Kapat
Genel Sağlık 78 0

Aşıların İçinde Ne Var? Grip Aşılarının İçerisinde Neler Var?

Standart grip aşınızın içerik listesini okursanız, formaldehit, polisorbat 80 ve timerosal gibi kelimeler fark edebilirsiniz.

Thimerosal gibi bu bileşenlerden bazıları, sağlık riski oluşturabilecekleri endişesi nedeniyle son yıllarda haberler yaptı.

Son yarım yüzyılda milyonlarca insan grip aşısı oldu. Çok az kişide ciddi sorunları görünmüştür. Araştırmalar ezici bir çoğunlukla grip aşısının ve içerdiği kimyasalların güvenli olduğunu gösteriyor.

İşte bir grip aşısında bulunan tipik bileşenlerin bir özeti ve bu olası risklerin ardındaki gerçek hikaye.

Grip Aşılarının İçerisinde Ne Var?

Grip aşısı yaptırdığınızda iki seçeneğiniz vardır:

  1. Gribe neden olamayacakları için öldürülen virüsleri içeren etkisizleştirilmiş grip aşıları.
  2. Virüsün canlı ancak zayıflatılmış bir formunu içeren canlı grip aşısı (LAIV veya FluMist) burun spreyleri.

İşte grip aşısının içerisinde bulunanlardan bazıları:

Yumurta Proteini

Birçok grip aşısı, döllenmiş tavuk yumurtası içindeki virüslerin çoğaltılmasıyla yapılır. Bu, az miktarda yumurta proteini içerdikleri anlamına gelir.

Aşının Flucelvax adı verilen daha yeni bir versiyonu bunun yerine hayvan hücrelerinde yetiştirilir.

Koruyucular

Aşı üreticileri, koruyucu thimerosal’ı çok dozlu aşı şişelerine ekler. Thimerosal, flakondaki tehlikeli bakteri ve mantarları önlemeye ve öldürmeye yardımcı olur.

Thimerosal, büyük dozlarda toksik olabilen cıva içerir. Grip aşısının içerdiği küçük miktarın tehlikeli olduğunu gösterecek yeterli kanıt yoktur. Ancak endişeniz varsa, grip aşısının thimerosal içermeyen versiyonları mevcuttur.

Stabilizatörler

Aşıları stabil tutmak için sukroz, sorbitol ve monosodyum glutamat (MSG) kullanılır. Aşıların ısıya ve ışığa maruz kalmaları durumunda güç kaybetmelerini önlerler.

Sakkaroz, kahvenize koyduğunuz sofra şekeriyle aynıdır. Sorbitol, sakızlarda da bulunan yapay bir koruyucu ve tatlandırıcıdır. Ayrıntılı bilgiye aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Antibiyotikler

Bakterilerin aşıya zarar vermesini önlemek amacıyla; neomisin, gentamisin ve bazı diğer antibiyotikler aşılara çok küçük miktarlarda eklenir.

Polisorbat 80

Aşılarda polisorbat 80, tüm bileşenleri eşit olarak dağıtılmış halde tutar.

Yüksek dozlar bazı kişilerin reaksiyon göstermesine neden olsa da grip aşısının içindeki miktar çok azdır.

Formaldehit

Bu doğal bileşik, yapıştırıcılardan preslenmiş ahşap mobilyalara kadar ev ürünlerinde bulunur. Formaldehit, suda çözünebilen bir gazdır. Grip aşısında grip virüsünü etkisiz hale getirmek için kullanılır.

Yüksek dozlarda formaldehite rutin maruz kalma, göz ve boğaz tahrişi, solunum güçlüğü ve belirli kanserler için daha yüksek riskle bağlantılıdır.

Aşı üretiminde kullanılan formaldehitin çoğu, paketlenip doktorlara ve eczanelere gönderilmeden önce aşı solüsyonundan çıkarılır. Aşıda kalan formaldehit seviyesi (grip aşısı gibi) insan vücudunda doğal olarak oluşan miktardan çok daha düşüktür.

Bu nedenle aşılarda kullanılan formaldehit miktarı bir güvenlik endişesi oluşturmaz.


Sağlık, ilaçlar, bitkiler ve daha birçok eşsiz konu üzerine güncel makalelerimizden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. | korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. | Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir