Kapat
COVID-19 53 2

Obezite COVID-19’lu Bireylerde Bağışıklığı Olumsuz Etkiliyor

Obezite günümüzün en büyük sağlık sorunlarından biri haline gelmiş durumda. Beslenme şeklinin genel olarak tüm dünyada değişmesiyle beraber obezite artık çok rastlanır bir durum haline geldi. Sadece dış görünüş anlamında sorun oluşturduğu düşünülen obezite, aslında çok büyük metabolik rahatsızlıkları da beraberinde getiriyor. Vücütta artan LDL (halk arasında kötü kolesterol) ile birlikte insülin, GH (büyüme hormonu) ve Androjenler (cinsiyet hormonları) gibi hormonların dengesini bozuyor. Ayrıca  ateroskleroza (damar daralması) ve damar geçirgenliğinin de büyük ölçüde zarar görmesine sebep oluyor.

Obezite sadece kalp hastalığı ve şeker hastalığı gibi sorunlara yol açmakla kalmaz, aynı zamanda bağışıklık sistemini de birçok yönden etkiler. Obezite, bağışıklık sisteminin bazı kısımlarının kronik, düşük dereceli aktivasyonuna neden olur. Önceden kronik rahatsızlığı olan biri, bir enfeksiyonla karşı karşıya kaldığında, bu bağışıklık sisteminin enfeksiyonla savaşmayan yani bir nevi zararlı olan hiper aktivasyonuna yol açabilir.

Bağışıklık sistemi bugünlerde çok duyduğumuz bir konu haline geldi. COVID-19 ile beraber sağlam bir bağışıklık sahibi olmamız gerektiğini her yerde duyuyoruz. Bununla beraber Endocrine Society’nin Endocrinology dergisinde yayınlanan yeni bir makaleye göre; obezite, COVID-19 enfeksiyonuna karşı hiperaktif bir bağışıklık sistemi tepkisine neden olabilir ve bu da virüsle savaşmayı zorlaştırır.

Şiddetli COVID-19 hastalığı olan hastalar üzerinde yapılan çalışmalar, immünopatoloji ve doku hasarına yol açmada doğuştan gelen immün tepkilerin önemini özellikle belirtiyor. Bu çalışma obezitenin genel özelliklerinden biri olan küçük çaplı inflammatuar tepkilerin (meta-inflammatuar) ,doğuştan gelen bağışıklığımızın üzerinde baskılayıcı yani doğuştan gelen bağışıklığımızın etkisini azaltıcı yönde etki ettiğini gösteriyor.

Sağlıklı beslenmeyi ve hareket etmeyi asla unutmayın.


– Huizinga, G.P., et al. (2020) The Collision of Meta-Inflammation and SARS-CoV-2 Pandemic Infection. Endocrinology. doi.org/10.1210/endocr/bqaa154.

Mehmed Eren Kazan {Mehmed Eren Kazan}

“Obezite COVID-19’lu Bireylerde Bağışıklığı Olumsuz Etkiliyor” üzerine 2 yorum

  1. İsmail karakaş dedi ki:

    Çok faydalı bilgiler başarılar diliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir