Kapat
COVID-19 62 0

“Pandemiyi Kontrol Altına Almak İçin Birden Fazla Aşı Gerekli” – Koronavirüs Aşısı : Üretim ve Dağıtımda Kullanılan Teknolojiler

Pfizer, 3. faz çalışmalarında ümit verici sonuçlar gösteren ilk aşı iken, diğer 10 aşı da bu aşamaya ulaştı. Bunlar, çok çeşitli aşı teknolojilerini içermektedir.

Pfizer’ın aşısı, aşıyı alan kişilerde bir bağışıklık tepkisi ortaya çıkarmak için haberci RNA (mRNA) kullanır. Moderna’nın aşısı da bu teknolojiye dayanmaktadır.

Bu yeni aşı platformu, mevsimsel grip, Zika virüsü ve kuduz gibi diğer bulaşıcı hastalıklara karşı kullanım için test ediliyor, ancak henüz hiçbiri insanlarda kullanım için onaylanmadı.

Koronavirüse karşı kullanılan diğer teknolojiler arasında bir DNA platformuna dayalı aşılar, virüsün zayıflatılmış veya inaktive edilmiş versiyonları, viral protein alt birimleri, virüs benzeri partiküller veya başka bir virüs kullanarak bir koronavirüs proteini iletme yer alır.

Bu teknolojilerden bazıları yeni, bazıları ise yıllardır kullanılıyor.

Pandeminin boyutu göz önüne alındığında, birden fazla aşı gerekebilir.

“İyi korumaya sahip, güvenli ve iyi tolere edilen birden fazla aşıya ihtiyacımız olacak, çünkü bu pandemiyi makul bir sürede gerçekten kontrol altına alabilmemizin tek yolu bu.”

Bununla birlikte, güvenli ve etkili bir aşı bulmak, aşılması gereken engellerden yalnızca biridir.

Aşıların üretilmesi ve dağıtılması gerekecektir. Pfizer ve Moderna’nın aşıları, dağıtıma başka bir karmaşıklık kleyen ultra soğuk depolama gerektirir.

İnsanları aşı olmaya ikna etmek te başka bir zorluktur.

Ekim ayından itibaren yapılan bir Axios-Ipsos anketi, insanların yetkili kurumlarca onaylanmış olsa bile yalnızca üçte ikisinin koronavirüs aşısı alacaklarını söylediğini ortaya çıkardı.

En harika aşıya sahip olabilirsiniz, ancak insanlar onu almazsa, bu kesinlikle yardımcı olmayacak.

Yine de bir STAT-Harris anketi, aşının daha yüksek bir etkiye sahip olması durumunda insanların aşı olmaya daha istekli olabileceğini öne sürüyor.

“Aşının güvenliğini, etkinliğini ve ayrıca bu aşıyı almanın önemini açıklamak için yerel taban düzeyinde pek çok toplum eylemine ihtiyaç duyulacak” dedi.

Covid-19 hakkındaki diğer içeriklerimize göz atın:


Sağlık, ilaçlar, bitkiler ve daha birçok eşsiz konu üzerine güncel yazılarımızdan haberdar olmak için Instagram ve Facebook hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. | korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. | Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir