Kapat
Genel Sağlık 60 2

Kadınlar Neden Adet Görür? Adet Durdurulabilir Mi?

Adet dönemi (regl), rahim ve yumurtalıklara sahip bir kişi için sağlıklı bir aylık döngünün doğal bir parçası olan normal vajinal kanamadır.

Her ay, ergenlik (tipik olarak 11 ila 14 yaş) ile menopoz (tipik olarak yaklaşık 51 yaş) arasındaki yıllarda, vücudunuz hamileliğe hazırlanır. Rahiminizin iç yüzeyi kalınlaşır ve yumurtalıklarınızdan birinden bir
yumurta büyür ve salınır.

Gebelik oluşmazsa, östrojen ve progesteron seviyeleri düşer ve sonunda vücudunuza menstrüasyona başlamasını söyleyen bir seviyeye ulaşır. Regl döneminiz boyunca rahim astarını döker ve bir miktar kanla birlikte vajinadan vücuttan dışarı atılır.

Adet gören ortalama bir kişi, adet dönemi boyunca yaklaşık 2 ila 3 yemek kaşığı kan kaybeder.

Dönemler arasındaki süre (son günden ilk güne) tipik olarak ortalama 28 gündür ve kanama tipik olarak yaklaşık 4 ila 5 gün sürer. Bununla birlikte, insanlar dönemler arasında daha uzun süre yaşayabilir ve daha az veya daha fazla kanama günü yaşayabilir ve yine de tamamen “düzenli” dönemler yaşayabilir.

Öyleyse, kadınların neden adetleri olur?

Bir kadın olarak regl, vücudunuzun artık ihtiyaç duymadığı dokuyu salma yoludur. Vücudunuz her ay hamileliğe hazırlanır.

Döllenmiş bir yumurtayı beslemeye hazırlık olarak rahminizin iç kısmı kalınlaşır. Bir yumurta serbest bırakılır ve döllenmeye ve rahminizin iç yüzeyine yerleşmeye hazırdır.

Yumurta döllenmemişse, vücudunuzun artık uterusun daha kalın astarına ihtiyacı kalmaz, bu nedenle parçalanmaya başlar ve sonunda bir miktar kanla birlikte vajinanızdan dışarı atılır. Bu sizin adet döneminizdir ve bittikten sonra süreç yeniden başlar.

Adet Durdurulabilir Mi?

Hiçbir yöntem adet baskılamayı garanti etmez, bu yöntemler doğurganlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir.

International Journal of Women’s Health’in 2014 tarihli bir makalesine göre, döngünüzü çeşitli doğum kontrol türleri ile bastırabilirsiniz:

Doğum kontrol hapları: Günlük doğum kontrol hapları alırsanız, bir yıl sonra adet döngünüzü bastırma şansınız yaklaşık yüzde 70 olacaktır.

Hormon atışı: Hormon atışı 22 aya kadar doğurganlığınızı etkileyebilir. Bir yıl sonra, döngünüzü bastırma şansınız yaklaşık yüzde 50 ila 60; 2 yıl sonra yaklaşık yüzde 70 olacaktır.

Hormonal RİA: Hormonal RİA (rahim içi araç) ile bir yıl, size adet döngünüzü baskılama şansı yaklaşık yüzde 50 verir.

Kol implantı: Üst kola yerleştirilen bir doğum kontrol implantıyla, 2 yıl sonra döngünüzü bastırma şansınız yaklaşık yüzde 20’dir.

Menstrüel Bozukluklar

Kadınların adetlerini deneyimleme biçimleri büyük ölçüde değişir.

Aşağıdakilerle ilgili endişeleriniz varsa sağlık uzmanınızla iletişim kurmanız önemlidir:

  • Döngü düzenliliği: Her ay düzenli mi?
  • Dönem süresi: Uzadı mı? Tipik? Kısaltıldı mı?
  • Adet akışının hacmi: Ağır mı? Tipik mi?

Bir kadının düzenli adet görmesi için, aşağıdakilerin düzgün çalışması gerekir:

  • Hipotalamus
  • Hipofiz bezi
  • Yumurtalıklar
  • Rahim

Adet düzeninizde, sıklığınızda, sürenizde veya hacminizde değişiklik gibi tutarsızlıklar yaşarsanız, doktorunuz veya jinekoloğunuzla konuşun.

İlgili İçerikler:


Sağlık, ilaçlar, bitkiler ve daha birçok eşsiz konu üzerine güncel makalelerimizden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Hediye Beyza Yüksel {Hediye Beyza Yüksel}

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eczacılık Fakültesi 2. sınıf öğrencisi. İletişim için @hediyeebeyza İnstagram hesabından ulaşabilirsiniz. Öneri ve şikayetleriniz için onlineczaci@gmail.com

“Kadınlar Neden Adet Görür? Adet Durdurulabilir Mi?” üzerine 2 yorum

  1. M. Nazım KABANOĞLU dedi ki:

    Tebrik ediyorum. Emeğinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir