Kapat
COVID-19 91 0

Covid-19’a Karşı Bağışıklık 6 Ay Sürebilir Mi? SARS-CoV-2’ye Özgü T Hücreleri ve Bağışıklık

Yeni bir çalışma, koronavirüs enfeksiyonunu atlattıktan altı ay sonra hafif, orta veya asemptomatik COVID-19’a sahip bireylerin kanında hala virüsü tanıyan bağışıklık hücreleri bulunduğunu gösteriyor.

Bugüne kadar dünya çapında 55 milyondan fazla insan, COVID-19’a neden olan virüs SARS-CoV-2 ile tanışmış durumda.

Hafif veya asemptomatik bir enfeksiyon kaptıktan sonra çoğu insanın kanındaki antikor sayısının aniden azaldığına dair kanıtlara rağmen, tekrar enfekte olan kişilerin doğrulanmış vakaları son derece nadirdir.

Yeni bir araştırma, bir tür bağışıklık hücresi olan yardımcı T hücrelerinin çoğu insanı virüse karşı en az 6 ay korumaya devam etmesi nedeniyle hastalığa yeniden yakalanan kişilerin nadir olabileceğini öne sürüyor.

Yardımcı T hücreleri bir virüsü tanıdıklarında, antikor yapmak veya enfekte olmuş hücreleri öldürmek için diğer bağışıklık hücrelerini uyarır.

“COVID-19’a karşı bağışıklığın nasıl çalıştığını tam olarak anlamadan önce öğrenmemiz gereken çok şey var”

Bununla birlikte, araştırmanın bilim adamları tarafından belirlenen T hücrelerinin insanları enfeksiyonu yeniden ele geçirmekten koruyacağına dair doğrudan kanıt sağlamaması önemlidir.

Henüz hakemli olmayan veya bir dergide yayınlanmayan çalışma bioRxiv‘de çevrimiçi olarak mevcuttur.

Bağışıklık Üzerine Çalışmalar

Mart ve Nisan 2020 arasında, yakın zamanda COVID-19’dan kurtulmuş olan 100 kişi çalışmaya katılmayı kabul etti. Semptomları hafif veya orta derecedeydi veya asemptomatikti ve hiçbiri hastanede tedavi gerektirmiyordu.

En yaşlı katılımcı 65, en genci 22 yaşındaydı ve 77’si kadındı.

Ayda bir kez kan örnekleri verdiler, bu da araştırmacıların üç farklı viral proteini hedefleyen antikor seviyelerindeki değişiklikleri izlemelerine izin verdi.

6 ay sonra, tüm katılımcıların kanlarında virüse yanıt veren yardımcı T hücreleri tespit edildi. Hücrelerin tepki verme yollarından biri, viral enfeksiyonlarla mücadelede özellikle önemli olan bir bağışıklık sinyal molekülü olan IL-2’nin üretilmesiydi.

Hiçbir semptom yaşamayan bireylerle karşılaştırıldığında, semptomları olanların T hücre yanıtları %50 daha güçlüdür.

Yazarlar; daha yüksek hücresel bağışıklığın, semptomları yaşayan kişilerde, gelecekte virüsü yeniden almaya karşı daha iyi koruma sağlayabileceğini söylüyor.


Sağlık, ilaçlar, bitkiler ve daha birçok eşsiz konu üzerine güncel makalelerimizden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.


Covid-19 Hakkında:


J Zuo, A Dowell, H Pearce, K Verma, HM Long, J Begum, F Aiano, Z Amin-Chowdhury, B Hallis, L Stapley, R Borrow, E Linley, S Ahmad, B Parker, A Horsley, G Amirthalingam, K Brown, ME Ramsay, S Ladhani, P Moss.“Robust SARS-CoV-2-specific T-cell immunity is maintained at 6 months following primary infection” doi: https://doi.org/10.1101/2020.11.01.362319

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. Onlineczacı'ya içerik hazırlamanın dışında zamanını müzikle geçiriyor. Blues hayranı. Sekiz yıllık elektrik gitar serüveninin yanında Karaçay-Malkar kültürünün etkisi ile akordeon çalıyor. Yaklaşık beş yıl boyunca amatör ve bölgesel liglerde çeşitli takımların altyapısında basketbol oynadı. | korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. | Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir