Kapat
Yaşam 25 0

Alkol Vücutta Ne Kadar Kalır? Alkol Vücuttan Kaç Saatte Çıkar? Alkolün Etkisi Ne Zaman Geçer?

Alkol vücuttan kaç saatte çıkar, alkolün etkisi ne zaman geçer, alkol vücutta ne kadar kalır gibi akla takılan soruların yanıtları yazımızın devamında..

Alkol, vücuttaki ömrü kısa olan bir depresandır. Alkol kan dolaşımınıza girdiğinde, vücudunuz onu saatte desilitre başına 20 miligram (mg / dL) oranında metabolize etmeye başlayacaktır. Bu, kandaki alkol seviyeniz 40 mg / dL ise, alkolü metabolize etmenin yaklaşık iki saat süreceği anlamına gelir.

Alkolün Etkisi Ne Zaman Geçer?

Alkol sabit bir hızda metabolize edilir, ancak bazı insanlar alkolün etkilerini daha uzun süre hissedebilir. Bunun nedeni, kandaki alkol konsantrasyonlarının kişilere ve duruma göre değişiklik gösterebilmesidir.

Kandaki alkol konsantrasyonu , kanınızdaki su miktarına bağlı olarak kanınızda bulunan alkol miktarını ifade eder. Örneğin, iki kişinin her birinin kandaki alkol seviyesi 20 mg / dL ise, alkol her kişide yaklaşık bir saat içinde metabolize olur, ancak bunların kanlarındaki alkol konsantrasyonları çok farklı olabilir.

Aşağıdakiler dahil olmak üzere, çeşitli faktörler kanınızdaki alkol konsantrasyonunu ve alkole nasıl tepki verdiğinizi etkileyebilir:

  • Yaş
  • Kilo
  • Aç karnına alkol içmek
  • İlaçlar
  • Karaciğer hastalığı
  • Kısa sürede çok sayıda içki içmek

Hangi İçkide Ne Kadar Alkol Var?

Ayrıca içeceğinizde ne kadar alkol olduğunu bilmek de önemlidir; çünkü bu, içeceğinizi metabolize etmenin ne kadar süreceğini belirler. Örneğin, bazı biraların alkol içeriği daha yüksektir, bu da bir içkiden aldığınız alkol miktarını etkiler.

Aşağıdakiler, farklı alkollü içeceklerin metabolize edilmesinin ne kadar süreceğine dair genel tahminlerdir, ancak bu süreler içecekteki alkol miktarına bağlı olarak değişecektir:

Alkollü içecek türüOrtalama metabolize olma süresi
Küçük bir kadeh likör1 saat
Yarım litre bira2 saat
Büyük bir kadeh şarap3 saat
Farklı içki karışımlarıBirkaç saat

Alkolün etkilerini azaltmaya yardımcı olmak için atabileceğiniz bazı adımlar vardır:

Yiyecekler, alkolün absorbe edilmesine yardımcı olabilir.

20 mg / dL alkolü metabolize etmek yine de bir saat sürecek olsa da su, kanınızdaki alkol konsantrasyonunu azaltmaya yardımcı olabilir.

Kafeinden uzak durun. Kahvenin, enerji içeceklerinin veya benzer içeceklerin sarhoşluğu daha hızlı azalttığı bir efsanedir.

İlgili içerikler:

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. Onlineczacı'ya içerik hazırlamanın dışında zamanını müzikle geçiriyor. Blues hayranı. Sekiz yıllık elektrik gitar serüveninin yanında Karaçay-Malkar kültürünün etkisi ile akordeon çalıyor. Yaklaşık beş yıl boyunca amatör ve bölgesel liglerde çeşitli takımların altyapısında basketbol oynadı. korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir