Kapat
COVID-19 217 2

Çinko Seviyeleri COVID-19 Şiddetini Etkiliyor Olabilir, Çinko ve Korona İlişkisi

 • Yakın zamanda yapılan bir araştırma, COVID-19 ile hastaneye yatırılan kişilerde çinko seviyeleri ile hem hastalığın ilerlemesi hem de sonucu arasındaki bağlantıları inceledi.
 • Çalışma, düşük çinko seviyesine sahip katılımcıların, sağlıklı çinko seviyelerine sahip olanlarda ile karşılaştırıldığında % 5‘e %21’lik bir ölüm oranı farkına sahip olduğunu buldu.
 • Sağlıklı çinko seviyelerine sahip olanlarda klinik iyileşmeye kadar geçen süre yaklaşık üç kat daha azdı.
 • Araştırmacılar, serum çinko seviyelerinin COVID-19’lu bireylerin sonucunu tahmin etmeye yardımcı olabileceğini düşünüyorlar.

Çinko Ne İşe Yarar?

Çinko , bazı gıdalarda doğal olarak bulunan ve ayrıca diyet takviyelerinde bulunan bir eser elementtir. İnsan vücudu, bir dizi biyolojik işlevi sürdürmek için çinkoya ihtiyaç duyar.

Örneğin, yüzlerce enzimin düzgün çalışması için çinkoya ihtiyaç vardır. Aynı zamanda protein sentezinde, DNA sentezinde ve hücre bölünmesinde, yara iyileşmesinde ve bağışıklık fonksiyonunda rol oynar.

Çinko, antienflamatuvar etkiye sahiptir ve doğrudan antiviral aktiviteye sahiptir. Sonuç olarak, çinko eksikliği hem doğuştan gelen hem de adaptif bağışıklık tepkilerini azaltabilir.

SARS-CoV-2 gibi viral enfeksiyonu olan kişilerde, doğuştan gelen bağışıklık sistemi, adaptif bağışıklık sistemi hedeflenen korumayı geliştirmeden önce virüsün nüfuz etmesini ve çoğalmasını önlemek için vücudun ilk basamak tepkisidir.

Çinko Seviyeleri Korona İçin Bir Risk Faktörü Mü?

SARS-CoV-2 enfeksiyonu olan kişiler, asemptomatikten şiddetli hastalığa kadar geniş bir olası klinik sonuç yelpazesine sahiptir. COVID-19’un şiddetini belirleyen risk faktörlerini anlamak, etkili erken evre tedavileri geliştirmede çok önemlidir.

Bu ihtiyaç, hepsi İspanya’daki Hospital del Mar, Hospital del Mar Medical Research Institute ve Pompeu Fabra Üniversitesi’ndeki doktorları ve araştırmacıları, şiddetli COVID-19 hastalarında çinko düzeylerinin hastalığın ilerlemesi ve klinik sonuçlar üzerindeki etkisini araştırmaya yönlendirdi.

Bilim adamları ayrıca laboratuvarda SARS-CoV-2 replikasyonunu bloke etmek için çinko desteğinin etkisini de inceledi.

Del Mar Hastanesi Bulaşıcı Hastalıklar Servisi’nde bir doktor olan ve çalışmanın yazarlarından biri olan Dr.Robert Güerri-Fernández, çalışmanın gerekçesini açıklıyor:

“Çinko, çeşitli biyolojik süreçleri sürdürmek için temel bir unsurdur ve seviyelerini değiştirmek, enfeksiyonlara duyarlılığın artmasına ve iltihaplanma tepkisinin artmasına neden olur. […] Çinko seviyeleri ve çinko takviyesi, COVID-19 krizinin üstesinden gelmek için yararlı araçlar olabilir. “

Nutrients dergisinde yer alan çalışmada, araştırmacılar 9 Mart 2020 ile 1 Nisan 2020 tarihleri ​​arasında hastanenin COVID-19 ünitesine kabul edilen 249 yetişkinin verilerini analiz etti. Katılımcıların ortalama yaşı 65 ve %51′ i erkekti.

Toplamda, katılımcıların %28’i yoğun bakıma yatmak zorunda kaldı ve %9’u hastanede hayatını kaybetti.

Gelişme Kaydeden Sonuçlar

Katılımcıların yaklaşık %23’ü başvuru sırasında düşük çinko seviyelerine sahipti. Düşük çinko seviyelerine sahip katılımcıların şiddetli COVID-19 ve artan inflamatuar belirteç seviyeleri (interlökin-6 ve C-reaktif protein) yaşama olasılığı daha yüksekti.

Sağlıklı çinko seviyelerine sahip katılımcılar için, iyileşme süresi, düşük serum seviyesine sahip olanlardan yaklaşık üç kat daha azdı: sırasıyla 8 güne karşı 25 gün.

Düşük çinko seviyesine sahip bireyler, sağlıklı çinko grubundakilerden (% 5) önemli ölçüde daha yüksek bir ölüm oranına (% 21) sahipti.

Katılımcıların yaşı, cinsiyeti, komorbiditeleri ve hastalık ciddiyetindeki farklılıklar için ayarlama yapıldıktan sonra, çalışma, başvuru sırasında serum çinkosunun her birim artışıyla ölüm oranında %6’lık önemli bir düşüş olduğunu ortaya koydu.

Laboratuvar Çalışmaları

Paralel bir laboratuvar deneyinde, araştırmacılar, artan çinko konsantrasyonlarının hücre kültürlerinde SARS-CoV-2 replikasyonunu azalttığını gösterdiler.

Dr. Güerri-Fernández, çalışma sonuçlarının önemli çıkarımını şöyle açıklıyor: “Hastaların kanındaki çinko düzeylerinin, COVID-19’daki sonucun ek bir prediktörü ve tedavi için terapötik bir araç olma potansiyelinin önemini gösterdik. “

Çalışmanın bazı sınırlamaları var. Örneğin, gözlemseldir, dolayısıyla nedenselliği göstermek mümkün değildir. Başka bir deyişle, araştırmacılar bulgulardan düşük çinko seviyelerinin şiddetli COVID-19 riskini artırıp artırmadığını veya şiddetli COVID-19’un çinkonun tükenmesine neden olup olmadığını belirleyemiyorlar.

Ayrıca, çalışma nispeten küçüktür ve tüm katılımcılar tek bir merkezden gelmiştir, bu da çalışmanın genelleştirilebilirliğini sınırlayabilir.

Dr.Güerri-Fernández, çalışmanın önemini ve daha fazla çalışma ihtiyacının altını çiziyor:

“Bu nedenle, bu değişkeni hastaların gelişimini tahmin etmek için yeni bir parametre olarak öneriyoruz ve COVID-19 için kabul edilen düşük seviyeli hastalarda çinko takviyesi ile ilgili klinik araştırmalar başlatmayı ve risk altındaki gruplara takviyeleri uygulamak için programlar uygulamayı öneriyoruz. “

İlgili içerikler:


Sağlık, ilaçlar, bitkiler ve daha birçok eşsiz konu üzerine güncel makalelerimizden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Kaynak: https://www.medicalnewstoday.com/articles/can-zinc-levels-predict-covid-19-severity

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. Onlineczacı'ya içerik hazırlamanın dışında zamanını müzikle geçiriyor. Blues hayranı. Sekiz yıllık elektrik gitar serüveninin yanında Karaçay-Malkar kültürünün etkisi ile akordeon çalıyor. Yaklaşık beş yıl boyunca amatör ve bölgesel liglerde çeşitli takımların altyapısında basketbol oynadı. | korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. | Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

“Çinko Seviyeleri COVID-19 Şiddetini Etkiliyor Olabilir, Çinko ve Korona İlişkisi” üzerine 2 yorum

 1. M. Nazım KABANOĞLU dedi ki:

  Katkılarınız için teşekkür ediyorum. Zn seviyeleri ve Covid-19 ilişkisi önemli bir bilgi olmuş

  1. Batuhan Korkmaz dedi ki:

   Olumlu yorumlarınız ekibimize moral kaynağı oluyor. Biz teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir