Kapat
Genel Sağlık 10.040 0

Evde İltihaplı Yaraya Ne İyi Gelir? Yara İltihabına Ne İyi Gelir? İltihaplı Yara İçin Doğal Yöntemler

Ara sıra kesikler ve diğer yara türleri meydana gelir ve bunların enfeksiyon kapmasını önlemenin en iyi yolu, onları ılık su ve sabunla temizlemektir. Bununla birlikte, bir yara enfekte olursa, sabun ve su artık tek başına işe yaramayacaktır. Hafif bir cilt enfeksiyonu için doktoru aramadan veya topikal bir antibiyotik kullanmadan önce, önce doğal ilaçları denemeyi düşünebilirsiniz.

Yazının devamında; evde iltihaplı yaraya ne iyi gelir, yara iltihabına ne iyi gelir, iltihaplı yara için doğal yöntemler, iltihap kapan yara için doğal tedaviler gibi sıklıkla aranan bazı sorgulara cevap vermeye çalışacağız.

Ancak bu noktada enfeksiyon belirtileri için tıbbi yardım almak önemlidir. Kanamayı durdurmayan, çok miktarda irinli veya başka herhangi bir şekilde kötüleşen herhangi bir yara, tıbbi tedavi gerektirir.

İltihaplı Yaraya Ne İyi Gelir? İltihaplı Yara İçin Doğal Tedaviler

Konvansiyonel tedaviler genellikle yara bakımında tercih edilen standart olsa da, yüzyıllardır kullanılan bazı doğal ilaçlar araştırmacılar tarafından ikinci kez inceleniyor.

Maddeye bağlı olarak, bu ilaçlar antioksidan, antienflamatuar veya antimikrobiyal özelliklere sahip olabilir.

Doğal ilaçlar sadece küçük yaralar için kullanılabilir. Şiddetli yaralar ve enfeksiyonlar için tıbbi müdahale yerine asla alternatif tedaviler kullanmamalı ve açık yaralarda aşağıdakileri kullanmamalısınız.

1. Aloe vera

Belki geçmişte güneş yanığı için aloe vera kullanmışsınızdır, ancak bu subtropikal bitkinin yapraklarındaki jel benzeri madde başka cilt problemleri için de kullanılabilir. Aloe vera hem antimikrobiyal hem de antienflamatuar etkilere sahiptir ve ayrıca cilt dokusunun iyileşmesini hızlandırabilir.

Aloe veranın kullanım alanları arasında akne, yanıklar ve kızarıklıklar bulunur. Hatta ağrıyı azaltabilir. Aloe verayı gün boyunca gerektiği kadar uygulayabilirsiniz.

2. Bal

Bir araştırmaya göre bal, klinik araştırmacılar tarafından en çok araştırılan doğal ilaçlardan biridir. Enfeksiyonları önlemek için yaraya bal sürmek küçük yaraların iyileşmesine yardımcı olabilir ve bazen bandajlara ve diğer cilt pansumanlarına alternatif olarak uygulanır. Ancak saklama için kullanılan kapların temizliğine dikkat edilmesi önemlidir.

3. Lavanta yağı

Lavanta, özellikle uçucu yağ formunda, yara iyileşmesini hızlandırmak ve aynı zamanda antimikrobiyal ve antibakteriyel etkiler sağlayabilir. Herhangi bir uçucu yağda olduğu gibi, önce jojoba, zeytin veya badem yağı gibi bir taşıyıcı ile seyreltmek önemlidir.

4. Kadife çiçeği (Marigold – Tagetes erecta)

İn vitro çalışmalar sırasında, kadife çiçeğinin kollajeni ve ayrıca antimikrobiyal ve antienflamatuar aktiviteyi uyardığı gösterilmiştir.

Marigold merhemlerde bulunabilir veya yaraya demlenmiş çay poşetleri uygulayabilirsiniz. Alerjiniz varsa önceden bir yama testi yapmayı düşünebilirsiniz.

5. Zerdeçal

Zerdeçal, topikal olarak uygulandığında cilt yaralarının iyileşmesine yardımcı olabilecek kurkumin adı verilen doğal bir anti-inflamatuar ve antimikrobiyal bileşen içerir.

Bununla birlikte, zerdeçal hayvanlar üzerinde geniş çapta çalışılmış olsa da, yaralardaki rolünü inceleyen insan çalışmaları eksikliği var. Ayrıca, zerdeçal takviyeleri ağız yoluyla almamalısınız, çünkü bunlar kanama riskine yol açabilir.

6. Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı, cilt iltihabını da tedavi edebilen doğal bir antiseptiktir. Ancak çay ağacı yağı bazlı ürünler yanıklar için kullanılamaz. Seyreltilmiş çay ağacı esansiyel yağı veya bu yağı içeren ürünleri günde iki defaya kadar cildinize uygulayabilirsiniz.

çay ağacı yağı

7. Topikal E vitamini

Öncelikle bir antioksidan olarak bilinen E vitamini, yara iyileşme sürecine yardımcı olabilecek ve daha fazla doku hasarını önleyebilecek anti-inflamatuar özelliklere de sahiptir. Yerel eczanenizde topikal formüller de bulabilirsiniz.

Ne İşe Yaramaz?

Tüm şifalı bitkiler ve diğer doğal ilaçlar enfekte yaraların tedavisine yardımcı olmaz. Özellikle, çevrimiçi olarak lanse edilebilecek aşağıdaki çözümler konusunda dikkatli olmalısınız:

 • Ağızdan alınan zerdeçal takviyeleri
 • Uçucu yağlar dahil olmak üzere diğer oral takviyeler (Özellikle altta yatan bir tıbbi durumunuz varsa)
 • St. John’s wort: Bu bitkisel ilacın çok sayıda ilaçla etkileşime girebileceğine ve ayrıca güneşe duyarlılığı artırabileceğine dair kanıtlar var.

Klinik tedaviler

Doğal ilaçlar yaranızın iyileşmesine yardımcı olmuyorsa, reçetesiz (OTC) klinik tedavilere geçmeyi düşünebilirsiniz. Seçenekler şunları içerebilir:

 • Kesiklerin kapatılmasına yardımcı olmak için steril bandajlar
 • Vazelin gün boyunca uygulandığında iyileşmeyi hızlandırabilir ve yara izlerini önleyebilir.
 • OTC topikal antibiyotikler
 • Ağrıyı hafifletmeye yardımcı olmak için parasetamol (asetaminofen)

Ayrıca, yaranız paslı bir nesne tarafından açılmışsa, tetanoz aşısı gibi güçlendiriciler konusunda güncel olduğunuzdan emin olmak için doktorunuza danışın.

Enfeksiyonun ciddiyetine bağlı olarak doktorunuz ayrıca şunları da önerebilir:

 • Oral antibiyotikler
 • Sıvı drenajı
 • Topikal antibiyotik yıkamalar veya solüsyonlar
 • İnflamasyon için kortikosteroidler
 • Hastaneye yatış (sadece şiddetli enfeksiyonlar için)

Enfekte Bir Yaraya Ne Yapılmamalı?

Antibiyotik direncinin artmasıyla ilgili endişeler nedeniyle doğal ilaçlar popülerlik kazanıyor .

Enfekte bir yara için bir OTC antibakteriyel merhem kullanabilirsiniz, ancak bu tür ürünler enfekte olmayanlar için gerekli olmayabilir.

Ayrıca hem enfekte hem de enfekte olmayan yaralarda alkol veya hidrojen peroksit kullanmaktan kaçınmalısınız. Bu tür ürünler çok kuru olabilir ve cildinizin iyileşme sürecini engelleyebilir .

Ne Zaman Tıbbi Yardım Alınmalı?

Genel olarak, küçük bir yaranın iyileşmesi bir hafta kadar sürebilir. Doğal ilaçları kullandıktan sonra yaranız bir hafta içinde daha iyi görünmüyorsa, bir sağlık uzmanı aramalısınız.

Ayrıca, yara üzerinde şunlar görülüyorsa için derhal tıbbi yardım almalısınız:

 • Daha fazla irin veya akıntı – özellikle yara sarı veya yeşil renkte sızıyorsa veya kötü kokuyorsa
 • Kırmızılaşıyor veya rengi değişiyorsa ve iltihaplanıyor veya şişiyorsa
 • Dokunulduğuna sıcak hissediliyorsa
 • Ağrı artıyorsa
 • Merkezden yayılan ve büyüyen kırmızı veya renksiz çizgiler varsa
 • Ateş veya titreme eşlik ederse

Kanaması durmayan yaralar ve hayvan ısırıklarının neden olduğu yaraların yanı sıra acil tıbbi müdahale gerektirir.


İlgili içerikler:


Sağlık, ilaçlar, bitkiler ve daha birçok eşsiz konu üzerine güncel makalelerimizden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Kaynak: Healthline

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. | korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. | Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir