Kapat
İlaçlar 194 0

Antibiyotik Direnci Nedir? Antibiyotiklere Dirençli Bakteriler Nelerdir? Gereksiz Antibiyotik Kullanımı

Antibiyotikler, belirli hastalık türleri için çok iyi çalışan güçlü ilaçlardır. Bununla birlikte, bazı antibiyotikler, antibiyotik direncindeki artış nedeniyle eskisinden daha az yararlıdır.

Antibiyotik direnci, bakteriler artık belirli antibiyotikler tarafından kontrol edilemediğinde veya öldürülmediğinde ortaya çıkar. Bazı durumlarda bu, belirli koşullar için etkili tedavilerin olmadığı anlamına gelebilir.

Her yıl 2 milyon insan antibiyotiklere dirençli bakterilerle enfekte oluyor ve bu da en az 23.000 ölümle sonuçlanıyor.

Bir antibiyotik aldığınızda hassas bakteriler yok edilir. Antibiyotik tedavisi sırasında hayatta kalan bakteriler genellikle o antibiyotiğe dirençlidir. Bu bakteriler genellikle antibiyotiklerin üzerlerinde çalışmasını engelleyen benzersiz özelliklere sahiptir.

Bazı ciddi, antibiyotiğe dirençli bakteriler şunlardır:

Clostridium difficile (C. diff)

Bu tür bakterilerin aşırı büyümesi hem ince hem de kalın bağırsaklarınızda enfeksiyona neden olur. Bu genellikle bir kişinin farklı bir bakteriyel enfeksiyon için antibiyotik tedavisi görmesinden sonra ortaya çıkar. C. diff, birçok antibiyotiğe doğal olarak dirençlidir.

Vankomisine dirençli enterokok (VRE)

Bu bakteriler genellikle kan dolaşımınızı, idrar yolunuzu veya cerrahi yaralarınızı enfekte eder. Bu enfeksiyon tipik olarak hastaneye kaldırılan kişilerde ortaya çıkar. Enterokok enfeksiyonları vankomisin ile tedavi edilebilir, ancak VRE bu tedaviye dirençlidir.

Metisiline dirençli Staphylococcus aureus (MRSA)

Bu tip enfeksiyon, geleneksel stafil enfeksiyon antibiyotiklerine dirençlidir. MRSA enfeksiyonları tipik olarak cildinizde meydana gelir. En çok hastanelerde ve bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde görülür.

Karbapeneme dirençli Enterobacteriaceae (CRE)

Bu bakteri sınıfı diğer birçok antibiyotiğe dirençlidir. CRE enfeksiyonları tipik olarak hastanelerdeki ve mekanik ventilatör kullanan veya kalıcı kateterleri olan kişilerde ortaya çıkar.

Antibiyotik direncinin en önemli nedeni, uygunsuz veya aşırı antibiyotik kullanımıdır. Antibiyotik kullanımının yüzde 30’a varan miktarlarda gereksiz olduğu düşünülmektedir. Bunun nedeni, antibiyotiklerin genellikle ihtiyaç duyulmadığı halde reçete edilmesidir.

Uygunsuz antibiyotik kullanımını azaltmak için birkaç önemli adım atılabilir:

Antibiyotikleri yalnızca bakteriyel enfeksiyonlar için alın. Soğuk algınlığı, grip, öksürük veya boğaz ağrısı gibi virüslerin neden olduğu durumlar için antibiyotik kullanmayın.

Doktorunuzun belirttiği şekilde antibiyotik alın. Yanlış doz kullanmak, dozları atlamak veya belirtilenden daha uzun veya daha kısa almak bakteri direncine katkıda bulunabilir. Birkaç gün sonra daha iyi hissetseniz bile, bir antibiyotiği kesmeden önce doktorunuzla görüşün.

Doğru antibiyotiği alın. Bir enfeksiyon için yanlış antibiyotik kullanmak dirence neden olabilir. Başkası için reçete edilen antibiyotikleri almayın. Ayrıca, önceki bir tedaviden kalan antibiyotikleri almayın. Doktorunuz, spesifik enfeksiyon türünüz için en uygun antibiyotiği seçecektir.

İlgili içerikler:


Sağlık, ilaçlar, bitkiler ve daha birçok eşsiz konu üzerine güncel makalelerimizden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. Onlineczacı'ya içerik hazırlamanın dışında zamanını müzikle geçiriyor. Blues hayranı. Sekiz yıllık elektrik gitar serüveninin yanında Karaçay-Malkar kültürünün etkisi ile akordeon çalıyor. Yaklaşık beş yıl boyunca amatör ve bölgesel liglerde çeşitli takımların altyapısında basketbol oynadı. | korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. | Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir