Kapat
COVID-19 182 2

COVİD-19 Tedavisinde Kullanılan İlaçlar, COVİD İlaçları, Korona İlaçları

Mevcut hiçbir ilaç COVID-19’u önleyemez veya iyileştiremez, ancak bazı ilaçlar semptomları hafifletmeye ve virüsün etkisini yönetmeye yardımcı olabilir.

SARS-CoV-2 olarak bilinen koronavirüs , COVID-19 hastalığına neden olur. Vücutta akciğerlere ve çeşitli vücut sistemlerine zarar verebilecek iltihaplı bir tepkiyi tetikler.

Virüs 2019’da ortaya çıktığında doktorlar nasıl tedavi edeceklerini bilmiyorlardı. O zamandan beri, bilim adamları tedavi seçeneklerini belirlemek için gece gündüz çalışıyorlar ve şimdi bazı tedaviler mevcut hale geliyor.

Bu makale, evde ve hastanede semptomları tedavi etmek için şu anda mevcut olan ilaçları incelemektedir. Ayrıca aşı seçeneklerini de makale sonunda bulabilirsiniz.

Parasetamol: Asetaminofen

Parasetamol olarak da bilinen asetaminofen (Tylol), hafif vücut ağrıları, ağrıları ve ateş gibi semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir.

Asetaminofen bir analjezik (ağrı kesici) ve antipiretiktir (ateş düşürücü). Analjezikler hafif-orta şiddette ağrıyı gidermeye yardımcı olur. Ateş düşürücüler, vücut ısısının düzenlenmesini etkileyen prostaglandinlerin üretimini engelleyerek ateşi düşürmeye yardımcı olur.

Steroid olmayan antienflamatuvar ilaçlar (NSAID/NSAİİ)

İbuprofen ve Aspirin gibi steroid olmayan antienflamatuvar ilaçlar (NSAID’ler) ateşi, ağrıyı ve iltihabı azaltabilir.

Asetaminofene benzer şekilde, NSAID’ler ateşi düşürür. Ayrıca anti-enflamatuar ve anti-koagülan etkilerine sahiptirler.

COVID-19 salgınının başlarında, bir çalışmanın yazarları, ibuprofen’in SARS-CoV-2 enfeksiyonlarını kolaylaştıran bir enzimin ekspresyonunu artırarak COVID-19’u kötüleştirebileceğini varsaydılar. Enzim, anjiyotensin dönüştürücü enzim 2 (ACE2) olarak bilinir. Bunun ciddi semptomlar geliştirme riskini artırabileceğine inanıyorlardı.

Bununla birlikte, çalışma, özellikle COVID-19 ile ibuprofen alan kişilere bakmadı.

Avrupa İlaç Ajansı (EMA) ve Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) NSAID kullanımı klinik COVID-19 sonuçları üzerinde olumsuz bir etkisi olacağını önermek için yeterli kanıt olmadığını söylüyor.

Öksürük İlaçları

Öksürük ilaçları, öksürük ve boğaz ağrısını yönetmeye yardımcı olabilir. İki farklı öksürük ilacı vardır.

Robitussin ve Mucinex gibi balgam söktürücüler, mukusun incelmesine ve gevşemesine yardımcı olarak akciğerlerden atılmasını kolaylaştırır.

Dekstrometorfan (Delsym) ve kodein gibi öksürük baskılayıcılar vücudun öksürük refleksini engeller. Bu tür ilaçlar, kalıcı kuru öksürüğün tedavisine yardımcı olabilir .

Remdesivir (Veklury)

Remdesivir (Veklury), virüsün vücutta gelişimini yavaşlatabilen yeni, geniş spektrumlu bir antiviral ilaçtır.

Antiviral ilaçlar, viral enfeksiyonların yoğunluğunu ve süresini azaltabilir. Bazı antiviraller virüslerin çoğalmasını engellerken diğerleri virüsün yeni hücrelere bulaşmasını önlemeye yardımcı olur.

Araştırmalar , Remdesivir’in COVID-19 kaynaklı akciğer enfeksiyonu ile hastanede tedavi gören kişilerin iyileşme süresini azaltabileceğini gösteriyor.

Veklury, COVID-19’u tedavi etmek için FDA onayına sahip ilk ilaçtı.

Deksametazon

Bazı durumlarda, doktorlar hastanede ciddi COVID-19 semptomları olan kişilere deksametazon veya başka bir kortikosteroid reçete yazabilirler.

Deksametazon, iltihabı azaltmaya ve septik şoku yönetmeye yardımcı olabilir. Antiviral tedavinin yanı sıra, akciğerlerde ve çeşitli vücut sistemlerinde ciddi semptomların ve hasarın önlenmesine yardımcı olabilir.

Temmuz 2020’de yayınlanan bir ön rapor , şiddetli semptomlar nedeniyle ölüm riskini azaltabileceğini öne sürdü.

Bununla birlikte, kortikosteroidlerin ciddi yan etkileri olabilir, bu da bir doktorun etkilerini dikkatle izlemesi gerektiği anlamına gelir. Yalnızca kısa süreli kullanım içindir.

Bamlanivimab

Kasım 2020’de FDA, doktorlara bazı durumlarda bamlanivimab reçete etmeleri için Acil Kullanım İzni (EUA) verdi .

Bamlanivimab, nötralize edici bir monoklonal antikordur. SARS-CoV-2’nin hücrelere girmesini sağlayan spike proteinin bir bölümünü hedefler. Başka bir deyişle, virüsün hücrelere girmesini durdurabilir.

Doktorlar , hastanede olmayan ancak yaşları veya mevcut bir sağlık durumu nedeniyle ciddi hastalık geliştirme riski yüksek olan COVID-19 semptomları olan kişiler için kullanabilir.

Bununla birlikte, işe yarayıp yaramadığını gösteren çok az kanıt vardır. Ayrıca bu ilacın tedariki sınırlıdır. Araştırma tamamlanıncaya kadar, uzmanlar bu ilacın yaygın olarak kullanılmasını önermiyorlar.

Baricitinib

Baricitinib, romatoid artrit tedavisi için onay almış bir Janus kinaz (JAK) inhibitörüdür. Bağışıklık tepkisini azaltmaya ve iltihabı yönetmeye yardımcı olabilir.

Sağlık Enstitüleri (NIH) yönergelerine göre , doktorlar baricitinib’i EUA onayı altında kullanabilirler. Hastanede yatan ve remdesivir (Veklury) ve oksijen tedavisi veya yardımlı solunum alan 2 yaş ve üstü kişilerde COVID-19’u tedavi etmek için kullanabilirler.

COVID-19 İmmun Plazma

İmmün plazma tedavisi, belirli bir virüse karşı antikor geliştiren bir kişinin plazmasının aynı enfeksiyona sahip bir kişiye aktarılmasını içerir. Bu şekilde bulaşıcı hastalıkların tedavisine yardımcı olunabilir.

COVID-19 plazma tedavisinde sağlık uzmanları, COVID-19’u atlatmış kişilerden plazma toplar. Plazma, SARS-CoV-2 virüsüne karşı antikorlar içerir.

Plazma tedavisi, aşı ile aynı değildir.

Aşılar

Dünyanın dört bir yanındaki çeşitli kuruluşlar, insanları COVID-19’dan korumak için bir aşı geliştirmeye çalışıyor. Artık bazı aşıların onayı var ve birçok ülke aşılama programlarına başladı.

Diğer seçenekler

Diğer bazı tedaviler şu anda denemelerden geçmektedir ancak henüz kullanım için onayları yoktur.

Bunlar:

 • Bir anti-artrit ilacı olan tocilizumab ( Actemra )
 • Bucillamine, başka bir anti-artrit ilacı
 • Heparin , bir kan inceltici
 • Antiviral ve antiinflamatuar etkilere sahip olabilen antiparaziter bir ilaç olan ivermektin
 • Ebolaya karşı etkili görünen antiviral bir ilaç olan favipiravir

Hidroksiklorokin ve Klorokin

Hidroksiklorokin ve klorokin, doktorların sıtmayı tedavi etmek için kullandıkları oral ilaçlardır.

Mart 2020’de FDA, COVID-19’u tedavi etmek için her iki ilaç için bir EUA yayınladı . Ancak, potansiyel risklerin faydalardan daha ağır bastığına dair kanıtlar ortaya çıktıktan 3 ay sonra bu yetkiyi iptal ettiler .

Özet

Bir kişinin hafif-orta dereceli COVID-19 semptomları varsa, doktor büyük olasılıkla evde izole etmelerini, dinlenmelerini ve ağrıyı, ateşi ve öksürüğü gidermek için reçetesiz satılan ilaçları kullanmalarını önerecektir.

Kişinin hastaneye gitmesi gerekmiyorsa ancak ciddi semptomlar geliştirme riski varsa, monoklonal antikor ilacı olan bamlanivimab’ı önerebilirler.

Orta ila şiddetli semptomları olan hastanede bulunan kişiler için doktor, virüsün büyümesini yavaşlatmaya yardımcı olabilecek bir antiviral ilaç olan remdesivir (Veklury) reçete edebilir. Ayrıca iltihabı azaltmaya yardımcı olabilecek bir kortikosteroid olan deksametazon da reçete edebilirler.

Aşılar kullanıma sunulmaya başlıyor ve ilk kişiler ilk dozlarını aldı. Ancak herkese ulaşmak zaman alacak ve bazı kişilere aşı yapılmayacaktır.

Uzmanlar COVID-19 için etkili tedaviler için çalışmaya devam ederken, en iyi strateji SARS-CoV-2’nin yayılmasını önlemektir. Bunu yapmanın yolları arasında sık sık el yıkama, mümkün olduğunda başkalarıyla temastan kaçınmak ve halka açık yerlerde maske takmak yer alır.

İlgili içerikler:


Sağlık, ilaçlar, bitkiler ve daha birçok eşsiz konu üzerine güncel makalelerimizden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Kaynak: https://www.medicalnewstoday.com/articles/medicine-that-fights-covid-19

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. Onlineczacı'ya içerik hazırlamanın dışında zamanını müzikle geçiriyor. Blues hayranı. Sekiz yıllık elektrik gitar serüveninin yanında Karaçay-Malkar kültürünün etkisi ile akordeon çalıyor. Yaklaşık beş yıl boyunca amatör ve bölgesel liglerde çeşitli takımların altyapısında basketbol oynadı. | korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. | Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

“COVİD-19 Tedavisinde Kullanılan İlaçlar, COVİD İlaçları, Korona İlaçları” üzerine 2 yorum

 1. M. Nazım KABANOĞLU dedi ki:

  Adını ve resmini verdiğiniz ilaçlar reçeteli ilaçlar grubundadır sanırım. Yine de bilinçsiz hastalar bakımından ilaç adlarının belirtilmesi sakıncalar doğurabilir diye düşünüyorum. Emeğinize sağlık.

  1. Batuhan Korkmaz dedi ki:

   Yazı içeriğindeki ilaçların bir kısmı söylediğiniz gibi reçeteli ilaçlar grubundadır. Dolayısıyla doktor muayenesi ve eczacı gözetimi dışında ulaşmak zordur. Sitemizde paylaştığımız makaleler sadece bilgilendirme amaçlı olup; teşhis koyma, reçete yazma ya da tavsiye niteliği taşımamaktadır. Teşekkürler, sağlıklı günler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir