Kapat
Genel Sağlık 12 0

Göz Kuruluğu Neden Olur? Göz Kuruluğu Çözümleri (I)

Kuru Göz Nasıl Olur?

Kuru gözünüz varsa, gözünüzde kızarıklık, batma veya sertlik hissi yaşayabilirsiniz.

Gözyaşı bezleriniz yeterince gözyaşı üretmediğinde veya gözyaşlarınız çok hızlı buharlaştığında ortaya çıkar. İki tür kuru göz vardır: geçici ve kronik.

Geçici kuru gözlere hitap etmek genellikle basit olabilir. Bazen ortamınızı veya günlük alışkanlıklarınızı değiştirerek kendinizi tahrişten kurtarabilirsiniz.

Kronik kuru gözlere sahip olmanın birçok nedeni vardır. Kontak lenslerinizi çok fazla takmaktan, otoimmün bir hastalığa kadar her şeyden kaynaklanabilir.

Kronik kuru gözlerin nedenleri genellikle çevreden, ilaçlardan, iltihaptan, yaştan veya başka bir hastalıktan kaynaklanır.

Kuru Göz Belirtileri Nelerdir?

Kuru gözleriniz varsa, aşağıdaki belirtilerden bazılarına sahip olabilirsiniz.

  • kontakt lens taktığınızda gözlerinizde rahatsızlık,
  • bulanık veya bulutlu görüş,
  • çok fazla gözyaşı üretmek,
  • gözlerinizde tahriş, kızarıklık ve ağrı,
  • gözyaşı üretememe,
  • yorgun veya ağır gözler,
  • bilgisayar veya başka bir ekranda okuma zorluğu,
  • sıkı bir kıvamda gözlerden salgılar.

Bu belirtilerden birden fazlası devam eden bir sorunsa, kronik kuru gözleriniz olabilir.

Kronik Kuru Gözün Yaygın Nedenleri Ve Çözümleri

1.Yaşlanma
Göz kuruluğu, yaşla birlikte gözyaşı üretimi azaldığı için 50 yaşın üzerindeki insanları etkileme eğilimindedir.

Bu tür kuru göz önlenemez, ancak düzenli olarak yapay gözyaşı kullanmak, gözlerinizi kaplamak ve kuruluğu hafifletmek için ekstra yağlama sağlayabilir.

2.İlaç
Gözyaşları yağ, su ve mukustan oluşur. Ancak bazı ilaçlar mukus üretimini azaltabilir ve kronik göz kuruluğuna katkıda bulunabilir.

Bunlar, hipertansiyonu tedavi etmek için kullanılan antihistaminikler, antidepresanlar, diüretikler ve beta blokerler olabilir.

Bir ilaç alırsanız ve göz kuruluğu yaşarsanız, doktorunuzla konuşun. Kuru gözünüzün azalmasına yardımcı olması için alternatif bir ilaç veya daha düşük bir doz isteyin. Gözlerinizi yağlı tutmak için ilacınızla birlikte yapay gözyaşı da kullanmak isteyebilirsiniz.

3.Lazer cerrahisi
Bazı kişiler lazer ameliyatından sonra göz kuruluğu yaşamaya başlar. Bu prosedür korneadaki bazı sinirleri keserek gözlerin daha az gözyaşı yapmasına neden olur.

Bu tür kuru göz genellikle geçicidir ve birkaç gün veya hafta sonra düzelir. Gözleriniz iyileşene kadar, gözlerinizi nemli tutmak için kayganlaştırıcı göz damlaları kullanın.

4.Bilgisayar kullanımı
Bilgisayarda çalışan bazı kişiler göz yorgunluğu ve gerilim tipi baş ağrısı yaşarlar. Bu sorunlara ek olarak, sıklıkla bir bilgisayara bakmak da gözyaşlarınızı etkileyebilir ve kuru göze neden olabilir.

Bunun nedeni, bilgisayar monitöründe çalışan kişilerin daha az sıklıkta göz kırpmasıdır. Sonuç olarak, gözyaşları daha çabuk buharlaşır. Sık göz kırpmak, gözlerinizi yağlamaya yardımcı olacaktır. Bu kuruluğu ve tahrişi önleyebilir.

5.Menopoz
Hormonlar kuru gözde rol oynayabilir. Bazı kadınlar hamilelik, menopoz sırasında veya doğum kontrol haplarını kullanırken kuru göz semptomları yaşarlar.

6.A vitamini eksikliği
A vitamini sağlıklı gözleri destekler. A vitamini açısından zengin yiyecekler arasında yumurta, havuç, balık, ıspanak, brokoli ve biber bulunur.

Bu vitamini içeren gıdalarda düşük bir diyet, göz kuruluğuna ve gece körlüğü gibi diğer görme bozukluklarına yol açabilir.

Makalenin ikinci kısmına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Göz Kuruluğu Neden Olur? Göz Kuruluğu Çözümleri (II)

İlgili İçerikler:


Sağlık, ilaçlar, bitkiler ve daha birçok eşsiz konu üzerine güncel makalelerimizden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Hediye Beyza Yüksel {Hediye Beyza Yüksel}

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eczacılık Fakültesi 2. sınıf öğrencisi. İletişim için @hediyeebeyza İnstagram hesabından ulaşabilirsiniz. Öneri ve şikayetleriniz için onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir