Kapat
Tedavi 81 0

Kistik Fibroz Nasıl Tedavi Edilir? Kistik Fibrozis Tedavisi

Kistik fibrozun tedavisi olmamasına rağmen, semptomları hafifletmeye ve komplikasyon riskini azaltmaya yardımcı olabilecek çeşitli tedaviler mevcuttur.

İlaçlar

Bir akciğer enfeksiyonundan kurtulmak ve gelecekte başka bir enfeksiyonun meydana gelmesini önlemek için antibiyotikler reçete edilebilir. Genellikle sıvı, tablet veya kapsül olarak verilirler. Daha
ağır vakalarda, antibiyotik enjeksiyonları veya infüzyonları intravenöz olarak (bir damar yoluyla) verilebilir.

Mukus inceltici ilaçlar

Mukusu daha ince ve daha az yapışkan hale getirir. Ayrıca mukusu öksürmenize yardımcı olur, böylece akciğerleri terk eder. Bu, akciğer fonksiyonunu önemli ölçüde iyileştirir.

İbuprofen (Advil) gibi steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar (NSAID’ler)

Hava yolu inflamasyonunu azaltmada bir ajan olarak sınırlı bir role sahiptir. Kistik Fibrozis Vakfı, akciğer fonksiyonu iyi olan 6 ila
17 yaş arası çocuklarda yüksek doz ibuprofen kullanımını önermektedir. İbuprofen, daha şiddetli akciğer fonksiyonu anormallikleri olan veya 18 yaşından büyük hastalar için önerilmez.

Bronkodilatörler

Akciğerlere hava taşıyan tüplerin etrafındaki kasları gevşeterek hava akışını artırmaya yardımcı olur. Bu ilacı bir inhalatör veya nebülizör yoluyla alabilirsiniz.

Kistik fibroz transmembran iletkenlik düzenleyici (CFTR) modülatörleri

Kusurlu CFTR geninin işlevini geliştirerek etki eden bir ilaç sınıfıdır. Bu ilaçlar, klinik sonuçlarından çok mutant CFTR geninin işlevini hedefledikleri için kistik fibrozun yönetiminde önemli bir ilerlemeyi temsil etmektedir. Kistik fibrozlu tüm hastalar, CFTR modülatör ilaçlar için onaylanmış mutasyonlardan birini taşıyıp taşımadıklarını belirlemek için CFTR gen çalışmalarına tabi tutulmalıdır. Mevcut verilerin çoğu, 12 yaşından küçük hastalarda ve hafif veya orta derecede KF akciğer hastalığı olan hastalardadır.

Cerrahi işlemler

Bağırsak ameliyatı

Bu, bağırsağın bir bölümünün çıkarılmasını içeren acil bir ameliyattır. Bağırsaklardaki tıkanıklığı gidermek için yapılabilir.

Besleme tüpü

Kistik fibroz, sindirime müdahale edebilir ve besinlerin gıdalardan emilimini engelleyebilir. Beslenme sağlamak için bir beslenme tüpü burundan geçirilebilir veya cerrahi olarak doğrudan mideye yerleştirilebilir.

Çift akciğer nakli

Tek başına tıbbi tedavi artık akciğer sağlığını ve fiziksel işlevini koruyamadığında, bu prosedür kistik fibrozlu bir kişinin yaşam süresini ve kalitesini artırabilir. Çift akciğer nakli yaptırmak kistik fibrozu tedavi edemez, çünkü kusurlu gen vücutta kaldığı için donör akciğerleri mutasyona uğramış geni içermez.

Göğüs fizik tedavisi

Göğüs tedavisi, akciğerlerdeki kalın mukusu gevşetmeye yardımcı olarak öksürmeyi kolaylaştırır. Genellikle günde bir ila dört kez gerçekleştirilir.

Kistik fibroz, bağırsakların besinlerden gerekli besinleri emmesini engelleyebilir. Kistik fibrozunuz varsa, hastalığı olmayan insanlardan günde daha fazla kaloriye ihtiyacınız olabilir.

Ayrıca her öğünde pankreas enzim kapsülleri almanız gerekebilir.
Doktorunuz ayrıca antiasitler, multivitaminler ve lif ve tuz bakımından zengin bir diyet önerebilir.

Kistik fibrozunuz varsa, aşağıdakileri yapmalısınız:

  • Bol sıvı tüketin çünkü bunlar akciğerlerdeki mukusu inceltmeye yardımcı olabilir.
  • Hava yollarındaki mukusun gevşemesine yardımcı olmak için düzenli olarak egzersiz yapın. Yürümek, bisiklete binmek ve yüzmek harika seçeneklerdir.
  • Mümkün olduğunca duman, polen ve küften kaçının. Bu tahriş edici maddeler semptomları daha da kötüleştirebilir.
  • Düzenli olarak zatürre ve grip aşıları olun.

Kistik Fibrozlu İnsanlar İçin Uzun Vadeli Görünüm Nedir?

Son yıllarda, büyük ölçüde tedavideki ilerlemelere bağlı olarak, kistik fibrozlu kişilerin görünümü çarpıcı biçimde iyileşmiştir. Bugün, hastalığı olan birçok insan 40’lı ve 50’li yaşlarında ve hatta bazı durumlarda daha uzun yaşıyor.

Bununla birlikte, kistik fibrozun tedavisi yoktur, bu nedenle akciğer fonksiyonu zamanla istikrarlı bir şekilde azalacaktır. Ortaya çıkan akciğer hasarı, ciddi solunum problemlerine ve diğer komplikasyonlara neden olabilir.

Kistik Fibroz Nasıl Önlenebilir?

Kistik fibroz önlenemez. Ancak kistik fibrozu olan veya hastalığı olan yakınları olan çiftler için genetik test yapılmalıdır.

Genetik test, her ebeveynden kan veya tükürük örneklerini test ederek bir çocuğun kistik fibroz riskini belirleyebilir.

İlgili İçerikler


Sağlık, ilaçlar, bitkiler ve daha birçok eşsiz konu üzerine güncel makalelerimizden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Kaynak: https://www.healthline.com/health/cystic-fibrosis

Hediye Beyza Yüksel {Hediye Beyza Yüksel}

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eczacılık Fakültesi 2. sınıf öğrencisi. İletişim için @hediyeebeyza İnstagram hesabından ulaşabilirsiniz. Öneri ve şikayetleriniz için onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir