Kapat
COVID-19 120 0

Koronavirüs Mutasyonları: Koronavirüs Çeşitleri Nelerdir? Mutasyonlu Virüs, Mutasyonlu Koronavirüs Daha Mı Tehlikeli? Aşılar Mutasyonlu Virüse Karşı Etkili Mi?

COVID-19, bir tür koronavirüs olan SARS-CoV-2 enfeksiyonundan kaynaklanan oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Virüs yayıldıkça mutasyona uğrayarak yeni varyantlar oluşturabilir. Bu viral varyantlardan bazıları daha kolay yayılabilir veya daha ciddi hastalıklara yol açabilir.

Virüsler sürekli olarak mutasyona uğrar ve bu mutasyonlardan bazıları zamanla yeni virüs çeşitlerine yol açar .

Bu değişikliklerin çoğu, bir virüsün yayılma veya hastalığa neden olma kapasitesini etkilemez. Bazı mutasyonlar bir virüsü daha az bulaşıcı hale getirirken, diğerleri bir virüsün daha tehlikeli olmasına neden olabilir.

Aşılar, bir varyanta karşı, başlangıçta savaşmak için geliştirildikleri virüse karşı daha az etkili olabilir.

Bununla birlikte, araştırmacılar, şiddetli akut solunum sendromu koronavirüs 2’nin (SARS-CoV-2) hangi varyantlarının daha yaygın olduğunu belirleyebilir ve bunlara karşı aşılar hazırlayabilir. Bu süreç aynı zamanda yıllık grip aşıları ile de gerçekleşir.

Aşılar, insanların kendilerini ve başkalarını koronavirüs hastalığından 19 (COVID-19) korumasının bir yoludur. SARS-CoV-2 ciddi hastalığa neden olabileceğinden aşı olmak çok önemlidir.

Bir kişi maske takmak ve fiziksel mesafe koymak gibi başka önlemler de aldığında; aşı olmak, yeni koronavirüs veya varyantlarından biri olarak da bilinen SARS-CoV-2 ile enfeksiyon riskini önemli ölçüde azaltabilir.

Bu yazıda, SARS-CoV-2’nin daha dikkate değer varyantlarından bazılarına; korona mutasyon, mutasyonlu virüs, corona mutasyon, koronavirüs mutayon, aşılar mutasyona karşı etkili mi, korona mutasyon nedir, korona mutasyona uğradı, gibi başlıklara bakıyoruz. Ayrıca viral mutasyonların nasıl oluştuğunu da araştırıyoruz.

Koronavirüs Çeşitleri

COVID-19’a neden olan virüsün birden fazla çeşidi dünya çapında dolaşıyor olabilir. Birçok varyantın, insan hücrelerine bağlanmaktan ve enfekte etmekten sorumlu olan virüsün spike proteinlerinde mutasyonlar vardır.

Spike proteininin N501Y ve E484K kısımlarındaki mutasyonlar, virüsün daha kolay yayılmasına izin verebilir. Bu mutasyonlar ayrıca bağışıklık sisteminin antikor yanıtını da etkileyebilir.

Şu anda, VOC olarak adlandırılan, en dikkate değer SARS-CoV-2 varyantları şunlardır:

  • B.1.1.7 soy: Buna 20I / 501Y.V1 veya VOC 202012/01 de denir. Uzmanlar, ilk olarak Birleşik Krallık’ta Eylül 2020’de ortaya çıktığına inanıyor. N501Y pozisyonunda spike proteininin reseptör bağlanma alanında bir mutasyona sahip.
  • B.1.351 soy: 20H / 501Y.V2 olarak da bilinen bu varyant, K417N, E484K ve N501Y pozisyonları dahil olmak üzere spike proteininde birden fazla mutasyona sahiptir. Bilim adamları bunu ilk olarak Ekim 2020 civarında Güney Afrika’da tespit ettiler.
  • P.1 soy: VOC 202101/02 olarak da bilinen bu varyant, B.1.1.28 soyunun bir neslidir. Uzmanlar bunu ilk olarak Ocak 2021’de Japonya’da Brezilya’dan dört gezginde tanımladılar. Spike proteininin reseptör bağlanma alanının K417T, E484K ve N501Y pozisyonlarındaki mutasyonları içerir.

Koronavirüs Mutasyonları

Virüsler sürekli mutasyona uğrar. Bir virüs her çoğaldığında veya konakçının vücudunda kendisinin kopyasını yaptığında, mutasyonlara neden olan küçük genetik değişiklikler olabilir.

Bilim adamları, mutasyona sahip bir virüsü orijinal virüsün “varyantı” olarak adlandırabilir.

Farklı varyantların farklı özellikleri vardır. Çoğu mutasyon, önemli proteinleri değiştirmedikleri için önemli etkilere sahip olmayabilir. SARS-CoV-2’nin spike proteini gibi önemli bir proteindeki bir mutasyon, virüsün daha kolay yayılmasına veya daha ciddi hastalığa neden olmasına izin verebilir.

Bir mutasyonun virüs için faydalı olduğu kanıtlanırsa, varyant diğer varyantları aşmaya başlayabilir.

Önemli mutasyonlar, önemsiz olanlardan daha az yaygındır. Bununla birlikte, bilim insanlarının mutasyonları takip etmesi çok önemlidir çünkü bazıları virüsün bulaşabilirliğinde ve sonuçta ortaya çıkan hastalığın klinik görünümü ve ciddiyetinde değişikliklere neden olabilir.

Diğer değişiklikler, virüsün bağışıklık sistemini tespit etmesini veya daha iyi kurtulmasını zorlaştırabilir.

Koronavirüs Varyantlarının Yaygınlığı

GISAID, SARS-CoV-2’nin çoklu varyantlar hakkında izleme bilgilerini sağlamaktadır. Örneğin, B.1.1.7 varyantını içeren vakaların çoğunun İngiltere, Danimarka, Belçika, Amerika Birleşik Devletleri ve Fransa’da meydana geldiğini bildirmektedir.

Bununla birlikte, belirtilen bu verilerin SARS-CoV-2-pozitif örneklerden alınan örneklemeye dayalı tahminler olduğunu ve toplam vaka veya varyant sayısını temsil etmediğini belirtmek gerekir.

Mutasyonlu Koronavirüs Daha Mı Tehlikeli?

Araştırmalar devam ediyor, ancak şu anda hiçbir yeni varyantın daha ciddi hastalığa neden olduğunu gösteren hiçbir kanıt yok. Ancak bazıları daha kolay ve hızlı yayılabilir.

Örneğin, B.1.1.7 varyantı orijinal virüsten %30-50 daha fazla bulaşıcı olabilir.

Bazı kanıtlar, bu varyantın biraz daha yüksek bir ölüm riski ile ilişkili olabileceğini öne sürüyor, ancak araştırmacılar mutlak ölüm riskinin düşük kaldığını kabul ediyor.

Bu arada, bir çalışma, B.1.1.7 varyantının daha fazla aktarılabilir olduğunu, ancak önemli ölçüde daha şiddetli veya kalıcı COVID-19’a yol açmadığını buldu. Genel olarak, bu noktada bir sonuç çıkarmak daha fazla araştırma gerektirecektir.

Bilim adamlarının yeni varyantları ve özelliklerini izlemeye devam etmesi önemlidir. Ortaya çıkan varyantlar şunları yapabilir :

  • Daha hızlı yayılma
  • Daha şiddetli hastalığa neden olmak
  • Rutin testlerde tespit edilmekten kaçınma
  • Tedaviye büyük ölçüde direnme
  • Doğal veya aşı kaynaklı bağışıklıktan kaçınma

Genomik Sürveyans Neden Önemli?

SARS-CoV-2 varyantlarının genomik gözetimi, araştırmacıların virüsün yeni örneklerini ve dizilerini belirlemelerine olanak tanır. Bu onların viral geçiş, hastalık şiddeti ve aşıların ve ilaçların yararlılığı üzerindeki etkilerini araştırmalarını sağlar.

Genomik sıralama, genetik kodu okumayı içeren bir laboratuvar tekniğidir ve bilim adamlarının SARS-CoV-2’nin varyantlarını ve özelliklerini tanımlamasına olanak tanır. Dünyanın dört bir yanındaki birçok bilim insanı, virüsü izlemek ve nasıl değiştiğini anlamak için işbirliği yapıyor.

Aşılar Mutasyona Karşı Etkili Mi?

Araştırmacılar, SARS-CoV-2’nin önceki varyantlarının neden olduğu COVID-19’u önlemek için mevcut aşıları tasarladılar.

Kanıtlar, mevcut aşıların yeni varyantlara karşı da koruma sağlayabileceğini, ancak muhtemelen tam olarak aynı olmadığını göstermektedir.

Örneğin, bir çalışma sonuçları, Pfizer-BioNTech aşısının yeni varyantlara karşı hala koruma sağladığını ancak biraz daha az etkili olduğunu göstermektedir.

Oxford-AstraZeneca aşı ekibinin yaptığı bir ön çalışma, bu aşının B.1.1.7 varyantına karşı aynı derecede etkili koruma sağladığını, ancak B.1.351 varyantına karşı biraz daha az koruma sağladığını gösteriyor.

Bununla birlikte, araştırmacılar, aşının hala bu varyanttan kaynaklanan ciddi hastalıklara karşı koruduğu sonucuna varıyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) aşıları önermeye devam ediyor.

Moderna aşısının ilk laboratuar testleri, B.1.351 varyantına karşı etkili olduğunu göstermektedir . Ancak, ortaya çıkan bağışıklık tepkisinin bu varyantla karşılaşıldığında o kadar güçlü veya uzun süreli olmayabileceğini düşünülüyor.

Onaylanan her COVID-19 aşısı, hastalığa karşı bir miktar koruma sağlayabilir. Ortaya çıkan kanıtlar, yeni bir varyant söz konusu olduğunda bile, ciddi hastalığa karşı korumanın hala yüksek olduğunu gösteriyor.

Bilim insanlarının aşıları yeni varyantlara karşı daha etkili hale getirmek için yeniden tasarlayabileceklerini de belirtmek gerekir .

İlgili içerikler:


Sağlık, ilaçlar, bitkiler ve daha birçok eşsiz konu üzerine güncel makalelerimizden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Kaynak: https://www.medicalnewstoday.com/articles/coronavirus-variants

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. Onlineczacı'ya içerik hazırlamanın dışında zamanını müzikle geçiriyor. Blues hayranı. Sekiz yıllık elektrik gitar serüveninin yanında Karaçay-Malkar kültürünün etkisi ile akordeon çalıyor. Yaklaşık beş yıl boyunca amatör ve bölgesel liglerde çeşitli takımların altyapısında basketbol oynadı. | korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. | Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir