Kapat
Tedavi 3.267 0

Buz Tedavisi Nedir? Buz Tedavisi Nasıl Yapılır? Soğuk Kompres Nedir? Buz Tedavisi, Soğuk Kompres

Soğuğun herhangi bir yöntemle tedavi amacıyla kullanılmasına kriyoterapi denmektedir.

Yumuşak doku yaralanmalarının (burkulma, ezilme veya aşırı kullanımdan kaynaklanan zedelenmeler) tedavisinde önem arz eden soğuk uygulamaları, yanlış uygulamalarda insan sağlığını olumsuz etkileyebilecek sorunlara yol açabilir.

Bu yazımızda; soğuk kompres nedir, soğuk kompres ne işe yarar, soğuk kompres uygulanması, soğuk kompres ne demek, buz tedavisi nedir, buz tedavisi, buz tedavisi nasıl yapılır, buz tedavisi kaç dakika arayla yapılır gibi başlıkları inceleyeceğiz.

Buz tedavisinin kullanılma nedenleri ;

  • Soğuk uygulamalar dokuların sıcaklığını azaltarak bölgedeki damarların büzülmesine neden olur ve kan akımını yavaşlatır. Uygulama bölgesinde deride solukluk gözlenmesi bu nedenle normaldir.
  • Dokudaki zedelenmeye bağlı olarak oluşan kanamanın; soğuk uygulaması ile metabolizma hızını düşürerek kontrol edilmesini sağlar.
  • Hasarlı dokudaki ödemin önlenmesini sağlar.
  • Anti-inflamatuar etki göstermesi. (yangı ve iltihabın önlenmesinde)
  • Uygulama bölgesindeki ağrının azalmasını sağlar.

Buz Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Yumuşak doku yaralanmalarında soğuk uygulaması ilk 24-72 saatte uygulanmalıdır.

Uygulama süresince ilk 15 dakika sık sık kontrol edilmeli; ağrı, morarma, uyuşukluk gibi belirtiler gözlendiği durumda uygulama sonlandırmalı ve doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.

1.Buz kesesi/torbası :

Buz kullanımında, buzların bulunduğu torba ile deri yüzeyi arasına ince bir bez ile sarılarak uygulanmalıdır. Buzların direkt olarak uygulanması soğuk yanıklarına ve donmaya neden olabilir. 10-15 cm2 alana 5-15 dakika arası olmak üzere günde 2-3 kez uygulama yapılabilir.

2. Silika jel paketler (cold pack) :

Uygulamadan önce en az 2 saat buzlukta bekletilmelidir. Torbaların yırtılması kimyasal yanıklara sebep olabileceğinden dikkat edilmelidir. Uygulanacak bölgeye 10-15 dakika süreyle ; hafif ıslatılmış bir havluya sarılarak uygulanmalıdır.

3. Soğuk suya daldırma :

Uygulama yapılacak bölge içerisinde buz parçalarının bulunduğu ±15 °C suya daldırılarak 5-10 dakika uygulanmalıdır. Uygulama yapılacak bölgede açık yaranın bulunması durumunda strelizasyona önem verilmelidir. El ve ayakların yumuşak doku yaralanmalarında kullanılabilir.

Uygulamalar 15-20 dakikadan daha uzun süre uygulanmamalıdır, 30 dakikadan fazla süren uygulamalar hücre ölümüne sebep olur.

Dolaşım bozukluğu , periferal vasküler hastalığı, diyabet ,konjestif kalp yetmezliği gibi dolaşım bozukluğu olan hastalarda soğuk uygulamaları yetkin sağlık kuruluşlarında doktor gözetimi ile yapılmalıdır. Arterioskleroz ve raynaud sendromu gibi dolaşım bozukluğu olan hastalara ise kesinlikle yapılmaması gerektiği çeşitli tıp otoriteleri tarafından belirtilmektedir.

İlgili içerikler:


Sağlık, ilaçlar, bitkiler ve daha birçok eşsiz konu üzerine güncel makalelerimizden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. | korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. | Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir