Kapat
Genel Sağlık 9 0

Göz Kuruluğu Neden Olur? Göz Kuruluğu Çözümleri (II)

Bir önceki yazımızda kuru göz nasıl olur, göz kuruluğu belirtileri nelerdir, kronik kuru gözün yaygın nedenleri ve çözümlerinden bahsetmiştik. (Bkz. I. Kısım) Bu yazımızda kronik göz kuruluğunun nedenleri ve çözümlerine değinmeye devam edeceğiz.

Kronik Kuru Gözün Yaygın Nedenleri Ve Çözümleri

1.Rüzgara maruz kalma

Soğuk iklimler ve şiddetli rüzgarlara maruz kalmak, gözyaşlarının çok hızlı buharlaşmasına ve kronik kuruluğa neden olabilir.

Gözlerinizi korumak için kayganlaştırıcı göz damlaları kullanın ve gözlerinizi soğuktan ve rüzgardan korumak için başınızı saran güneş gözlüğü kullanın.

2.Sjögren sendromu

Sjögren sendromu, beyaz kan hücrelerinin tükürük bezlerine ve gözyaşı bezlerine saldırarak gözyaşı üretimini azaltan bir otoimmün bozukluktur.

Tedavi, OTC ve reçeteli yağlayıcı göz damlalarını içerir. Doktorunuz ayrıca bir steroid göz damlası da reçete edebilir.

Kuru gözler, göz damlalarına yanıt vermediğinde, doktorunuz, gözyaşlarınızın bir kısmını korumaya yardımcı olmak için gözyaşı kanallarınıza silikon tapalar yerleştirmeyi içeren bir ameliyat önerebilir.

3.Blefarit

Blefarit, iç göz kapağınızdaki küçük yağ bezleri tıkandığında ve iltihaplandığında gelişir. Kuru gözlerin yanı sıra, kirpiklerinin etrafında yağlı pullar olabilir.

Bu durumun tedavisi yok. Yine de, birkaç dakika kapalı gözlere ılık kompres uygulayarak ve göz kapaklarınızı bebek şampuanı ile temizleyerek iltihabı azaltabilirsiniz.

Durum düzelene kadar kuru gözleri ve kızarıklığı azaltmak için yapay gözyaşı kullanın. Belirtileriniz düzelmezse, doktorunuza görünün ve antibiyotikli göz damlalarıyla tedavi hakkında bilgi alın.

4.Diğer otoimmün durumlar

Diğer semptomlara ek olarak, artrit, lupus ve diyabet gibi birçok otoimmün durum da zayıf veya yetersiz gözyaşı üretimine neden olabilir.

Altta yatan durumu teşhis etmek ve tedavi etmek, kuru göz semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

5.Alerjiler

Alerjiler ayrıca kronik kuru gözü tetikleyebilir. Gözleriniz kaşıntılı, kırmızı ve sulu görünebilir.

Ağızdan alınan bir antihistamin, alerjilerinizi azaltabilir, ancak bu ilaçlar kuru göz semptomlarını kötüleştirebilir. Yalnızca alerjilerden kaynaklanan göz semptomları yaşıyorsanız, doktorunuza antihistaminik
göz damlası konusunda danışın.

6.Hafif dehidrasyon

Bazen kuru göz, dehidrasyonun veya yeterince sıvı içmemenin bir sonucudur. Dehidrasyonun diğer semptomları arasında koyu renkli idrar, enerji eksikliği, baş dönmesi, hızlı kalp atışı ve idrar yapmama yer alır.

Sıvı alımınızı artırmak ve daha fazla su içmek, hafif dehidrasyonu iyileştirebilir ve kronik göz kuruluğunu hafifletebilir.

7.Kontakt lensler

Uzun süreli kontakt lens kullanımı, kronik kuru göz için başka bir risk faktörüdür. Bunun nedeni, bazı lenslerin korneaya giden oksijeni engellemesidir.

Gözleriniz yeterince yağlanmazsa, gözlük takın ve göz doktorunuza kuru gözler için özel olarak yapılmış temasları sorun. Bu lensler gözlerinizin nemi tutmasına yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

8.Düşük nem

Kuru hava da kuru gözlere katkıda bulunur. Bu, evinizde düşük nem varsa veya bir havalandırma deliğinin yanında uyuyorsanız veya çalışıyorsanız olabilir.

Yatağınızı veya masanızı havanın doğrudan gözlerinize üflememesi için hareket ettirmek semptomları iyileştirebilir. Ayrıca havayı nemlendirmek ve gözyaşının buharlaşmasını önlemek için bir nemlendirici kullanmak isteyebilirsiniz.

9.Duman

Sigara içmek veya dumana maruz kalmak da gözlerinizi kurutabilir.
Dumanlı ortamlardan kaçının ve sigara içiyorsanız; bırakmak için adımlar atın. Nikotin replasman tedavisi kullanın veya doktorunuzdan iştahınızı azaltmak için reçeteli bir ilaç isteyin.

İlgili içerikler:


Sağlık, ilaçlar, bitkiler ve daha birçok eşsiz konu üzerine güncel makalelerimizden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Hediye Beyza Yüksel {Hediye Beyza Yüksel}

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eczacılık Fakültesi 2. sınıf öğrencisi. İletişim için @hediyeebeyza İnstagram hesabından ulaşabilirsiniz. Öneri ve şikayetleriniz için onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir