Kapat
İlaçlar 40 0

Parasetamol Yan Etkileri, Parasetamol Etki Mekanizması, Parasetamol Zehirlenmesi

Hafif ağrıyı tedavi etmek veya ateşi düşürmek için kullanılan parasetamol, birçok marka adı altında satılmaktadır ve birçok reçetesiz ilaçta bulunan bir bileşendir. Onu almış olmanız ve bilmiyor olmanız oldukça olası.

Asetaminofenin yan etkileri olabilir. Çoğu insanda görülmese de, bazı etkiler ciddi olabilir. Bu, özellikle önerilen miktardan fazlasını alırsanız geçerlidir. Parasetamol ve yan etkilerini öğrenmek için okumaya devam edin, yan etkilerle karşılaşırsanız ne yapmanız gerektiği ve bunlardan tamamen nasıl kaçınacağınızla ilgili ipuçları makalenin devamında..

Parasetamol Etki Mekanizması

Hafif veya orta dereceli ağrıyı gidermek için parasetamol kullanabilirsiniz. Bunlar genellikle soğuk algınlığı, boğaz ağrısı, baş ağrısı, vücut veya kas ağrıları, adet krampları, artrit veya diş ağrılarından kaynaklanan ağrılardır. Ateşi düşürmek için de kullanılabilir.

Asetaminofenin nasıl çalıştığı tam olarak bilinmemektedir. Şişliği veya iltihabı azaltmaz. Beyninizde ağrı hissini işaret eden bazı kimyasalların salınmasını engellediği düşünülüyor.

Parasetamol Yan Etkileri

Asetaminofenin yan etkileri vardır, ancak çoğu insan bunları yaşamaz. Çoğu insan bu ilacı iyi tolere eder. Nadir durumlarda, insanlar buna alerjik reaksiyonlar göstermiştir. Bununla birlikte en ilgili yan etki, şiddetli karaciğer hasarıdır. Genellikle asetaminofeni aşırı kullandığınızda olur.

Alerjik Reaksiyon

Çok nadir durumlarda, bazı kişilerde parasetamole alerjik reaksiyonlar olmuştur. Parasetamol aldıktan sonra aşağıdaki reaksiyonları geliştirirseniz hemen doktorunuzu arayın:

 • Nefes alma veya yutma güçlüğü
 • Yüzünüzün, dudaklarınızın, boğazınızın veya dilinizin şişmesi
 • Kurdeşen
 • Şiddetli kaşıntı
 • Cilt soyulması veya kabarması

Şiddetli Karaciğer Hasarı

Parasetamol zehirlenmesi, çok fazla parasetamol almaktan kaynaklanabilir. Karaciğeriniz asetaminofeni işler ve onu farklı bir maddeye dönüştürür. Çok miktarda asetaminofen alırsanız, karaciğeriniz bu maddeden daha fazlasını üretir ve çok fazla olduğunda, bu madde karaciğerinize zarar verebilir. Bununla birlikte, önerilen dozda asetaminofen alırsanız, ilaca bağlı karaciğer hasarı olası değildir.

Karaciğer hasarının belirtileri şunlardır:

 • Cildinizin veya gözlerinizin beyazlarının sararması (sarılık)
 • Karnınızın sağ üst bölgesinde ağrı
 • Mide bulantısı ya da kusma
 • İştah kaybı
 • Yorgunluk
 • Normalden daha fazla terleme
 • Soluk ten
 • Olağandışı morarma veya kanama
 • Koyu renkli idrar
 • Koyu, katranlı dışkı

Çok fazla asetaminofen aldığınızdan şüpheleniyorsanız veya bu semptomlardan herhangi birini fark ediyorsanız hemen tıbbi yardım alın. Önerilen dozdan fazla parasetamol aldığınızı biliyorsanız, karaciğer hasarı belirtiniz olmasa bile en yakın acil servise gidin.

Parasetamol Aşırı Kullanımını Önlemek

Asetaminofen aşırı kullanımı düşündüğünüzden daha yaygındır. Bunun nedeni, asetaminofenin birçok farklı reçetesiz ilaçta ortak bir bileşen olmasıdır. Bir günde ne kadar asetaminofen aldığınızı takip edin. Bu, aşırı kullanım riskinizi azaltabilir.

Kişisel parasetamol sınırınız ayrıca yaşınızdan veya belirli yaşam tarzı alışkanlıklarından etkilenebilir. Şiddetli karaciğer hasarının meydana gelmesi daha olasıdır:

 • 24 saatlik bir süre içinde 3 g’dan (3.000 mg) fazla asetaminofen alan yetişkinler
 • 24 saatlik bir süre içinde beşten fazla doz alan çocuklar
 • Halihazırda karaciğer hastalığı olan kişiler, önerilen dozda asetaminofen alsalar bile, karaciğere zarar verebilecek başka ilaçlar alan veya günde üç veya daha fazla alkollü içecek içen kişiler

Asetaminofen’i çocuğunuza vermeden önce, talimatlar için paket etiketini kontrol edin. Dozu doğrulayın. Çocuklar için dozaj genellikle yaş ve kiloya göre bir çizelgede bulunur. Paket sizin için net değilse, eczacınız dozaj konusunda size yardımcı olabilir. Çocuğunuz 2 yaşından küçükse, asetaminofen vermeden önce doktoruyla konuşun. Ve asla çocuğunuza sadece yetişkinlerde kullanımı açıkça işaretlenmiş olan asetaminofen vermeyin.

İlgili içerikler:


Sağlık, ilaçlar, bitkiler ve daha birçok eşsiz konu üzerine güncel makalelerimizden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. Onlineczacı'ya içerik hazırlamanın dışında zamanını müzikle geçiriyor. Blues hayranı. Sekiz yıllık elektrik gitar serüveninin yanında Karaçay-Malkar kültürünün etkisi ile akordeon çalıyor. Yaklaşık beş yıl boyunca amatör ve bölgesel liglerde çeşitli takımların altyapısında basketbol oynadı. | korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. | Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir