Kapat
İlaçlar 729 0

Soğuk Algınlığı İlaçları, Soğuk Algınlığına İyi Gelen İlaçlar Nelerdir? Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir?

Bu yazımızda; soğuk algınlığına ne iyi gelir,soğuk algınlığına iyi gelen ilaçlar nelerdir gibi soruları cevaplamaya çalışacağız. Ayrıca, soğuk algınlığı ilaçları, soğuk algınlığı hapı, soğuk algınlığı ilaçları isimleri, soğuk algınlığına iyi gelen ilaçlar gibi birçok yaygın arama sonucuna da yanıt vermeye çalışacağız.

Soğuk algınlığının kesin bir tedavisi olmadığından, yapılabilecek en iyi şey semptomları hafifletmektir. Reçetesiz satılan (OTC) ilaçlar birçok farklı semptomun hafifletilmesine yardımcı olabilir. Bununla birlikte, soğuk algınlığı geçirdiğiniz zamanlarda olası belirtilerin tamamını muhtemelen yaşamayacaksınız. Seçtiğiniz ilaç, spesifik semptomlarınıza bağlı olacaktır.

Burun Tıkanıklığı Giderici İlaçlar

Nazal dekonjestanlar, tıkalı bir burnu açmaya yardımcı olur. Burun astarındaki kan damarlarını daraltarak çalışırlar, böylece şişmiş doku küçülür ve mukoza üretimi azalır. Böylece daha rahat nefes almanız sağlanmış olur. Bu ilaçlar ayrıca geniz akıntısının kurumasına da yardımcı olabilir.

Nazal dekonjestanlar hap, burun spreyi ve sıvı damlalar şeklinde olabilmektedir. Genellikle 3 yaşından küçük çocuklar için tavsiye edilmezler.

OTC nazal dekonjestanlarda kullanılan aktif bileşenler şunları içerir:

 • oksimetazolin nazal (Afrin, Dristan 12 Saatlik Burun Spreyi)
 • fenilefrin nazal (Neo-Synephrine)
 • fenilefrin oral (Sudafed PE, Deflu,Corsal)
 • psödoefedrin (Sudafed)

Öksürük Kesici İlaçlar

Öksürük aslında istenmeyen mukusu, mikropları ve havayı dışarı atarak vücudu korur. Bununla birlikte, öksürük dürtüsü bir reflekstir ve bazen gereksiz yere tetiklenebilir.

Öksürük günlük yaşamınızı veya uykunuzu etkiliyorsa, öksürük kesici ilaçlar yardımcı olabilir. Bu nedenle, bazı doktorlar öksürük kesici ilaçları çoğunlukla yatmadan almanızı önermektedir.

Bu ilaçlar, öksürük refleksinize neden olan sinir uyarısını bloke ederek çalışır. Öksürüğün azalması ile kısa süreli rahatlama sağlamaya yardımcı olabilirler.

Ekspektoranlar

Ekspektoranlar, mukusu inceltip gevşetmeye yardımcı olur, böylece onu daha kolay öksürebilirsiniz. Bu, vücudunuzun aşırı mukustan daha çabuk kurtulmasına yardımcı olabilir.

OTC öksürük beklentisindeki aktif bileşen guaifenesin’dir. Mucinex ve Robitussin Cough ve Chest Congestion DM’de bulunur.

Antihistaminikler

Antihistaminikler, alerjenlere maruz kaldığımızda vücudumuzun saldığı doğal bir madde olan histamin salınımını engeller. Antihistaminikler, vücudunuzdaki histamin salınımı ile ilgili semptomlarda bir miktar rahatlama sağlayabilir. Bu semtomlar :

 • hapşırma
 • kulak ve gözlerin kaşınması
 • göz sulanması
 • öksürme
 • burun akıntısı

OTC antihistaminiklerindeki aktif bileşenler şunları içerir:

 • bromfeniramin (Dimetapp)
 • klorfeniramin (Sudafed Plus)
 • difenhidramin (Benadryl)
 • doksilamin (Nyquil’deki üç aktif bileşenden biri)

Yukarıdakiler, uyuşukluğa neden olabilen birinci nesil antihistaminikler olarak kabul edilir. Bu nedenle, bu antihistaminikler genellikle yalnızca gece vakti veya PM soğuk ilaç formlarında bulunur.

Uyuşukluğa neden olmayan ikinci nesil OTC antihistaminikler şunları içerir:

 • setirizin (Zyrtec)
 • feksofenadin (Allegra)
 • loratadin (Klaritin)

Bazı sağlık hizmeti sağlayıcıları, soğuk algınlığı tedavisinde bu ilaçlara güvenmemeyi tavsiye ediyor. Antihistaminikler semptomları tedavi ederken soğuk algınlığına neden olan virüsü ortadan kaldırmazlar.

Ağrı Kesiciler

Ağrı kesiciler, soğuk algınlığının neden olduğu kas, baş, boğaz ve kulak ağrısı gibi farklı ağrı türlerini azaltmaya yardımcı olur.

Ağrı kesicilerdeki ortak aktif maddeler şunları içerir:

 • asetaminofen (Tylenol)
 • ibuprofen (Advil, Motrin)
 • naproksen (Aleve)

Çocuklarda Kullanım İçin Uyarılar

Çocuklara OTC soğuk algınlığı ilaçları verirken dikkatli olunmalıdır. Bir çocuk için ilaç dozajını ayarlanamayabilir ve bazı reçetesiz soğuk ilaçların ciddi yan etkileri olabilir.

Çocuğunuz için soğuk algınlığı ilaçlarının güvenliğinden şüphe duyduğunuzda, daima çocuğunuzun doktoruna veya eczacınıza başvurmalısınız.

7 yaşından küçük çocuklara, kendi başlarına burun tıkanıklığı giderici spreyler kullanmasına izin verilmemelidir. Ayrıca çocuklara aspirin verilmemelidir. Aspirin, çocuklarda Reye sendromu adı verilen nadir fakat yaşamı tehdit eden bir hastalığa neden olabilmektedir. Bunun yerine ibuprofen veya asetaminofen kullanılabilmektedir. Bu ağrı kesiciler çocuklar için güvenlidir, ancak çocuğunuzun yaşına ve kilosuna göre özel dozajlamaya ihtiyaç duyar.

Dikkat!

Her zaman ilaçlarınızı, ürünlerin kullanma talimatlarına ve sağlık uzmanınızın tavsiyelerine göre kullanın.

Yüksek tansiyonunuz varsa nazal dekonjestan kullanmadan önce doktorunuzla konuşun. Bu ilaçlar kan basıncınızı artırabilir.

Üç günden fazla dekonjestan burun spreyleri veya damlalar kullanmayın. Bu ilaçların etkisi bu dönemden sonra azalır. Bunları daha uzun süre kullanmak, geri tepme etkisi olarak mukus zarlarınızın kronik iltihabına neden olabilir.

Asetaminofenlerin, uzun bir süre boyunca alınması karaciğer hasarına neden olabilir. Asetaminofen, bağımsız bir ilaçtır (Tylenol’de olduğu gibi), ancak aynı zamanda birçok OTC ilacının bir bileşenidir. Güvenli olandan daha fazla asetaminofen almadığınızdan emin olmak için, reçetesiz satılan ilaçlarınızı birlikte kullanmadan önce içeriklerini okumak önemlidir.


İlgili içerikler:


Sağlık, ilaçlar, bitkiler ve daha birçok eşsiz konu üzerine güncel makalelerimizden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Kaynak: https://www.healthline.com/health/common-cold-drugs

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. | korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. | Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir