Kapat
İlaçlar 191 0

Doz Ne Demek? Doz Nedir? Aşırı Dozda İlaç Kullanımı, İlaç Zehirlenmesi Belirtileri, İlaç Zehirlenmesi Tedavisi,

“Her madde zehirdir, zehir olmayan madde yoktur. Zehirle ilacı ayıran onun dozudur.”

— Paracelsus, 1500 AD

Doz Ne Demek? Doz Nedir?

Doz ne demek? Doz; reçeteli, reçetesiz, yasal veya yasa dışı olması farketmeksizin herhangi bir maddenin ne kadar toksik olduğunu ifade etmek için kullanılır ve miktar ile ifade edilir (genellikle mg). Tanımlanan zaman aralığında hedef dokuya ulaşan madde miktarı olarak da açıklanabilir. Toksisiteyi belirleyen temel faktördür. Vücudun kimyasallara karşı verdiği tepki alınan doza bağlıdır. Doğru doz, zehir ile çareyi birbirinden ayırır!

İlaçların aşırı dozlarda kullanımı kazara veya kasıtlı olabilmektedir. Tavsiye edilen miktardan fazla ilaç aldıysanız, vücudunuzun işlevleri üzerinde zararlı bir etkiye sahip olacaktır.

Aşırı doz, ölüm de dahil olmak üzere ciddi tıbbi komplikasyonlara yol açabilir. Bir ilacın aşırı dozunun şiddeti, ilaca, alınan miktara ve aşırı doz alan kişinin fiziksel ve tıbbi geçmişine bağlıdır.

Aşırı Dozda İlaç Kullanımı İçin Risk Faktörleri

İlaçların uygun olmayan şekilde saklanması :

Uygun olmayan şekilde saklanan ilaçlar, meraklı ve ağızlarına bir şeyler koyma eğiliminde olan küçük çocuklar için kolay hedef olabilir. Çocukların uygun şekilde mühürlenmemiş ve onlardan uzakta depolanmamış ilaçlara ulaşması ve bu ilaçları yanlışlıkla aşırı dozda alması olağandır.

Dozaj talimatlarını bilmemek veya takip etmemek :

Yetişkinler de talimatlara uymazlarsa ilaçları aşırı dozda alabilirler. Yanlışlıkla çok fazla almak veya dozlarınızı belirtilenden daha erken almak, sizin için farklı şekilde güvenli olan bir ilacın aşırı dozda alınmasına neden olabilir.

Kötüye kullanım veya bağımlılık öyküsü :

Reçeteli ilaçları kasıtlı olarak kötüye kullanmak veya yasadışı uyuşturucu kullanmak sizi -özellikle de sık sık oluyorsa veya bağımlı hale gelirseniz- aşırı dozda uyuşturucu riski altına sokabilir. Birden fazla ilaç kullanmanız, farklı ilaçları karıştırmanız veya alkolle birlikte kullanmanız bu riski artırır.

Ruhsal rahatsızlıklar :

Ruhsal rahatsızlıklar, aşırı dozda ilaç için risk faktörü olabilir. Depresyon ve intihar düşünceleri aşırı doz tetikleyicileri olabilir. Bu, özellikle semptomlar tedavi edilmiyorsa geçerlidir.

İlaç Zehirlenmesi Belirtileri

Bir ilacın aşırı dozunun belirtileri kişiye, ilaca ve alınan miktara göre değişebilir. Bununla birlikte, genel semptomlar şunları içerir:

 • Mide bulantısı ve kusma
 • Uyuşukluk
 • Bilinç kaybı
 • Nefes almada zorluk
 • Yürümede zorluk
 • Titreme
 • Saldırganlık veya şiddet
 • Büyümüş göz bebekleri
 • Titreme
 • Konvülsiyonlar
 • Kalüsinasyonlar veya sanrılar

Bu belirtilere sahipseniz veya bunlara bir başkasında tanıklık edip aşırı dozda ilaç kullanmış olabileceğinden şüpheleniyorsanız derhal tıbbi yardım almalısınız. Hızlı bir şekilde tıbbi yardım almak, ilaç zehirlenmesi tedavisinin etkinliğinde büyük bir fark yaratabilir.

İlaç Zehirlenmesi Tedavisi

Aşırı dozda ilaç kullanımının tedavisi duruma göre değişiklik gösterir. Hangi ilacın ne kadar yutulduğunu bilmek, tedavi sırasında son derece yardımcı olabilir. Ancak bu bilgiler her zaman mevcut değildir. Sağlık profesyonellerinin kullanabileceği genel tedavi stratejileri şunları içerir:

 • Solunumla ilgili bir sorun olduğunda hava yolunu temizlemek veya bir solunum tüpü yerleştirmek.
 • İlacı absorbe etmek için sindirim sisteminde hareket eden aktif kömür vermek.
 • Maddeyi mideden çıkarmak için kusmaya neden olmak.
 • Maddeyi mideden çıkarmak için mideyi yıkamak.
 • Vücudun maddeyi uzaklaştırmasını hızlandırmaya yardımcı olmak için intravenöz sıvılar vermek.

Aşırı dozda alınan belirli maddeler için panzehir kullanılabilir. Örneğin, nalokson ilacı, aşırı dozda eroinin etkilerini tersine çevirmeye yardımcı olabilir.

Aşırı Dozda İlaç Kullanımının Önlenmesi


Aşırı ilaç dozları birçok şekilde önlenebilir. En iyi yöntemler, yanlışlıkla aşırı doz olasılığını ortadan kaldırabileceği gibi ilk etapta kasıtlı olarak alınan aşırı dozu tetikleyebilir.

Evde çocuklarınız varsa, hem reçeteli hem de reçetesiz satılan tüm ilaçların ulaşılamayacak bir yerde saklandığından emin olun.

Reçeteli ilaçlar kullanıyorsanız, bunları yalnızca doktorunuzun ve eczacınızın belirttiği şekilde kullanmalısınız. Güvenli olup olmadığını sormadan, farklı ilaçları birlikte almayın.

Yine aynı şekilde, eczacınıza ve doktorunuza danışmadan, reçeteli veya reçetesiz ilaçları alkolle birlikte kullanmamalısınız.

Aşırı dozda uyuşturucu kullanımının size verebileceği zararları önlemenin en iyi yolu bırakmaktır. Belirli uyuşturucu alma yöntemlerinin diğerlerinden daha riskli olabileceğini bilin. Uyuşturucuları solumak veya enjekte etmek, onların hayati organlarınıza daha hızlı ulaşmasına neden olur ve ayrıca size ciddi şekilde zarar verebilecek bir miktarı kullanma olasılığını artırır. Bırakamayacağınızı düşünüyorsanız, doktorunuzla konuşun. Size yardımcı olabilecek birçok program bulunmaktadır.

Depresyon belirtileri gösteriyorsanız veya intihar düşünceleriniz varsa, hemen doktorunuzla iletişime geçin. Doktorunuz ihtiyacınız olan psikiyatrik yardımı almanıza yardımcı olacaktır.


Sağlık, ilaçlar, bitkiler ve daha birçok eşsiz konu üzerine güncel makalelerimizden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Kaynaklar:


Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. | korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. | Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir