Kapat
Anne-Bebek / Çocuk 60 0

Çocuklarda Öksürük ve Soğuk Algınlığı İçin İlaç Kullanımı, Çocuğun Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir?

Çocuklarda görülen çoğu soğuk algınlığı ciddi komplikasyonlara neden olmasa da ebeveynlerde ve bakıcılarda endişeye neden olabilir ve çocuğun soğuk algınlığına ne iyi gelir gibi soruları akla getirebilir. Soğuk algınlığı, çocukların doktora gitme nedenlerinin başında gelir. Öksürük ve soğuk algınlığı semptomlarını tedavi etmek için hem reçetesiz (OTC) hem de reçeteli ilaçlar mevcuttur. Ancak çoğu çocuk kendi kendine iyileşir ve ilaca ihtiyaç duymayabilir.

Bazı öksürük ve soğuk algınlığı ilaçlarının, özellikle bebeklerde ve küçük çocuklarda yaşamı tehdit edebilen yavaş nefes alma gibi ciddi yan etkileri vardır, bu nedenle çocuğunuzun ne zaman ilaca ihtiyacı olduğunu ve ilaçsız ne zaman yapabileceğini bilmek önemlidir.

çocuğun soğuk algınlığına ne iyi gelir

 • FDA, 2 yaşından küçük çocuklarda öksürük ve soğuk algınlığı semptomları için reçetesiz satılan (OTC) ilaçları önermemektedir.
 • Kodein veya hidrokodon içeren reçeteli öksürük ilaçlarının 18 yaşından küçük çocuklarda kullanılması endike değildir. Kodein ve hidrokodon, antihistaminikler ve dekonjestanlar gibi diğer ilaçlarla kombinasyon halinde, öksürük ve yetişkinler için alerji veya soğuk algınlığı ile ilişkili semptomları tedavi etmek için reçeteli ilaçlarda bulunan opioidlerdir.
 • Yetişkinler ayrıca OTC öksürük ve soğuk ürünler üzerindeki etiketleri de okumalıdır, çünkü bazıları kodein içerebilir.

İşte çocuğunuzun öksürüğünü ve soğuk algınlığını nasıl güvenli bir şekilde tedavi edeceğinize dair diğer bazı ipuçları.

Soğuk Algınlığı ve Öksürük Belirtilerinin Giderilmesi

Soğuk algınlığının tedavisi yoktur, antibiyotiklerle tedavi edilemeyen viral bir enfeksiyondur. Tipik olarak, bir soğuk algınlığı bir veya iki hafta içinde seyreder ve çocuklar genellikle ilaçsız, kendi başlarına iyileşirler. Daha büyük çocuklar için bazı reçetesiz ilaçlar soğuk algınlığı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir; ancak soğuk algınlığının doğal seyrini değiştirmez veya daha hızlı geçmesine neden olmaz.

Öksürük, soğuk algınlığının normal bir belirtisidir ve vücudun mukusu hava yolundan temizlemesine ve akciğerleri korumasına yardımcı olur. Öksürük için ilaçsız tedaviler arasında bol sıvı, özellikle boğazı yatıştırmak için ılık içecekler bulunur.

Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Her burun çekme veya öksürük, doktorun muayenehanesine gitmeyi hak etmez. Şüphe duyduklarında, ebeveynler sağlık uzmanlarını aramalıdır.

Tüm çocuklar için, aşağıdaki belirtilerden herhangi birini görürseniz bir doktor arayın:

 • 2 aylık veya daha küçük bir bebekte ateş
 • Her yaşta 38 derece veya daha yüksek ateş
 • Dudakların morarması
 • Her nefeste genişleyen burun delikleri, hırıltılı solunum, hızlı nefes alma, her nefeste görülen kaburgalar veya nefes darlığı dahil olmak üzere zor nefes alma
 • Dehidratasyon belirtileri (idrara çıkmada azalma gibi) ile yemek yememek veya içmemek
 • Aşırı huysuzluk veya uyku hali
 • Kalıcı kulak ağrısı
 • Öksürük üç haftadan fazla sürerse
 • Çocuk kötüleşiyorsa

Bu belirtiler, çocuğunuzun soğuk algınlığından daha ciddi bir şeye sahip olabileceğini işaret edebilir.

Soğuk Algınlığı ile İlişkili Ateş ve Diğer Belirtiler Hakkında Ne Yapmalı?

Ateş, vücudun bir enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olur ve her zaman tedavi edilmesi gerekmez. Ancak çocuğunuz ateş veya diğer soğuk algınlığı semptomları nedeniyle rahatsızsa, daha rahat hissetmelerine yardımcı olacak öksürük ve soğuk algınlığı ilacı alternatifleri vardır.

 • Çocuğun yatağına yakın küçük bir alanda temiz bir soğuk buharlaştırıcı veya nemlendirici havayı nemlendirmeye ve burun yolları ile boğazın kurumasını azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Burun tıkanıklığı olan bebeklerde, burun kanallarını nemlendirmek ve mukusu gevşetmek için tuzlu su veya tuzlu su damlaları / sprey kullanın. Ardından burnu bir ampul şırıngası veya bebekler için tasarlanmış başka bir emme aletiyle temizleyin.
 • Asetaminofen (parasetamol) veya ibuprofen ateşi, ağrıları ve ağrıları azaltmaya yardımcı olabilir. 2 yaşından küçük hastalar için bir sağlık uzmanına danışarak doğru dozu kullanmaya özen gösterin.

Doğru İlaç Dozu

Doğru dozu verdiğinizden nasıl emin olabilirsiniz? İlaç üreticileri, doğru ölçümlerle işaretlenmiş bir şırınga veya kap gibi bir dozlama aracı sağlayacaktır. İlaçları ölçmek için evdeki kaşıkları veya diğer ilaçlardan çıkan aletleri kullanmayın.

Sorularınız varsa, bir eczacıya sorun. Kullanım talimatında, hangi dozaj aletinin kullanılacağını, ne kadar ve ne sıklıkta ilaç verileceği belirtilir.

Yetişkinler yılda ortalama üç soğuk algınlığı ve çocuklar daha da sık soğuk algınlığı yaşar. Çocuklarınıza soğuk algınlığı için ağrı kesiciler, dekonjestanlar ve diğer ilaçları vermek cazip gelebilir. Ancak çoğu zaman bu yaygın çocukluk hastalığıyla dinlenmek ve dikkatle mücadele etmek, ilaçları yalnızca semptomlar çok rahatsız olduğunda veya hastanın nefes almasını veya uyumasını zorlaştırdığında kullanmak en iyisidir.


İlgili içerikler:


Sağlık, ilaçlar, bitkiler ve daha birçok eşsiz konu üzerine güncel makalelerimizden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Kaynak: FDA

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. | korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. | Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir