Kapat
Yaşam 880 0

Piercing Baş Ağrısı Yapar mı? Baş Ağrısı Piercinglerin Yaygın Bir Yan Etkisi Mi? Piercing Sonrası Baş Ağrısını Nasıl Giderebilirim?

Piercing Baş Ağrısı Yapabilir mi?

Vücut piercingi, vücudun bir kısmının iğne ile delinmesi işlemidir. İğne deri, kıkırdak veya dokuyu deldikten sonra, delici, iğnenin bıraktığı deliğe takı yerleştirir. Bu bir küpe, göbek halkası, gösterge, tüneller veya diğer formlar veya süs takıları olabilir.

Vücut piercingi oldukça yaygındır. Piercing stüdyoları, dövme stüdyoları ve hatta bazı doktorların ofisleri piercing yapabilir.

Uygulama o kadar yaygındır ki birçok sağlık ve güvenlik standardı oluşturulmuştur. Bu uygulamalar, yan etkileri veya komplikasyonları azaltmaya yardımcı olabilir.

Bir piercingin en yaygın yan etkileri şunlardır:

 • Alerjik reaksiyon
 • Enfeksiyon
 • Cilt tahrişi
 • Apse
 • Gömülü küpeler
 • Ağrı

Uygun bakım ve hijyen ile bu sorunların önlenmesi kolaydır.

Yaygın delici bölgeler arasında daith (kulağın en içteki kıvrımındaki kıkırdak), sarmal, kıkırdak, kulak ve burun bulunur. Bu bölgelerin her birinin bazı benzersiz bakım talimatları vardır.

Baş ağrısı, çok az tıbbi araştırma yapılmasına rağmen, piercingin daha az yaygın bir yan etkisidir. Hem piercing yaptırmak hem de piercing takarken takı takmak baş ağrısına neden olabilir. Ancak bundan kaçınmak için önlemler alabilirsiniz.

Baş Ağrısı Piercinglerin Yaygın Bir Yan Etkisi Midir?

Yeni kulak piercinglerinin genellikle baş ağrısına neden olduğunu söyleyen çok az tıbbi araştırma var. Baş ağrısı, piercinglerin en yaygın yan etkileri arasında değildir. Bununla birlikte, anekdot niteliğindeki kanıtlar, bunun alışılmadık bir yan etki olmadığını gösteriyor.

Piercing, başlangıçta en rahat prosedürler değildir. Kesinlikle, iyi eğitimli herhangi bir teknisyen, delme işlemini daha rahat hale getirmek için önlemler alacaktır, ancak bazı ilk reaksiyonlar şunları içerebilir:

 • Delici bölgede ağrı
 • Kanama
 • Cilt tahrişi
 • Baş ağrısı
 • Baş ağrısı geliştirirseniz, bu büyük olasılıkla piercingin neden olduğu hafif bir ağrı ve rahatsızlığın bir sonucudur.

Bu, özellikle iç kulak gibi kıkırdak bölgelerindeki piercingler için geçerli olabilir. Kulak memesi gibi daha yumuşak dokuların ek sorunlara yol açma olasılığı daha düşük olabilir.

Piercing Sonrası Baş Ağrısını Nasıl Giderebilirim?

Yeni bir piercingin ardından baş ağrısı çekerseniz, rahatlama yolları vardır. Ancak herhangi bir ilaç almaya başlamadan önce birkaç şeyi aklınızda tutmalısınız.

Öncelikle, herhangi bir kanama yaşıyorsanız, aspirin (Bayer) veya aspirin, ibuprofen (Advil, Motrin) veya naproksen (Aleve) içeren herhangi bir ilaç almayın. Aspirin, kan inceltici görevi görür ve delici bölgeden kanamayı artırabilir.

İkincisi, piercingi çıkarmak istemezsiniz. Yeni delinmiş cilt veya doku çok hızlı bir şekilde kapanabilir ve yine de istiyorsanız piercingi tekrarlamanız gerekir.

Son olarak, baş ağrısı devam ederse, sağlık uzmanınızla konuşun. Yeni bir piercing ile hafif, geçici bir baş ağrısı meydana gelebilir, ancak şiddetli veya 48 saatten fazla süren herhangi bir şey bir sağlık hizmeti sağlayıcısı tarafından görülmelidir.

Yeni bir piercing sonrası ortaya çıkan bir baş ağrısı için en iyi tedaviler şunları içerir:

Reçetesiz satılan ağrı kesiciler: Asetaminofen (Tylenol), aspirin, ibuprofen ve naproksen’den daha güvenlidir. Dozlama talimatlarını izlediğinizden emin olun.

Soğuk kompres: Buzu fermuarlı ince bir plastik torbaya koyun ve cildinizi tahriş etmemesi için torbayı bir beze sarın. Buz paketini alnınıza, boynunuza veya soğuk basıncın rahatlama sağladığı herhangi bir
noktaya dayayın.

Ağrıyı hafifletmek için buz torbasını delici bölgenin yakınına da yerleştirebilirsiniz. Ancak takıları beze takmamaya dikkat edin. Bu ağrıyı daha da kötüleştirebilir.

Aromaterapi: Bazı kokuların baş ağrılarını hafiflettiği gösterilmiştir. Okaliptüs, lavanta ve nane gibi yatıştırıcı kokular en çok yardımcı olabilir.

İlgili İçerikler:


Sağlık, ilaçlar, bitkiler ve daha birçok eşsiz konu üzerine güncel makalelerimizden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Hediye Beyza Yüksel {Hediye Beyza Yüksel}

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eczacılık Fakültesi 2. sınıf öğrencisi. İletişim için @hediyeebeyza İnstagram hesabından ulaşabilirsiniz. Öneri ve şikayetleriniz için onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir