve grip virüslerinin benzer yollarla yayıldığı düşünülürken, COVID-19 belirli popülasyonlar ve yaş grupları arasında gripten daha bulaşıcıdır.

Grip Mi, COVID Mi?

Ateş ve öksürük belirtileri COVID-19’lu çocuklarda gripten daha yaygın olarak görülmektedir. Araştırmacılar, 25 Mart 2020 ile 15 Mayıs 2020 tarihleri ​​arasında hastanede COVID-19 teşhisi konan 315 hastaya bakarak; 1 Ekim 2019 ile 6 Haziran 2020 arasında grip teşhisi konan 1.402 çocukla karşılaştırdılar. Asemptomatik ancak COVID-19 pozitif olan çocuklar topluluğa dahil edilmedi.

COVID-19’a yakalanan çocukların yüzde 17,1’i hastaneye kaldırıldı, yüzde 5,7’si yoğun bakım ünitesine ve yüzde 3,2’si ventilatörlere alındı. Gripli çocukların ise; yüzde 21,2’si hastaneye kaldırıldı, yüzde 7’si yoğun bakım ünitesine kabul edildi ve yüzde 1,9’u ventilatör kullanıyordu.
COVID-19 ile hastaneye yatırılan hastaların ortalama yaşı 9,7 iken grip olanların yaşı 4,2 olarak belirlenmiştir.

COVID-19 teşhisi konulan çocukların daha büyük bir yüzdesi; ateş ve öksürük haricinde genellikle aşağıdaki semptomları bildirdi:

  • ishal
  • kusma
  • baş ağrısı
  • vücut ağrıları
  • göğüs ağrısı

Burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı veya nefes darlığı bildiren çocuklarda istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu.

Ebeveynler için bir başka sorun da COVID-19 ve gribin aynı anda ortaya çıkabilmesidir. Çocuklarında ateş, öksürük, kusma, ishal veya boğaz ağrısı belirtileri gören anne-babalar, COVID-19 ve grip için ayrı ayrı test edilmeleri gerekip gerekmediğini belirlemek için çocuk doktorlarıyla iletişime geçmelidir.

Çocukların başka birçok nedenden dolayı ateşi olabilir, bu nedenle ebeveynlerin sadece COVID-19’u düşünmemesi gerekiyor. COVID-19’un çocuklarda yetişkinlerden daha hafif olduğu söylenmektedir. Ancak bu, bazı çocuklarda ciddi hastalığa neden olamayacağı anlamına gelmiyor.


Ebeveynlerin bu hastalıklardan kaçınmak için ellerinden geleni yapması önemlidir. Grip aşısı bu noktada önemli rol oynamaktadır. Grip aşısı, grip olma şansınızı azaltırken, grip hastalığınız varsa komplikasyonları ve seyri azaltırken, gribi önlemede yüzde yüz etkili değildir. Bu nedenle çocuk doktorlarının, grip aşısı olanlarda bile muhtemelen her iki hastalığı da test etmesi gerekecektir.


Xiaoyan Song ; Meghan Delaney ; Rahul K. Shah”Comparison of Clinical Features of COVID-19 vs Seasonal Influenza A and B in US Children”JAMA Netw Open. 2020;3(9):e2020495. doi:10.1001/jamanetworkopen.2020.20495

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. Onlineczacı'ya içerik hazırlamanın dışında zamanını müzikle geçiriyor. Blues hayranı. Sekiz yıllık elektrik gitar serüveninin yanında Karaçay-Malkar kültürünün etkisi ile akordeon çalıyor. Yaklaşık beş yıl boyunca amatör ve bölgesel liglerde çeşitli takımların altyapısında basketbol oynadı. | korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. | Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir