Kapat
Kozmetik 112 0

Güneş Kremi Ne Sıklıkla Sürülmeli? Güneş Koruma Faktörü (SPF)

Güneş Kremi Ne İşe Yarar?

Güneş kremleri cildi güneşin zararlı etkilerinden korumak için kullanılır. Güneş yanığı ve erken yaşlanmayı (kırışıklıklar, kösele gibi cilt) önlemeye yardımcı olurlar. Güneş kremleri ayrıca cilt kanseri riskini ve ayrıca bazı ilaçların (tetrasiklinler, sülfa ilaçları, klorpromazin gibi fenotiyazinler dahil) neden olduğu güneş yanığı benzeri cilt reaksiyonları (güneş hassasiyeti) riskini azaltmaya yardımcı olur.

Güneş kremlerindeki aktif bileşenler, güneşin ultraviyole (UV) radyasyonunu emerek, cildin daha derin katmanlarına ulaşmasını engelleyerek veya radyasyonu yansıtarak çalışır.

Güneş iki tür ultraviyole (UV) radyasyon üretir, UVA ve UVB. UVA radyasyonu cilt hasarına, erken yaşlanmaya ve ilaçlara, sabunlara, kozmetiklere ve diğer kimyasallara karşı cilt reaksiyonlarına neden olur. UVB radyasyonu güneş yanığına neden olur. Hem UVA hem de UVB radyasyonu cilt kanseri riskinizi artırır.

Çoğu güneş kremi UVB radyasyonuna karşı koruma sağlar, ancak hem UVA hem de UVB korumalı (geniş spektrumlu kapsama) bir güneş kremi kullanmalısınız. UVA’ya karşı koruma sağlayan ürünler arasında avobenzon, oktokrilen, titanyum dioksit, çinko oksit ve oksibenzon gibi benzofenonlar gibi bileşenler bulunur. Bir ürün seçimiyle ilgili sorularınız varsa doktorunuza veya eczacınıza danışabilirsiniz.

Güneş kremi kullanmak, güneşte daha uzun süre kalabileceğiniz anlamına gelmez. Güneş kremleri, güneşin tüm radyasyonuna karşı koruma sağlayamaz.

Pek çok biçimde (örneğin krem, losyon, jel, çubuk, sprey, dudak kremi) temin edilebilen çeşitli güneş kremleri vardır.

Güneş Kremi Ne Sıklıkla Sürülmeli?

Güneş kremleri yalnızca cilt üzerinde kullanım içindir. Ürün paketindeki tüm talimatları izleyin.

Güneş kremini güneşe maruz kalmadan 30 dakika önce tüm maruz kalan cilde bolca uygulayın. Genel bir kılavuz olarak, tüm vücudunuzu kaplamak için 30 gram kullanın. Yüzdükten veya terledikten veya havluyla kuruladıktan sonra veya ovuşturulmuşsa güneş koruyucuyu tekrar uygulayın. Uzun süre dışarıda kalırsanız, her 2 saatte bir yeniden güneş kremi uygulayın. Dudak kremi formunu kullanıyorsanız sadece dudak bölgesine uygulayın.

Sprey formu yanıcıdır. Spreyi kullanıyorsanız, bu ilacı uygularken sigara içmekten kaçının ve onu ısıya veya açık aleve yakın bir yerde kullanmayın veya saklamayın.

Yüze güneş kremi uygularken, gözlerle temasından kaçınmaya dikkat edin. Güneş kremi gözünüze kaçarsa, suyla iyice yıkayın. Dikkatli kullanın veya tahriş olmuş ciltte kullanmaktan kaçının.

6 aydan küçük bebeklerde, doktor size talimat vermedikçe güneş kremi kullanmayın. Bebeklerin güneşten uzak durmaları ve dışarıda koruyucu giysiler (ör. Şapkalar, uzun kollu / pantolonlar) giymeleri en iyisidir.

Ciddi bir güneş yanığı geliştirirseniz veya ciddi bir tıbbi sorununuz olabileceğini düşünüyorsanız, derhal tıbbi yardım alın.

Güneş Koruma Faktörü (SPF)

Güneş Koruma Faktörü (SPF), bir ürünün güneş yanığına karşı ne kadar koruma sağladığını belirten bir derecelendirmedir. Sayı ne kadar yüksek olursa koruma o kadar büyük olur. En az 15’lik bir SPF önerilir. SPF 30 içeren ürünler güneş yanığına karşı yüksek koruma sağlar. FDA, 30’un üzerinde SPF’ye sahip ürünlerin, SPF 30 ürünlerinden çok daha büyük olmayan bir fayda sağladığını belirtir.

Suya dayanıklı ürünler, 40 dakikaya kadar su aktivitesi veya terleme için koruma sağlar. Suya çok dayanıklı ürünler 80 dakikaya kadar koruma sağlar. Güneş kremini gerektiği sıklıkta tekrar uygulayın.
Suyun, kumun ve karın güneşi yansıttığını unutmayın. Bu ortamlarda kendinizi güneş kremi ile korumalısınız. Bulutlu günlerde bile güneş kremi uygulayın çünkü güneşin radyasyonu hala mevcut.

Güneş kremine ek olarak, dışarıda koruyucu giysiler (ör. Şapka, uzun kollu / pantolon, güneş gözlüğü) giyin ve mümkün olduğunda gölgede kalın. Uzun süre güneşe maruz kalmaktan kaçının, özellikle güneş radyasyonunun en güçlü olduğu saat 10.00 ile 16.00 arasındadır.

Güneş kremlerini açık havada bolca ve sık sık uygulayın.

ilgili içerikler:


Sağlık, ilaçlar, bitkiler ve daha birçok eşsiz konu üzerine güncel makalelerimizden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Hediye Beyza Yüksel {Hediye Beyza Yüksel}

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eczacılık Fakültesi 2. sınıf öğrencisi. İletişim için @hediyeebeyza İnstagram hesabından ulaşabilirsiniz. Öneri ve şikayetleriniz için onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir