Kapat
Genel Sağlık 39 0

Grip Kaç Günde Geçer? Grip Ne Kadar Sürer?

Ağrı ve sızılar, titreme, ateş, öksürük yeterince kötüdür; burun akıntısı, kusma, ishal, yorgunluk veya boğaz ağrısı gibi diğer potansiyel grip semptomlarını da göz önüne aldığınızda hastalığın mümkün olan en kısa sürede bitmesini isteyeceksiniz. Grip kaç günde geçer? Grip ne kadar sürer? Cevaplar sağlığınıza bağlıdır.

Grip üç farklı virüs türünden birinin neden olduğu oldukça bulaşıcı bir solunum virüsüdür: influenza A, B veya C. insanlar öksürdüklerinde ve hapşırdıklarında yayılırlar. Grip, öpüşmek veya yemek kaplarını paylaşmak gibi rutin temasla geçen tükürüğe maruz kalmanızla da alabilirsiniz.

Grip Kaç Günde Geçer?

Çoğu sağlıklı insan için grip, rahatsızlık verici ancak kısa süreli bir hastalıktır ve bağışıklık sistemi ile savaşırken kendi kendine düzelir. Belirtiler genellikle virüse maruz kaldıktan bir ila dört gün sonra ortaya çıkar ve beş ila yedi gün sürer. Grip aşısı olan kişilerde semptomlar daha kısa sürebilir veya daha az şiddetli olabilir. Diğer insanlar için semptomlar daha uzun sürebilir. Belirtiler düzeldiğinde bile yorgun hissetmeye devam edebilirsiniz.

Bazı insanlar, gripten kaynaklanan komplikasyonlar açısından yüksek risk altındadır. Bu insanlar;

  • Küçük çocuklar
  • 65 yaş ve üstü kişiler
  • Astım, kalp hastalığı, HIV veya diyabet gibi kronik hastalıkları olan kişiler
  • Hamile kadınlar
  • Vücut kitle indeksi (BMI) 40 veya daha yüksek olan kişiler

Bu gruplardaki insanlar zayıflamış bağışıklık sistemlerine sahip olabilir ve ölümcül olabilen pnömoni komplikasyonu için yüksek risk altındadır.

Grip Tedavisi

Grip olursanız, dinlenmeli ve bol sıvı almalısınız. Ateşinizi düşürmek ve ağrıları hafifletmek için ağrı kesiciler kullanabilirsiniz, örneğin:

Yüksek komplikasyon riskiniz varsa ve enfeksiyonun erken döneminde ise, doktorunuz gribi tedavi etmek için oseltamivir gibi bir antiviral ilaç reçete edebilir.

Gribi Önleme

Gribin ne kadar süreceğini daha iyi tahmin etmek için virüse yakalanma ve şiddetli semptomlar yaşama riskinizi azaltmak için adımlar atın.

  • Yıllık grip aşısı yaptırın.
  • Yemek yemeden veya yüzünüze dokunmadan önce ellerinizi sabun ve suyla yıkayın.
  • Grip semptomları yaşarsanız derhal doktorunuza başvurun.
  • Sigarayı bırakın. Sigara içenlerin, içmeyenlere göre grip olma olasılığı daha yüksektir.

Bu adımlar bu yıl gripten kurtulacağınızı garanti etmeyebilir, ancak bunu önlemeye yardımcı olabilirler. Ve virüs bulaştığında gribin devam ettiği süreyi azaltmaya yardımcı olabilirler.


İlgili içerikler:


Sağlık, ilaçlar, bitkiler ve daha birçok eşsiz konu üzerine güncel makalelerimizden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Kaynak: Harvard Health Publishing

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. | korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. | Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir