Kapat
İlaçlar 725 0

Aleve Nedir? Aleve Yan Etkileri, Aleve İlaç

Aleve, reçetesiz satılan naproksen sodyum 220 miligramın (mg) bir markasıdır. Pek çok hafif ağrıyı tedavi eder. Baş ağrılarınızı, adet kramplarınızı, artritinizi, kas ağrılarınızı, diş ağrılarınızı, sırt ağrılarınızı ve hatta hafif ateşi tedavi etmek için almış olabilirsiniz. Aleve yan etkileri, Aleve ilaç, Aleve etki mekanizması gibi merak ettikleriniz makalenin devamında..

Aleve, rahatlama sağlasa da yan etkilere neden olabilir. Bu yan etkilerin bazıları kısa süreli kullanımdan kaynaklanabilir. Aleve’in uzun süreli kullanımı başka yan etkilere de neden olabilir. Bazı insanlar, sahip oldukları belirli tıbbi durumlar nedeniyle Aleve yan etkileri açısından daha büyük risk altındadır.

Aleve Nasıl Etki Eder?

Hem Aleve hem de reçeteli muadilleri, steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID/NSAİİ) adı verilen bir ilaç sınıfına aittir. Bu ilaçlar vücudunuzun prostaglandin üretimini engelleyerek ağrı ve ateşi azaltır.

Prostaglandinler, vücudunuzun dokuları yaralandığında vücudunuzun ürettiği maddelerdir. Bu maddeler şişlik, ateş ve ağrı dahil olmak üzere iltihabın birçok etkisine katkıda bulunur.

Vücudunuzun prostaglandin üretimini engellemek, ağrıyı ve iltihapla ilgili diğer etkileri önlemeye yardımcı olabilir. Ancak diğer bazı işlevlere de müdahale edebilir.

Kısa Süreli Aleve Kullanımdan Kaynaklanan Yan Etkiler

Prostaglandinler midenizi hasardan korumaya yardımcı olur. Aleve, prostaglandin üretiminizi düşürdüğünde, şunlara neden olabilir:

 • Karın ağrısı
 • Kabızlık
 • İshal
 • Gaz
 • Göğüste ağrılı yanma hissi
 • Mide bulantısı ya da kusma

Bu etkilerin görülme olasılığı, yaşınıza ve Aleve’i ne kadar uzun süre kullandığınıza bağlı olarak artar.

Daha ciddi yan etkiler şunlardır:

 • Şişme
 • Kanama
 • Ülserler
 • Mide, ince bağırsak veya kalın bağırsakta yırtıklar

Bu etkiler ölümcül olabilir ve herhangi bir uyarıda bulunulmadan gerçekleşebilir. Aleve’i alırken şiddetli karın ağrısı veya kanlı veya siyah, katranlı dışkı fark ederseniz, ilacı almayı bırakın ve hemen doktora gidin. Sindirim sistemi yan etkileri riskinizi azaltmak için, en kısa süre için en düşük etkili dozu kullanın.

Aleve ayrıca kan basıncınızı da artırabilir. Kan basıncınızın yükseldiğine dair herhangi bir işaret fark etmeyebilirsiniz. Zaten yüksek tansiyonunuz varsa, Aleve almak durumu daha da kötüleştirebilir. Yüksek tansiyonunuz varsa Aleve kullanmadan önce doktorunuzla konuşmalısınız.

Aleve ayrıca kanınızın pıhtılaşma kabiliyetini de azaltabilir ve kanamaya neden olabilir. Yakında ameliyat olmayı planlıyorsanız, Aleve kullanmadan önce doktorunuzla konuşun.

Uzun Süreli Aleve Kullanımdan Kaynaklanan Yan Etkiler

Uzun süreli Aleve kullanımı kalbinizin daha çok çalışmasını sağlayabilir. Aleve, kalbinizdeki yükü artıran suyu tutmanızı sağlar. Bu fazladan çalışma, kardiyovasküler sisteminiz üzerinde baskıya neden olabilir ve bazen kalp krizi veya felce yol açabilir. Bu riskler, herhangi bir kalp rahatsızlığınız veya kalp hastalığı riskiniz olmasa bile, daha yüksek dozlarda daha da büyüktür. Aşağıdaki durumlarda 112’yi arayın:

 • Göğüs ağrısı
 • Nefes darlığı
 • Konuşma bozukluğu
 • Kollarınızda veya bacaklarınızda güçsüzlük

Bunlar felç veya kalp krizi belirtileridir. Aleve alırsanız ve özellikle bacaklarınızda ve ayaklarınızda açıklanamayan kilo alma veya şişlik varsa hemen doktorunuzla konuşun. Bunlar kalp yetmezliğinin belirtileri olabilir. Kalp problemleri riskinizi azaltmak için, en kısa süre için en düşük dozu kullanın.

Prostaglandinler böbreklerinizdeki basıncı korur, böylece bu organlar vücudunuzdaki sıvıları filtreleyebilir. Aleve almaktan kaynaklanan prostaglandin seviyenizdeki düşüş, böbrek fonksiyonunuzda sorunlara neden olabilir. Sıvı tutulması veya idrara çıkma miktarınızda değişiklikler fark edebilirsiniz. Aleve alırken bu değişiklikleri fark ederseniz, almayı bırakın ve doktorunuza danışın.

Bazı Tıbbi Rahatsızlıkları Olan Kişilerdeki Etkiler

Bazı tıbbi rahatsızlıkları olan kişiler Aleve’den diğer insanlardan daha fazla yan etki yaşayabilir. Bu koşullar şunlar olabilir:

 • Mide ülseri veya mide kanaması öyküsü
 • Böbrek hastalığı
 • Kalp hastalığı
 • Karaciğer hastalığı

Bu koşullardan herhangi birine sahipseniz, Aleve’i kullanmadan önce doktorunuzla konuşun. Doktorunuz komplikasyonları önlemek için başka bir ilaç önerebilir.

İlgili içerikler:


Sağlık, ilaçlar, bitkiler ve daha birçok eşsiz konu üzerine güncel makalelerimizden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Kaynak: https://www.healthline.com/health/pain-relief/aleve-naproxen-side-effects

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. | korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. | Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir