Kapat
İlaçlar 40 0

Antibiyotiğinizi Zamanında Almayı Unuttuysanız Ne Yapmalısınız? Antibiyotiklerin Yan Etkileri Nelerdir?

Çoğu bakteri türü zararsız olsa da bazıları insanlarda boğaz ve idrar yolu enfeksiyonları (İYE) gibi enfeksiyonlara neden olabilir.

Antibiyotikler, bakteriyel bir enfeksiyonu tedavi etmek için kullanılan bir ilaç türüdür. Bu ilaçlar bakterileri öldürmek veya etkili bir şekilde büyümelerini önlemek için kullanılır.

Her reçetede olduğu gibi, doktorunuzun önerdiği şekilde bir antibiyotik almak önemlidir. Peki ya yanlışlıkla bir dozu kaçırırsanız?

Bir dozu kaçırırsanız ne yapmalısınız?

Size bir antibiyotik reçete edilmişse, bunları günde bir ila dört defa almanız gerekebilir. Reçetenizi aldığınızda size özel bilgiler verilecektir.

Antibiyotiklerinizi planlandığı gibi almak önemlidir. Bunu yaptığınızda, vücudunuzdaki ilaç seviyelerini sabit tutar, böylece antibiyotikler bakteriyel enfeksiyonunuzu etkili bir şekilde temizleyebilir.

Öyleyse, bir doz antibiyotiği kaçırdığınız üç farklı senaryoda ne yapmanız gerektiğini tartışalım.

Bir doz almayı unuttuysanız

Genel olarak, antibiyotiğinizin bir dozunu kaçırırsanız, hatırladığınız anda atladığınız dozu alabilirsiniz.

Bir örneğe bakalım. Antibiyotiğinizi günde üç kez (her 8 saatte bir) almanız gerekiyor, ancak bir dozu unuttunuz. Bunu 2-3 saat sonra hatırlıyorsunuz ve kaçırdığınız dozu alıyorsunuz.

Bir doz almayı unuttunuz ama neredeyse bir sonraki dozun zamanı geldi

Bu durumda, kaçırdığınız dozu atlamayı ve planlandığı gibi antibiyotiğinizin bir sonraki dozunu almalısınız.

Yukarıdaki ile aynı örneği kullanalım (her 8 saatte bir doz). Ancak bu durumda, 7 saat sonra atlanan bir dozu hatırladınız. Bir sonraki dozunuzdan sadece 1 saat önce olduğu için, kaçırdığınız dozu atlarsınız ve planlandığı gibi sonraki dozu alırsınız.

Birkaç dozu ya da tüm bir günlük dozu kaçırdıysanız

Bu durumda doktorunuza başvurun. Tedavinizde nasıl ilerleyeceğiniz konusunda sizi bilgilendirecektir.

İki dozu birden almayın!

Antibiyotiğinizin bir dozunu unutursanız, bir sonraki dozunuzu ikiye katlamayın. Bu, istenmeyen yan etki riskinizi artırabilir.

Yaygın antibiyotik yan etkilerinin bazıları şunlardır:

  • döküntü
  • karın şişkinliği veya krampları
  • ishal
  • mide bulantısı ya da kusma
  • maya enfeksiyonları

Göz atın:

Herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa doktorunuzla iletişime geçin.

Unuttuğunuz bir antibiyotik dozuyla ilgili herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa her zaman doktorunuzla iletişime geçebileceğinizi unutmamak önemlidir.

Ek olarak, antibiyotik kullanıyorsanız ve aşağıdaki durumların herhangi birini yaşadıysanız doktorunuza bildiriniz:

  • Arka arkaya birkaç dozu kaçırdıysanız
  • Bütün bir gün boyunca ilacınızı almayı unuttuysanız
  • Tedavi ile semptomlarınızın iyileşmediğini veya kötüleşmeye başladığını fark ettiyseniz
  • Yan etkiler gözlemliyorsanız
  • Alerjik reaksiyon yaşıyorsanız

Sağlık, ilaçlar, bitkiler ve daha birçok eşsiz konu üzerine güncel makalelerimizden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. Onlineczacı'ya içerik hazırlamanın dışında zamanını müzikle geçiriyor. Blues hayranı. Sekiz yıllık elektrik gitar serüveninin yanında Karaçay-Malkar kültürünün etkisi ile akordeon çalıyor. Yaklaşık beş yıl boyunca amatör ve bölgesel liglerde çeşitli takımların altyapısında basketbol oynadı. korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir