Kapat
Anne-Bebek / Çocuk 7 0

Emziren Anne İlaç İçebilir Mi? Emzirirken Hangi İlaçlar Kullanılabilir? Emzirirken Hangi İlaçlar Kullanılmaz? Emzirirken İlaç Kullanabilir Miyim?

Bu yazımızda; emziren anne ilaç kullanabilir mi, emziriken hangi ilaçlar kullanılmaz, emzirirken ilaç kullanabilir miyim, emziren anneler hangi ilaçları kullanabilir, emzirirken hangi ilaçlar kullanılmaz, emziren anne aspirin kullanabilir mi, emzirirken aspirin kullanılır mı, emziren anne depresyon ilacı kullanabilir mi gibi soruları yanıtlamaya çalışacağız.

Emzirirken İlaç Kullanabilir Miyim? Emziren Anne İlaç İçebilir Mi?

Emziren anne depresyon ilacı kullanabilir mi?

Doğum sonrası depresyonu tedavi etmek için kullanılanlar da dahil olmak üzere çoğu ilaç, bebeğinize zarar vermeden emzirirken alınabilir.

Aldığınız herhangi bir ilacın küçük miktarları anne sütünden bebeğinize geçebilir. Genel olarak, miktarlar çok düşüktür ve emzirirken çok az sayıda ilaç güvenli değildir.

Ancak doktorunuza, diş hekiminize veya eczacınıza emzirdiğinizi söylemek her zaman en iyisidir.

Emzirirken Hangi İlaçları Kullanabilirim?
Emziren Anneler Hangi İlaçları Kullanabilir?

Emzirme döneminde alınabilecek ilaçlar şunlardır:

  • Ağrı kesici: Parasetamol, ibuprofen gibi ağrı kesici türlerini almadan önce bir aile hekimine veya doktorunuza danışmalısını.
  • Çoğu antibiyotik
  • Astım inhalerleri
  • Vitaminler (ancak sadece önerilen dozda)

Bazı doğum kontrol yöntemlerini ve bazı soğuk algınlığı ilaçlarını kullanabilirsiniz, ancak hepsini değil.

Daima size tavsiyede bulunabilecek bir hekime, ebenize, sağlık görevlisine veya eczacınıza danışın.

Diş tedavileri, lokal anestezikler, aşılar (MMR, tetanoz ve grip aşıları dahil) ve çoğu ameliyat genellikle emzirme sürecinde bebeğiniz için bir sağlık sorunu oluşturmaz.

Emzirirken Hangi İlaçlar Kullanılmaz? Emziren Anneler Hangi İlaçları Kullanmamalı? Emzirirken Kullanılmaması Gereken İlaçlar Nelerdir?

Emziren Anne Aspirin Kullanabilir Mi? Emzirirken Aspirin Kullanılır Mı?

Emzirirken önerilmeyen yaygın ilaçlar şunlardır:

  • Ağrı kesici Aspirin
  • Kodein fosfat (opioid türevi bir ağrı kesici)
  • Tabletler, şuruplar veya tozlar olarak bulunan dekonjestanlar
  • Burun spreyi veya damlası olarak gelen bazı burun dekonjestanları – Kullanmadan önce bir aile hekimine veya eczacınıza danışın
  • bitkisel ilaçlar – Emzirme döneminde kullanımlarının güvenli olduğunu garanti etmek için bitkisel ilaçlar hakkında yeterince bilgi yok

Alerjiler veya saman nezlesi gibi alerjiyle ilgili durumlar için antihistaminikler almadan önce bir hekim veya eczacı ile konuşun.

Düzenli olarak kullanmanız gereken ilaçlar ve listede yer almayan, ancak siz ve çocuğunuz için zararlı olabilecek diğer ilaçlar hakkında eczacınız veya doktorunuzla konuşun.


İlgili içerikler:


Sağlık, ilaçlar, bitkiler ve daha birçok eşsiz konu üzerine güncel makalelerimizden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Kaynak: NHS

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. | korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. | Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir