Kapat
Genel Sağlık 291 0

Alkol Enfeksiyon Yapar Mı? Alkol İltihap Yapar Mı?

Alkol enfeksiyon yapar mı? Genellikle, alkol almak antibiyotiğinizin enfeksiyonu tedavi etmeye çalışmasını engellemez. Yine de enfeksiyonun iyileşmesine başka şekillerde müdahale edebilir.

Alkol Enfeksiyon Yapar Mı? Alkol İltihap Yapar Mı?

Uzun süre aşırı içme, vücutta bağırsak iltihabına yol açabilecek çeşitli değişikliklere neden olur. Uzun vadede bu iltihap, özellikle karaciğer ve beyinde olmak üzere vücutta organ işlev bozukluğuna neden olur.

Yeterince dinlenmek ve besleyici bir diyet yemek hem hastalıktan hem de enfeksiyondan kurtulmanıza yardımcı olur. Alkol içmek bu faktörleri etkileyebilir.

Örneğin, alkol almak uyku düzeninizi bozabilir. Alkol ayrıca vücudunuzun hayati besinleri emmesini de engelleyebilir ve kan şekeri seviyenizi artırabilir.

Tüm bu faktörler vücudunuzun iyileşme yeteneğini azaltabilir. İlaç alsanız da almasanız da aşırı içme ve kronik alkol kullanımı vücudunuz için zararlıdır.

alkol enfeksiyon yapar mı

Alkolün sadece viski, bira, şarap, likör ve karışık içeceklerle sınırlı olmadığını unutmayın. Bazı gargaralarda ve soğuk ilaçlarda da bulunabilir.

Geçmişte alkol-antibiyotik reaksiyonu yaşadıysanız, bu ve diğer ürünler üzerindeki içerik etiketlerini kontrol edin. Bir antibiyotik alırken bu ürünleri kullanmanın sizin için güvenli olup olmadığını doktorunuza sorun.

Doktorlar genellikle kısa bir süre antibiyotik reçete ederler. Çoğu durumda, enfeksiyondan tamamen kurtulmak için yalnızca bir veya iki hafta antibiyotik almanız gerekir.


İlgili içerikler:


Sağlık, ilaçlar, bitkiler ve daha birçok eşsiz konu üzerine güncel makalelerimizden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Kaynaklar:
Healthline
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5513683/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4693248/

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. | korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. | Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir