Kapat
İlaçlar 57 0

İlaç Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? İlaç Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Doktorunuz ne tür bir ilaç reçete ederse etsin, güvende olmak ve bazı temel kurallara uymak her zaman önemlidir. İşte maddeler haline ilaç alırken nelere dikkat etmeliyiz, ilaç kullanırken nelere dikkat etmeliyiz sorularının cevapları:

İlaç Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? İlaç Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

●İlaç aldıktan sonra kendinizi daha kötü hissederseniz, hemen doktorunuza söyleyiniz.
●Doğru ilaca sahip olup olmadığınızı iki kez kontrol edin. Eğer doktorunuzdan tedavinin devamı için aynı reçeteyi iki kez aldıysanız, bu son kez aldığınız ilaçlarla aynı şekil, boyut ve renk olduğunu kontrol edin. Değilse, eczacınıza sorduğunuzdan emin olun.
●Kullanım talimatını okuyun ve yönergeleri izleyin. Sorularınız varsa eczacınıza sorun. (Bkz. Eczacınızla Konuşun! İlaçları Nasıl Güvenle Kullanacağınızı Öğrenmek İçin Eczacınızla Konuşmanın İpuçları)
●İlaçları tam olarak reçete edildiği şekilde alın. Talimatlar günde dört kez bir tablet alın diyorsa, günde iki kez iki tablet almayın. Bunlar aynı şey değildir. (Bkz. İlaçları Reçete Edildiği Gibi Kullanıyor Musunuz?)
●İlacın araba kullanmak veya okula konsantre olmak gibi günlük görevleri etkileme olasılığının olup olmadığını sorun.
●Önerilenden daha fazla ilaç almayın. Daha hızlı iyileşmenizi veya daha hızlı iyi hissetmenizi sağlamaz. Aslında, aşırı dozda ilaç sizi hasta edebilir. (Bkz. Doz Ne Demek? Aşırı Dozda İlaç Kullanımı, İlaç Zehirlenmesi)
●Daima doktorunuzun veya eczacınızın talimatlarına uyunuz. Örneğin, mide rahatsızlığını azaltmak için gıda ile birlikte bir ilaç almanızı veya ilacın vücudunuza emilimini engellememek için ilacı aç karnına almanızı söyleyebilir.
●Reçeteli ilaçları asla kimseyle paylaşmayın, o kişi sizinle aynı şeye sahip olsa bile. Günümüz ilaçları çok karmaşıktır ve dozajlar her kişinin ihtiyacına göre tam olarak reçete edilme eğilimindedir. Yetersiz doz veya aşırı doz zararlı olabilir. Ek olarak, başka birinin vücudu aynı ilaca farklı tepki verebilir (örneğin, kişinin ilacın bileşenlerinden birine alerjisi varsa).
●Halihazırda bir ilaç alıyorsanız ancak aynı zamanda reçetesiz satın alabileceğiniz bir şey de almak istiyorsanız eczacınıza danışın. İlaçlar arasında kötü bir etkileşim olabilir.
●Başka ilaçlar veya herhangi bir bitkisel takviye alıyorsanız, ilaçlar arasındaki etkileşimleri kontrol edebilmesi için daima doktorunuza ve eczacınıza söyleyin.

●Hamileyseniz veya hamile olma ihtimaliniz varsa mutlaka doktorunuza söyleyiniz. Bazı ilaçlar bebeğe zarar verebilir. Ayrıca, bazı ilaçlar emzirme ile ilgili sorunlara neden olabileceğinden, emziriyorsanız doktorunuza veya eczacınıza bildirin.
●Alkol almanın birçok ilacın yan etkilerini önemli ölçüde kötüleştirebileceğini unutmayın. 
●Aynı eski şey olduğunu düşündüğünüz şeyden hastalansanız bile, kendi başınıza neyin yanlış olduğunu bildiğinize karar vermeyin. Bu ilacı farklı bir hastalık için almak işe yaramayabilir ve hatta zararlı bile olabilir. İlk önce doktorunuzla konuşun.
●Kendinizi daha iyi hissetmeye başlasanız bile, antibiyotikleri belirtilen süre boyunca alın, böylece tüm mikroplar öldürülür ve enfeksiyon geri sıçramaz. (Bkz. Antibiyotik Direnci Nedir? Antibiyotiklere Dirençli Bakteriler Nelerdir?)
●Mümkünse ilaçları orijinal etiketli kaplarında saklayın.
●Son kullanma tarihi geçmiş ilaçları , özellikle reçeteli ilaçları kullanmayın. (Bkz. Tarihi Geçmiş İlaç Kullanılır Mı? Tarihi Geçmiş İlaç Zehirler Mi?)
●İlaçlar banyonuzda saklanmamalıdır çünkü ısı ve nem ilacın etkisini etkileyebilir. Çoğu ilaç oda sıcaklığında ve güneş ışığından uzak tutulmalıdır. Bazıları soğutulmalıdır. Emin değilseniz eczacınıza veya doktorunuza danışın.
●Tüm ilaçların güvenli bir şekilde, çocuk ve evcil hayvanların erişemeyeceği bir yerde saklandığından emin olun.
●Herhangi bir alerjiniz varsa, size yeni bir ilaca başlamadan önce doktorunuza ve eczacınıza söyleyiniz.(Bkz. İlaç Alerjisi Nedir? İlaç Alerjisi Belirtileri Nelerdir?)
●Bir ilaca başladıktan sonra kızarıklık olursa, kaşınmaya, kusmaya başlarsanız veya nefes almakta güçlük çekerseniz, hemen doktora gidin. Nefes almada zorluk, kurdeşen veya aniden gelişen dil, dudaklar, yüz veya vücudun diğer kısımlarında şişme, şiddetli alerjik reaksiyon belirtileri olabilir – hemen acil tıbbi yardım alın.

İlaç almak bazen size güçlük gibi gelebilir. Ancak ilaçlar birçok hastalık için mevcut olan en etkili tedavilerdir. Bir ilacın ne yaptığı veya nasıl almanız gerektiği konusunda herhangi bir sorunuz olursa, doktorunuzla veya eczacınızla konuşun.


İlgili içerikler:


Sağlık, ilaçlar, bitkiler ve daha birçok eşsiz konu üzerine güncel makalelerimizden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Kaynak: TeensHealth from Nemours

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. | korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. | Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir