Kapat
İlaçlar 109 0

İlaçları Reçete Edildiği Gibi Kullanıyor Musunuz? İlaç Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

İlaç uyumu veya ilaçları doğru bir şekilde almak genellikle, hastaların ilaçlarını ne ölçüde doktorlarının önerdiği şekilde aldıkları olarak tanımlanır. Bu, reçetelerin doldurulması, zamanında ilaç almayı hatırlama ve talimatları anlama gibi faktörleri barındırır.

İlaç uyumluluğunun önündeki yaygın engeller şunlardır:

 • İlaçlar için ödeme yapamama
 • Tedavinin gerekli veya yardımcı olduğuna inanmama
 • Birden fazla ilaca ve karmaşık doz programlarına ayak uydurmada zorluk
 • İlacı nasıl ve ne zaman alacağına dair kafa karışıklığı

Kötü uyum, birçok hastalığı tedavi etme yeteneğini engelleyerek, hastalıktan kaynaklanan daha büyük komplikasyonlara ve hastalar için daha düşük bir yaşam kalitesine yol açabilir. İlaç tedavisine uyumun zorluklara neden olabileceği alanlara ilişkin bazı örnekler, ilaçları doğru almak ve sağlık uzmanlarıyla sorularınız ve endişeleriniz hakkında konuşmak için ipuçları aşağıda verilmiştir.

Antibiyotik Almak

Kendinizi daha iyi hissediyorsanız ve artık semptomlarınız yoksa, hastalığınızın iyileştiğini düşünebilirsiniz. Ancak bakteriyel bir enfeksiyonunuz varsa, bu tehlikeli bir varsayım olabilir.

Antibiyotiklerin tam kürü alınmazsa, az sayıda bakteri muhtemelen hayatta olacaktır. Bu hayatta kalan mikropların antibiyotiğe karşı bir miktar doğal direnci olması muhtemeldir. (Bkz. Antibiyotik Direnci) Çoğalır ve yayılırken, yeni bir dirençli mikrop türü gelişmeye başlayabilir. Bu, Metisiline Dirençli Staphylococcus Aureus (MRSA) enfeksiyonlarının ortaya çıkmasının bir yolu olabilir. MRSA, belirli antibiyotiklere dirençli bir bakteri türüdür.

Göz atın: Antibiyotik Direnci Nedir? Antibiyotiklere Dirençli Bakteriler Nelerdir? Gereksiz Antibiyotik Kullanımı

Antibiyotikleri uygun şekilde kullanmak ve ilacı tam olarak belirtildiği gibi almak önemlidir:

 • Enfeksiyon iyileşiyor olsa bile, antibiyotiğin tüm dozlarını alın.
 • Doktorunuz kesmenizi söylemediği sürece antibiyotiği almayı bırakmayın.
 • Antibiyotikleri başkalarıyla paylaşmayın.
 • Bitmemiş antibiyotikleri başka bir zaman için saklamayın.

HIV / AIDS İlaçlarını Kullanmak

Gıda ve İlaç Dairesi (FDA)’ne göre, HIV / AIDS’li kişiler reçeteye göre ilaç almakta özellikle zorlanabilirler.

Ana nedenlerden bazıları:

 • Farklı zamanlarda birden fazla ilacın alınması gerekebilir ve bu hatırlanması zor olabilir.
 • Bazı ilaçların yan etkileri bazen insanları daha iyi değil daha kötü hissettirebilir.
 • İnsanlar kendilerini iyi hissettiğinde, ilaçlarını alma ihtiyacı hissetmeyebilirler. İlaçları almak için ‘fiziksel hatırlatmalara’ sahip olmayabilirler.
 • Kişiler, tedaviyi durdururlarsa veya dozları atlarlarsa veya düşürürlerse ortaya çıkabilecek ilaç direnci risklerinin farkında olmayabilirler.

Dozları atladığınızda veya reçeteli bir ilacı almayı bıraktığınızda, aldığınız ilaçlara ve hatta henüz almadığınız bazı ilaçlara dirençli HIV türleri geliştirebilirsiniz. Bu, gelecekte tedavi rejimlerini değiştirmeniz gerekirse daha az tedavi seçeneğiyle sonuçlanabilir.

İlaç Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Sağlık uzmanınızla iletişim kurun.

İlaçların yan etkileri sizi rahatsız ediyorsa, sorunu azaltmak için neler yapabileceğiniz konusunda doktorunuzla veya eczacınızla konuşun. Farklı bir ilaca geçebilirsiniz veya doktorunuz dozunuzun zamanlamasını ayarlayabilir. İlaçları Güvenle Nasıl Kullanacağınızı Öğrenmek İçin Eczacınızla Konuşmanın İpuçlarına bakın .

İlacı ne kadar süre alacağınızı anladığınızdan emin olun.

Size yeni bir ilaç reçete edildiğinde sormanız gereken bazı sorular şunlardır:

 • Şişeyi bitirmem gerekli mi yoksa daha iyi hissettiğimde bu ilacı almayı bırakabilir miyim?
 • Tekrar almam gerekecek mi yoksa şişe bittiğinde tedaviyi durdurabilir miyim?

Reçeteli ilaçlar için ödeme yapmanın bir sorun olup olmadığını doktorunuza söyleyin.

Doktorunuz, muadil(jenerik) bir ilaç yazabilir veya bir ilacın maliyetini dengelemek için başka önerilerde bulunabilir. Muadil ilaçlar aynı etken maddeleri kullanır ve vücutta aynı şekilde çalıştığı gösterilmiştir, ancak yüzde 30 ila yüzde 80 daha ucuza mal olabilirler. Muadil ilaçların aynı zamanda markalı muadilleriyle aynı risk ve faydaları vardır.

Ayrıca şunları da yapabilirsiniz:

 • Bölgenizde ilaç yardım programları için uygun olup olmadığınızı kontrol edin.
 • Yardım almaya uygun olup olmadığınızı öğrenmek için ilaçlarınızı üreten ilaç şirketlerine danışın.

İlaç almak için günlük rutinleri ayarlayın.

İlacı alma ile yemek yeme veya yatma gibi normal günlük aktiviteler arasında bağlantı kurmak faydalı olabilir. Ayrıca ilacınızın yedek malzemelerini işyerinizde veya evrak çantanızda veya çantanızda bulundurabilirsiniz.

İlaçları fark edeceğiniz yerde saklayın.

Yemekle birlikte alınması gereken bir ilaç için o ilacı yemek masasına veya TV sehpasına veya düzenli olarak yediğiniz her yere koyun. Sabah almanız gereken ilaçlar varsa, bu ilaçları banyonuza, diş fırçanızın veya deodorantınızın yanına veya sabah rutininizin bir parçası olarak kullandığınız başka bir şeyin yanına koyun. İlaçları çocukların ulaşamayacağı yerlerde bulundurmayı da göz ardı etmeyin.

Günlük dozaj kapları kullanın.

Bunlar çoğu eczanede bulunur ve ilaçları haftanın günleri ve çeşitli dozaj sıklıkları ile etiketlenmiş bölmelerde saklamanıza olanak sağlar.

Yazılı olarak veya bilgisayar üzerinde bir program tutun.

Bu, aldığınız ilaçları, bunları ne sıklıkla aldığınızı ve özel talimatları kapsayabilir. Modern teknoloji sayesinde, hastaların reçeteli bir ilaç programına uymalarına yardımcı olmak için tasarlanmış bir dizi cihaz bulunmaktadır. Bunlar, ilaç hatırlatma çağrı cihazları ve kol saatleri, otomatik ilaç dağıtıcıları ve hatta sesli komut ilaç yöneticilerini içerir. Eczacınızdan hangi cihazların sizin için yararlı olabileceği konusunda öneriler isteyin.


İlgili içerikler:


Sağlık, ilaçlar, bitkiler ve daha birçok eşsiz konu üzerine güncel makalelerimizden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Kaynak: MedlinePlus, National Library of Medicine

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. Onlineczacı'ya içerik hazırlamanın dışında zamanını müzikle geçiriyor. Blues hayranı. Sekiz yıllık elektrik gitar serüveninin yanında Karaçay-Malkar kültürünün etkisi ile akordeon çalıyor. Yaklaşık beş yıl boyunca amatör ve bölgesel liglerde çeşitli takımların altyapısında basketbol oynadı. | korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. | Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir