Kapat
İlaçlar 61 0

Antibiyotik Tedavinizi Bitirmenin Önemi – İlaçlarınız Hakkında Bilgi Edinin

Kendinizi daha iyi hissetmeye başlasanız bile, size reçete edilen antibiyotiğinizi doktorunuzun belirttiği şekilde bitirmek her zaman önemlidir. Antibiyotiklerinizi erken almayı bırakırsanız, enfeksiyona neden olan bakteriler tamamen temizlenmemiş olabilir ve enfeksiyon tekrarlayabilir.

Kalan bu bakterilerin antibiyotiğe direnç geliştirmesi de mümkündür.

Antibiyotik direnci, önemli bir halk sağlığı sorunudur. Bakteriler bir veya daha fazla antibiyotiğe uyum sağladığında ortaya çıkar.

Antibiyotiğe dirençli bakterilerle enfeksiyonların tedavisi daha zordur ve daha uzun sürebilir.

İlaçlarınız hakkında bilgi edinin

Reçeteli ilacınızın içerisindeki kullanım talimatı size antibiyotiğiniz hakkında bazı yararlı temel bilgiler sağlayabilir, örneğin:

  • İlacın adı: Bu, hem marka adlarını hem de genel adları içerir.
  • Ne sıklıkla alınır: Bu size antibiyotiğinizi günde kaç kez almanız gerektiğini söyler. Ayrıca ilacın alınması gereken toplam süreyi de size söyleyebilir.
  • Nasıl alınır: Antibiyotiklerin çoğunu ağızdan almanız istenecektir. Ayrıca etiketin, antibiyotiğinizin yiyeceklerle birlikte alınması hakkında bilgi içerip içermediğini de not edin.
  • Uyarılar: Kullanım talimatı, antibiyotiğinizi alırken bilmeniz gereken yan etkiler veya ilaç etkileşimleri gibi tüm uyarıları listeleyecektir.
  • İlaç tanımı: Oral antibiyotikler tablet veya kapsül olarak verilir. Etiketteki ilaç açıklamasının şişenin içindekilerle eşleştiğinden emin olun. (bkz. Kapsül ve Tablet İlaçların Farkı Nedir?)

Antibiyotiklerinizi ne zaman alacağınızı hatırlamak için stratejiler

Antibiyotiklerinizi almayı hatırlamakta zorlanıyorsanız, hatırlamanıza yardımcı olmak için aşağıdaki stratejilerden bazılarını deneyebilirsiniz:

Başka bir aktiviteye bağlayın: Antibiyotiklerinizi almayı günlük bir aktiviteyle ilişkilendirmek, onları almayı hatırlamanıza yardımcı olabilir. Örneğin, günde üç kez aldığınız bir antibiyotiği yemek zamanlarıyla eşleştirebilirsiniz. Ya da günde iki kez aldığınız bir antibiyotiği sabahları ve yatmadan önce dişlerinizi fırçalamakla birleştirebilirsiniz.

Göz atın:

Alarm kurmak: Telefonunuzda veya saatinizde bir alarm ayarlamak, başka bir doz almanız gerektiğinde sizi uyarabilir.

Bir hap kutusu kullanın: Bunlar, ilaçlarınızı düzenleyebileceğiniz etiketli bölmeleri olan küçük kaplardır. Birçok farklı tip mevcuttur. Eczanede veya internette bulabilirsiniz.

Dışarıda tutmak: Antibiyotiğinizi yemek masanız veya lavabonuz gibi görebileceğiniz bir yerde saklamak yardımcı olabilir. Çocuklarınız veya evcil hayvanlarınız varsa buna dikkat edin. Bu durumda ilaçların ulaşılamayacak bir yerde tutulması gerekir.

Bir not alın: Antibiyotiğinizden bir doz aldıktan sonra, bir takvime veya bir günlüğe not alın.

İlgili içerikler:


Sağlık, ilaçlar, bitkiler ve daha birçok eşsiz konu üzerine güncel makalelerimizden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Batuhan Korkmaz {Batuhan Korkmaz}

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyor. Eğitim hayatı süresince öğrendiklerini bir araya getirmek ve sağlığınız hakkında daha kolay bilgi edinebilmeniz amacıyla araştırdıklarını sitesinde paylaşmaktan keyif duyuyor. Onlineczacı'ya içerik hazırlamanın dışında zamanını müzikle geçiriyor. Blues hayranı. Sekiz yıllık elektrik gitar serüveninin yanında Karaçay-Malkar kültürünün etkisi ile akordeon çalıyor. Yaklaşık beş yıl boyunca amatör ve bölgesel liglerde çeşitli takımların altyapısında basketbol oynadı. korkmaz1001@gmail.com e-mail adresinden ya da @bthnkrkmz Instagram sayfasından iletişime geçebilirsiniz. Öneri ve şikayetleriniz için: onlineczaci@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir