Kapat
COVID-19 80 2

Covid-19 Sürecinde Aile İçi Sorunlar : Aile İçi Tükenmişlik Sendromu

Covid-19 pandemisi nedeniyle, ev içerisinde aile bireyleri ile birlikte belirli bir süre geçirilmesinden sonra aileler, “tükenmişlik sendromu (burn-out)” belirtileri yaşıyor. Ev içerisinde geçirilen bu izolasyon süreci, ilişkilerdeki kırılmalara ve dünya genelinde boşanma dilekçelerinde artışa yol açıyor.

Bununla birlikte, evde geçirilen bu izolasyon sürecinden dolayı yorgun hisseden haneler, tükenmişliğini hafifletmek ve ilişkilerindeki gerilimi azaltmak için adımlar atabilir.

Aile İçi Tükenmişlik Sendromu Nedir?

Covid-19’dan kaynaklanan aile tükenmişliği yaşayıp yaşamadığınızı nasıl anlarsınız? Bu durumda görülen semptomlar :

 • Fiziksel veya duygusal olarak tükenmiş hissetmek
 • Olağan görevleri yerine getirememek
 • Kolay sinirlenmek

Bunlar, şu anda çok sayıda insanın hissedebileceği semptomlardır. Ayrıca, evde olmasına rağmen istedikleri çoğu şeyi elde edebilme konusunda sorun yaşamayan, sosyo-ekonomik durumları iyi düzeyde olan ailelerde bu açıklanamayan yorgunluk yaygın bir fenomen haline gelmektedir.

Yalnız Ebeveynler İçin Ek Zorluklar

Hâlâ çalışmakta olan ve artık normal çocuk bakım hizmetlerinden mahrum kalan bekar ebeveynler için salgın; daha çok yapılacak iş ve daha az öz bakım fırsatı anlamına gelebilir.

Bir pandemideki bekar ebeveynler için sorumlulukları paylaşmaya yardımcı olacak bir partner yoktur ve varsa bile işlerden uzaklaşıp nefes almak için çok az fırsat vardır. Sonuç kolayca aile tükenmişliğine yol açabilir.

Yakın tarihli bir Forbes makalesi, ankete katılanların yalnızca yüzde 18’inin pandemi başladığından bu yana ilişkileri içindeki iletişimden memnun olduğunu tespit eden bir anket bildirdi. Çin’de evlilik büroları yeniden açılmaya başlar başlamaz eşi görülmemiş sayıda boşanma talebinde bulunuldu.

Evlilikler ve romantik ilişkiler üzerindeki etki, Covid-19’un ikincil hasarının bir parçası olarak kabul edilir. Yüksek stresli zamanlarda, evde birbirine kilitlenmek her zaman en iyi şey olmayabilir. Bu durum çiftleri, boşluğa sahip olamama ve genellikle evlilik uyumsuzluklarının üstesinden gelmek için ihtiyaç duyulan düşünce yapısından uzaklaştırabilir.

Sadece ebeveynler ve yetişkinler değil çocuklar da aile tükenmişliği sendromunu yaşayabilir.

Çocuklar da, izolasyonun bir sonucu olarak yoğun bir şekilde psikolojik etkiler yaşamaktadır. Daha asabi davranışlar, uyumakta güçlük ve hatta gelişimsel olarak gerileme gösterebilirler.

Küçük çocuklarla karşılaştırıldığında gençlerin; daha yüksek akademik iş yükü, daha fazla akran etkileşimi ihtiyacı ve ebeveynlerle çatışmalar nedeniyle, tükenmişlik yaşama olasılığı daha yüksektir.

Evinizdeki Bu Tükenmişlik Sendromunun Etkilerini Nasıl Azaltabilirsiniz?

Bu kadar çok insanın tükenmişlik sendromunu yaşıyor olması, ona yardım edilemeyeceği anlamına gelmez. Aile ile geçirilen zaman ile kişisel zaman arasındaki dengenin dzüenlenmesi ise bu etkiler önlenebilir.

İzolasyon süreci boyunca oluşan stresin etkisi ile ebeveynlerin, çocukların yanlış davranışlarını cezalandırmak ve tartışmak yerine onları desteklemek ve olumlu düşüncelerin oluşmasını sağlamaları gerekmektedir. Bu nazik yaklaşım, çocukları yeniden yönlendirmeye yardımcı olurken aynı zamanda şu anda karşı karşıya olduğumuz hayat mücadelelerini onurlandırmak için en iyisi seçenek olabilir.

Uyku, yemek ve çalışma zamanı için bir rutine sahip olmak, çocukların bir sonraki aktiviteye hazır hissetmelerine ve bazı çatışmalardan kaçınmalarına yardımcı olabilir.

Ebeveynler işyerinde stres yönetimi tekniklerini göz önünde bulundurmalı ve daha iyi bir iş-yaşam dengesini hedeflemelidir. Arada bir ev yükümlülüklerinden ve çocuk yetiştirme görevlerinden, ayrı ayrı ara vererek birbirlerine yardımcı olabileceklerini hatırlamaları gerekmektedir.

Tükenmişlik semptomları orta ila şiddetli derecelerde olduğunda, duruma bağlı olarak aile terapisi, bireysel terapist veya psikiyatrist ile profesyonel danışmanlık almayı düşünmelisiniz. Covid-19, zihinsel sağlık yardımı aramayı zorlaştırmış gibi görünse de, durum böyle değil. Aslında, birçok sağlık hizmeti sağlayıcısı tele-sağlık randevuları için muafiyetleri ve ek ödemeleri kaldırdığından, şu anda bu yardımı almak her zamankinden daha kolay olabilir.

Ebeveynlerin yalnızca kendi iyilikleri için değil; dünya bu krizden çıktığında, çocuklarının şimdi ve gelecek yıllarda taklit etmeleri için iyi davranışları modellemeleri gerekmektedir.

En önemli şey, kendinize iyi bakmanızdır. Sonuçta, ailenizin sağlıklı ve bütün olmanıza ihtiyacı var.

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. Onlineczacı'ya içerik hazırlamanın dışında zamanını müzikle geçiriyor. Blues hayranı. Sekiz yıllık elektrik gitar serüveninin yanında Karaçay-Malkar kültürünün etkisi ile akordeon çalıyor. Yaklaşık beş yıl boyunca amatör ve bölgesel liglerde çeşitli takımların altyapısında basketbol oynadı. korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

“Covid-19 Sürecinde Aile İçi Sorunlar : Aile İçi Tükenmişlik Sendromu” üzerine 2 yorum

 1. Nuriye Uzun dedi ki:

  Çok faydalı bilgiler veriyorsun. Çalışmalarında başarılar dilerim.

  1. Batuhan Korkmaz dedi ki:

   Teşekkürler. Yardımımız dokunduysa ne mutlu bize!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir