Kapat
COVID-19 80 0

Çin Aşısı Başarı Oranı Hakkında Karışık Sonuçlar, Sinovac Aşısı

Bilim adamları, Sinovac’ın ürettiği CoronaVac aşısının, özellikle salgınların yaygın olduğu ülkelerde ciddi korona vakalarını azaltabileceğini söylüyor.

Çin aşısının etkinliği hakkında uzun zamandır beklenen sonuçlar bu hafta hayal kırıklığı ve kafa karışıklığıyla doluydu. Ancak araştırmacılar, aşının hastalıktan ölümleri azaltmaya yardımcı olabileceğini söylüyor.

Brezilya’daki araştırmacılar, Pekin merkezli Sinovac tarafından geliştirilen CoronaVac’ın, geç dönem denemelerde şiddetli ve hafif COVID-19’u önlemede % 50.4 etkili olduğunu bildirdi. Bu sayı, önde gelen birkaç korona aşısının %90’ından önemli ölçüde daha düşüktür.

Sinovac aşısı rakamları, aynı aşının Türkiye ve Endonezya’daki ilk denemelerinden çok daha düşüktü ve geçen hafta Brezilya deneme ekibi tarafından ilk kez bildirilen etkinliğin altındaydı. São Paulo’daki Butantan Enstitüsü’nden araştırmacılar, 7 Ocak’ta aşının etkinliğinin hastalığı önlemede %78 olduğunu açıkladılar. Ancak bu hafta rakamın tıbbi bakıma ihtiyaç duyan insanların dar kriterlerine dayandığını açıkladılar.

Brezilya’daki Çin aşısı denemelerinde, yaklaşık 9.200 sağlık çalışanı arasında 252 COVID-19 vakası görüldü (plesebo alan 162 kişi + aşılanmış 85 kişi). Aşıyı alan katılımcıların hiçbirinin şiddetli COVID-19 ile hastaneye kaldırılması gerekmedi. Pennsylvania’daki Philadelphia Çocuk Hastanesi’nde bir aşı bilimcisi olan Paul Offit, veriler doğrulanırsa, aşının her ülkede hastalığı önlemede rolü olabileceğini söylüyor.

Çin Aşısının Dünyadaki Verileri

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde klinik bulaşıcı hastalıklar araştırmacısı Murat Akova, 13 Ocak’ta açıklanan acil kullanım izni kapsamında dün milyonlarca CoronaVac dozunu yayma planına başlayan Brezilya’nın verilerinin Türkiye için önemli olduğunu söylüyor.

Akova, Brezilya’nın deneme sonuçlarının raporlanmasındaki gecikmelerin, Türkiye’nin CoronaVac dağıtmayı kabul ettiğinde kendi etkinlik denemesinden elde edilen erken verilere dayandığı anlamına geldiğini söylüyor. Aralık ayı sonlarında, Türkiye denemesi CoronaVac’ın 1.322 gönüllü arasında 29 COVID-19 vakasına dayanarak semptomatik hastalığı önlemede %91,25 etkili olduğunu bildirdi.

Akova, Brezilya’nın sonuçları, Pfizer – BioNTech ve Moderna tarafından geliştirilen ve denemelerde %90’dan fazla etkili olduğu tespit edilen RNA tabanlı iki öncü ile karşılaştırıldığında hayal kırıklığı yaratıyor, diyor. Ancak CoronaVac, çoğu ciddi vakayı önleyeceği için Türkiye için hala değerli görünüyor.

Endonezya’daki Testler

Endonezya da CoronaVac’a acil durumlarda kullanım için yetki verdi ve 13 Ocak’ta ulusal aşılama programını başlattı. Endonezya Yogyakarta’daki Gadjah Mada Üniversitesi’nden bir aşı uzmanı olan Jarir At Thobari, o ülkedeki yaklaşık 1.600 kişiyle yapılan bir etkinlik denemesinin sonuçlarının, aşının 25 COVID-19 vakasına dayanarak semptomatik hastalıkları önlemede %65,3 etkili olduğunu buldu. Endonezya’nın geniş nüfusu göz önüne alındığında, pek çok insan aşıdan %65 etkinlikle bile faydalanabilir, diyor.

Bilim adamları, nispeten az sayıda insanda test edilen daha düşük etkinliğe sahip bir aşı için karışık sonuçların şaşırtıcı olmadığını söylüyor. Birleşik Krallık’taki Oxford Üniversitesi ve ilaç firması AstraZeneca tarafından geliştirilen COVID-19 aşısı denemelerinden de karışık sonuçlar bildirildi. “Gerçekten yüksek etkinliğe sahip bir aşınız varsa, net bir görüntü elde etmek için çok fazla sayıya ihtiyacınız yoktur. Ancak karmaşık olduğunda, neler olup bittiğini daha iyi anlamak için gerçekten daha büyük sayılara ihtiyacınız var. ”

Brezilya’daki Etkinlik Neden Daha Düşük?

Brezilya denemesine katılan araştırmacılar, diğer aşılara kıyasla daha düşük etkinliğin, iki aşının yalnızca iki hafta arayla uygulanmış olmasından kaynaklandığını, bunun da katılımcıların en yüksek bağışıklığa ulaşması için yeterli zaman bırakmadığını söylüyor. Ayrıca, yalnızca virüse maruz kalma olasılığı daha yüksek olan, semptomları bildiren ve test edilen sağlık profesyonellerini içeren araştırmanın, halkı da içeren Endonezya ve Türkiye’deki denemelerden muhtemelen daha hafif enfeksiyonları belirlediğini söylüyorlar. Brezilya sağlık düzenleme kurumu Anvisa, CoronaVac ve AstraZeneca aşısının acil kullanım için onaylanıp onaylanmayacağına 17 Ocak’ta karar verecek. Çin genelinde yedi milyon doz CoronaVac dağıtıldı.

Diğer Faydalar

Adelaide’deki Güney Avustralya Üniversitesi’nden biyoistatistikçi Adrian Esterman, bir bağışıklık tepkisini tetiklemek için SARS-CoV-2’nin etkisizleştirilmiş bir versiyonunu kullanan CoronaVac’ın piyasaya sürülmesinin diğer ülkelerde daha yaygın bir kullanım görebileceğini söylüyor. −70 ºC’de saklanması gereken Pfizer – BioNTech aşısı ile karşılaştırıldığında, CoronaVac buzdolabı sıcaklıklarında stabildir ve dağıtımı daha kolaydır.

Şimdiye kadar bildirilen verilere göre, aşı güvenli görünüyor ve sadece birkaç kişi baş ağrısı gibi hafif semptomlar yaşıyor.

Çin’deki bir Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ekibi, Sinovac’ın aşısı ve Çin devletine ait Sinopharm tarafından üretilenler için üretim uygulamalarını gözden geçiriyor. WHO acil kullanım için aşıları listelerse, bu onların küresel dağıtımını hızlandırabilir.

İlgili içerikler:


Sağlık, ilaçlar, bitkiler ve daha birçok eşsiz konu üzerine güncel makalelerimizden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Kaynak: https://doi.org/10.1038/d41586-021-00094-z

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. Onlineczacı'ya içerik hazırlamanın dışında zamanını müzikle geçiriyor. Blues hayranı. Sekiz yıllık elektrik gitar serüveninin yanında Karaçay-Malkar kültürünün etkisi ile akordeon çalıyor. Yaklaşık beş yıl boyunca amatör ve bölgesel liglerde çeşitli takımların altyapısında basketbol oynadı. | korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. | Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir