Kapat
İlaçlar 125 0

Antibiyotiklerin Etki Etmesi Ne Kadar Sürer? Antibiyotikler Nelerden Yapılır? Antibiyotiklerin Yaygın Yan Etkileri Nelerdir?

Antibiyotikler, kullanmaya başladıktan hemen sonra etki etmeye başlar. Ancak, iki ila üç gün daha iyi hissetmeyebilirsiniz.

Antibiyotik tedavisinden sonra ne kadar çabuk iyileştiğiniz birçok şeye bağlı olarak değişir. Aynı zamanda tedavi edilen enfeksiyonun türüne de bağlıdır.

Çoğu antibiyotik 7 ila 14 gün boyunca alınmalıdır. Bazı durumlarda daha kısa tedaviler de işe yarar. Doktorunuz sizin için en iyi tedavi süresine ve doğru antibiyotik tipine karar verecektir.

Birkaç günlük tedaviden sonra kendinizi daha iyi hissediyor olsanız bile, enfeksiyonunuzu tamamen ortadan kaldırmak için antibiyotik tedavinizin tamamını bitirmek en iyisidir. Bu aynı zamanda antibiyotik direncini önlemeye yardımcı olabilir. Sağlık uzmanınızla konuşmadan antibiyotiğinizi erken bırakmayın.

Antibiyotikler Nelerden Yapılır?

İlk beta-laktam antibiyotik olan penisilin tesadüfen keşfedildi. Bir petri kabındaki bir küf damlasından büyüyordu. Bilim adamları, belirli bir mantar türünün doğal olarak penisilin ürettiğini buldular. Sonunda, penisilin bir laboratuarda mantar kullanılarak fermantasyon yoluyla büyük miktarlarda üretildi.

Günümüzde tüm antibiyotik ilaçlar bir laboratuvarda üretilmektedir. Bazıları, ilaçta kullanılan maddeyi üreten bir dizi kimyasal reaksiyonla yapılır.

Diğer antibiyotikler en azından kısmen doğal ama kontrollü bir işlemle yapılır. Bu süreç genellikle, farklı bir ilaç oluşturmak için orijinal maddeyi değiştirebilen belirli kimyasal reaksiyonlarla güçlendirilir.

Antibiyotiklerin Yaygın Yan Etkileri Nelerdir?

Çoğu antibiyotik benzer yan etkilere sahiptir. Belki de en yaygın yan etki gastrointestinal (GI) rahatsızlıktır, bunlardan bazıları:

  • İshal
  • Mide bulantısı
  • Kusma
  • Kramplar

Bazı durumlarda, antibiyotiği yemekle birlikte alırsanız bu yan etkiler azaltılabilir. Ancak bazı antibiyotiklerin aç karnına alınması gerekir. Doktorunuza veya eczacınıza antibiyotiğinizi almanın en iyi yolunu sorun.

GI rahatsızlığı genellikle tedaviyi bıraktıktan sonra geçer. Aşağıdaki semptomları görmeye devam ederseniz doktora görünün:

  • Şiddetli ishal
  • Mide ağrısı ve kramp
  • Dışkıda kan
  • Ateş

İlgili içerikler:


Sağlık, ilaçlar, bitkiler ve daha birçok eşsiz konu üzerine güncel makalelerimizden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. Onlineczacı'ya içerik hazırlamanın dışında zamanını müzikle geçiriyor. Blues hayranı. Sekiz yıllık elektrik gitar serüveninin yanında Karaçay-Malkar kültürünün etkisi ile akordeon çalıyor. Yaklaşık beş yıl boyunca amatör ve bölgesel liglerde çeşitli takımların altyapısında basketbol oynadı. | korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. | Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir